Wręczenie komuś alkoholu w prezencie od lat znajduje się w ścisłym kanonie podarunków uważanych za uniwersalne i stosunkowo bezpieczne. W ostatnim czasie coraz częściej słychać jednak głosy, że jest to pomysł ryzykowny. Jaka jest prawda? Czy zakup trunku to zawsze dobre i sprawdzone rozwiązanie? Co warto wiedzieć, wybierając dla kogoś alkohole na prezent?
Czy alkohol to zawsze trafiony prezent? Co mówi nam savoir vivre?
Dotychczas pomysł, by w prezencie wręczyć komuś butelkę wina czy dobrej jakości whiskey należał do sprawdzonych i często stosowanych. Wykorzystywano go zarówno w życiu prywatnym, jak w kręgach biznesowych, na przykład podczas spotkań świątecznych czy firmowych negocjacji i rozmów. W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że wybór tego rodzaju podarunku jest bardziej dyskusyjny, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego tak jest? Przecież większość dorosłych pija alkohol, przynajmniej od czasu do czasu, a dobrze dobrany, wysokogatunkowy trunek może stanowić miły gest.
Tak wygląda teoria, a jak sytuacja przedstawia się w praktyce? Alkohol jako sposób na obdarowanie kogoś jest rozwiązaniem dobrym, o ile poprzedzi je staranne przemyślenie całego przedsięwzięcia. Należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, dla kogo ma być przeznaczony prezent, z jakiej okazji go wręczamy i co chcemy za jego pomocą powiedzieć. Nie warto zostawiać tego przypadkowi. Kupienie pierwszej z brzegu butelki w supermarkecie z pewnością nie spotka się z uznaniem obdarowanego. Co więcej, źle dopasowany gatunek także może wywołać niewłaściwe wrażenie. Osoba, która lubi wino, nie ucieszy się z butelki piwa, a kobieta może poczuć się niezręcznie, jeśli podarujemy jej butelkę czystej wódki.
Nadrzędną zasadą w prezentowej etykiecie jest to, aby zawsze upewnić się zawczasu, czy dana osoba ucieszy się z takiego podarunku. W miarę możliwości powinniśmy także ustalić, jaki rodzaj alkoholu ona preferuje i co najlepiej trafi w jej gust. Ostrożność należy zachować szczególnie w przypadku relacji biznesowych, a także w stosunku do ludzi, których znamy słabo lub które dopiero poznaliśmy.
Komu można podarować alkohol w prezencie?
Przyjęło się, że alkohol w prezencie wręczamy częściej mężczyźnie niż kobiecie. Oczywiście nie jest to zabronione, ale nie da się ukryć, że w stosunku do płci pięknej należy zachować daleko posuniętą ostrożność. Łatwiej jest ją bowiem urazić źle dopasowaną butelką trunku. Nie wolno także dawać alkoholu kobiecie ciężarnej lub karmiącej! W bardzo złym tonie jest ponadto dawanie alkoholu osobom niepełnoletnim. One same z kolei także nie powinny nikomu tego rodzaju prezentów robić.
Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku mężczyzn alkohol nie zawsze będzie odpowiedni. Jeśli bowiem wręczymy go zdeklarowanemu abstynentowi, będzie to bardzo niefortunny gest. Z kolei podarowanie butelki wina rose osobie, która pija wyłącznie whiskey, również nie będzie mile widziane.
Stosunkowo bezpieczną opcją jest wybór trunku na prezent w relacjach biznesowych. Nadal jednak należy upewnić się, że nikogo swoim podarunkiem nie urazimy. Dobrze jest wcześniej zrobić mały wywiad, który pomoże nam ustalić dokładne preferencje. W biznesowej etykiecie często możemy spotkać się z tym rozwiązaniem. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto jednak poznać pozostałe zasady, obowiązujące podczas wręczania alkoholu jako prezent.
Alkohole na prezent oceniaj zawsze po opakowaniu?
Mówi się, że opakowanie jest tylko dodatkiem i nie ma znaczenia, jak bardzo jest strojne. Powinno być estetyczne, ale niepotrzebne są kokardy ze złota i tony papieru. Ważniejsza jest przecież zawartość. Oczywiście jest to prawda, jednak w przypadku alkoholu wręczanego jako prezent, samo opakowanie jest znacznie istotniejsze niż może się nam wydawać.
Wybierając butelkę dobrego trunku jako podarunek, należy pamiętać, że sposób jego pakowania jest integralną częścią całego prezentu. Szczególnie dotyczy to sfery biznesowej. Tutaj każdy detal ma ogromne znaczenie. Musimy rzetelnie podejść do sprawy w każdym przypadku, jednak niuanse mają ogromną wagę przede wszystkim wobec kontrahentów z innych krajów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w każdym z nich etykieta jest zupełnie inna. W poszczególnych państwach obowiązują również inne zasady. Niektóre są związane na przykład z kwestiami religii, która niekiedy zabrania lub znacząco ogranicza możliwość spożywania alkoholu.
Wracając jednak do kwestii pakowania, pod żadnym pozorem nie wolno podarować alkoholu bez żadnego dodatkowego pudełka lub ozdobnej torby. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, kiedy idziemy do domu znajomych, a okazja jest nieformalna (wówczas wystarczy niewielka kokardka na szyjce butelki). W każdym innym przypadku warto zadbać o szczegóły.
Dobrze jest spróbować samemu stworzyć ciekawe i estetyczne opakowanie. W razie potrzeby można to zadanie zlecić profesjonalnej firmie, ale dużo lepiej będzie widziane własnoręczne wykonanie dodatków. Butelkę markowego trunku można umieścić w dekoracyjnej skrzyni lub pudełku. Całość można uzupełnić o stylowe dodatki, które zwykle towarzyszą piciu alkoholu, na przykład elegancki korkociąg, termometr czy kieliszki odpowiednie do danego gatunku trunku. Dobrym rozwiązaniem może być także kosz prezentowy, który oprócz napojów procentowych będzie zawierał również spożywcze produkty delikatesowe, takie jak konfitury, oliwę z oliwek czy ocet balsamiczny. Taki gadżet z pewnością trafi w gust konesera oraz smakosza, szczególnie jeśli obdarowanym będzie obcokrajowiec, a my wybierzemy lokalne i charakterystyczne dla naszego kraju produkty.
Prezentowy savoir vivre – jak wręczać upominki?
W tej kwestii wiele zależy od tego, w jakim stopniu zażyłości znajdujemy się z daną osobą. Wśród bliskiej rodziny, znajomych i przyjaciół obowiązują zupełnie inne zasady niż w przypadku ludzi, których znamy słabo lub krótko. W zależności od tego, jaka jest forma łączącej nas relacji, należy dobrać inne środki oraz podejście. Wśród bliskich ludzi, którzy doskonale się znają, można sobie pozwolić na więcej i nie trzeba zwracać aż takiej uwagi na każdy detal (choć z pewnością jest to pożądane, aby “się przyłożyć”). W razie wpadki jednak, mamy większą pewność, że nie urazimy drugiego człowieka ani nie wpędzimy go w zakłopotanie. Co więcej, znając go dobrze, wiemy, co lubi i co może mu sprawić radość.
Należy mieć jednak świadomość, że w relacjach biznesowych obowiązuje osobna etykieta, której trzeba bezwzględnie przestrzegać. Tutaj grunt jest bardziej grząski i należy zachować szczególną ostrożność. W tych sferach łatwiej jest bowiem kogoś urazić czy popełnić gafę, która może wpłynąć na dalszą współpracę. Warto poznać kilka przydatnych wskazówek, które pomogą nam wręczyć prezent idealny.
Jeśli ustalimy już, że prezent w postaci alkoholu będzie tym odpowiednim, musimy zastanowić się, w jaki sposób go wręczyć. Etykieta wskazuje jednoznacznie, że powinniśmy to zrobić osobiście. Przyjmuje się, że dobrym momentem jest wspólny lunch czy kolacja biznesowa. Zwykle, planując przygotowanie podarunku, powinniśmy przygotować go na drugie lub kolejne spotkanie. Dzięki temu wiemy już co nieco o danej osobie i możemy choćby mniej więcej ustalić, jakie rozwiązania preferuje. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, kiedy dostajemy zaproszenie na konkretną okazję, na przykład urodziny szefa czy świąteczne przyjęcie firmowe.
Alkoholole na prezent dawać osobiście czy przez kogoś?
O czym jeszcze należy pamiętać podczas wręczania prezentu w postaci alkoholu? Przede wszystkim warto zadbać o formę. Dobrze jest zrobić to osobiście, a nie przez asystentkę, pomocnika czy zostawiając podarunek w recepcji. Szczegóły w świecie biznesu mają bowiem duże znaczenie i stosunkowo łatwo tu o błąd. Kiedy już mamy okazję na spokojną rozmowę, wtedy możemy przekazać upominek.
Każdorazowo należy przy tym zadbać o to, aby nic nam w międzyczasie nie przeszkadzało i nie rozpraszało naszej uwagi. W czasie rozmowy powinniśmy wyłączyć telefon i absolutnie nie sięgać po niego. Warto także skupić swoją uwagę wyłącznie na rozmówcy. Będzie to grzeczne i eleganckie jednocześnie. W miarę możliwości powinniśmy dać odczuć drugiej osobie, że w danym momencie jest dla nas najważniejsza. Co więcej, w chwili wręczania prezentu dobrze jest uniknąć ostentacji. Powinniśmy zrobić to w sposób stylowy i pełen klasy, aby podkreślić wagę tych okoliczności.
Alkohol jako prezent – co jeszcze warto wiedzieć?
Warto pamiętać, że podarowanie komuś napojów alkoholowych jako prezent nie powinno być pierwszym i najbardziej oczywistym wyborem. Wiele osób może źle odebrać tego rodzaju podarunek (choćby ze względu na wyznanie, przekonania religijne czy stan zdrowia). Dobrze jest mieć pewność, że właśnie to rozwiązanie sprawi obdarowanemu radość.
Do ustalenia pozostaje jeszcze wybór odpowiedniego gatunku alkoholu. Według ogólnej zasady powinien to być trunek wysokiej jakości, możliwie dobrej i sprawdzonej marki. Jeśli sami nie jesteśmy znawcami w tej materii, dobrze jest zasięgnąć opinii sprzedawcy w sklepie lub poszukać informacji w Internecie. Specjaliści z tej dziedziny z pewnością podpowiedzą nam dobre rozwiązanie. Co więcej, nie warto sugerować się wyłącznie ceną. W tym wypadku nie zawsze bowiem najdroższy oznacza najlepszy!
Jeśli już zdecydujemy się na zakup alkoholu na prezent, lepiej postawić na wyjątkowy charakter danego trunku. Nie wypada wręczyć komuś butelki piwa, którą bez przeszkód można dostać w pierwszym supermarkecie. Warto w tym względzie postawić na prestiż i pewną unikatowość. Wiedząc, że dana osoba jest koneserem tego smaku, możemy poszukać dla niej produktów z browaru rzemieślniczego lub z limitowanej edycji trunku. W tym względzie również dobrze jest, w razie wątpliwości, poszukać stosownych informacji w sieci. Dzięki temu unikniemy błędu, a obdarowany z pewnością doceni nasze starania.
Alkomat i alkohole na prezent – sprawdzony towarzysz w każdych warunkach
Spożywaniu alkoholu zawsze powinien towarzyszyć rozsądek oraz odpowiedzialność Tylko wtedy zapewnimy bezpieczeństwo sobie oraz swoim najbliższym. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w alkomat. Urządzenie to pomoże nam na bieżąco określić, ile alkoholu znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu. Pomiary pozwolą nam również określić, kiedy możemy ponownie wsiąść za kółko.
Aby testy były w pełni miarodajne i niezawodne, należy urządzenie systematycznie serwisować i kalibrować. Stanowi to gwarancję dokładności i bezawaryjności. Alkomat to z pewnością przydatny gadżet, który warto mieć w swoim domu.