Niegdyś alkomaty przeznaczone były wyłącznie do zastosowania profesjonalnego. Jednakże świat się zmienia i produkty te stały się dostępne dla użytkowników prywatnych. I bardzo dobrze, gdyż są przydatne w wielu sytuacjach. Osobisty tester trzeźwości pomoże zawsze wtedy, gdy po spotkaniu ze znajomymi, czy innej okazji nie jest się pewnym, czy można wsiąść za kółko. Dzięki temu urządzeniu bardzo szybko można otrzymać informację dotyczącą poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym celu należy zainwestować w produkt dobrej jakości, aby mieć pewność, że wskazania, które pokazuje, są wiarygodne. Bardzo popularne alkomaty na rynku to AL 8000, a także alkomat AL 9000. Warto porównać te dwa produkty i dowiedzieć się, jak wypada każde z nich w takim zestawieniu.
Alkomat AL 8000 – podstawowe zalety
Prezentowany tester trzeźwości jest bardzo funkcjonalny. Korzyścią związaną z użytkowaniem określonego sprzętu jest również łatwość obsługi. Przy wykorzystaniu tego produktu badania przeprowadza się niezwykle szybko i sprawnie. Alkomat podaje bardzo precyzyjne wyniki. Wynika to z tego, że zastosowano w tym przypadku bardzo dokładny sensor, który wyprodukowany został z użyciem technologii Qmol 2.0. Co więcej, użyteczny software sprawia, że możliwe jest wprowadzenie różnych informacji. Przykładem są dane dotyczące tego, jaki upłynął czas od ostatniego testu.
Kalibracja
Bardzo ważną czynnością w przypadku tych urządzeń jest kalibracja. Trzeba ją przeprowadzać z określoną częstotliwości. Są to ustawienia, które chronią przed podawaniem przez alkomat nieprawidłowych wyników. W tym urządzeniu wyświetla się także komunikat, który wskazuje na liczbę dni, która pozostała do kolejnej kalibracji. Producent zaleca wykonywanie kalibracji co 12 miesięcy lub po przeprowadzeniu 1000 pomiarów.
Zakres i dokładność pomiaru
Bardzo ważnym elementem, na jaki zwraca się uwagę podczas zakupu testera trzeźwości, jest zakres pomiaru i dokładność urządzenia. Pierwszy mieści się w granicach od 0,00 promili do 4,00 promili. Natomiast dokładność kształtuje się na poziomie +/- 0,10 promili przy 1 promilu BAC w 25oC (sprawdź co to jest BAC i BrAC). Warto podkreślić fakt, że urządzenie podaje wynik testu do dwóch miejsc po przecinku. Ponadto alkomat zapisuje w pamięci dziesięć ostatnich pomiarów łącznie z pokazaniem czasu testu.
Funkcje
Zaletą jest również obecność dwóch systemów bezpieczeństwa, a mianowicie ACR, a także PSD. Zadanie pierwszego polega na informowaniu o zbliżającym się terminie kalibracji. Drugie rozwiązanie sprawuje kontrolę nad aktywnością i prawidłowością działania sensora.
Istotne jest także to, że sensor jest zintegrowany z czujnikiem przepływu powietrza. W konsekwencji możliwe jest ograniczenie objętości próbki. Zaletą jest także wbudowany na stałe ustnik. To sprawia, że użytkownik nie jest zmuszony do noszenia przy sobie wielu elementów. Urządzenie należy przechowywać w określonej temperaturze, która w tym przypadku wynosi od 5 do 40oC. Dużym wyróżnieniem jest obecność certyfikatu zgodności z normą EN-16280:2012. Ma ona zastosowanie w sprzęcie, który przeznaczony jest do użytku prywatnego i mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Alkomat AL 9000 – podstawowe zalety
Funkcje
Drugim popularnym alkomatem jest produkt AL 9000. Tester trzeźwości przeznaczony jest do użytku prywatnego, a także do przeprowadzania samokontroli zawodowych kierowców. Doskonale sprawdzi się również w małych przedsiębiorstwach, w których pracodawca pragnie dokonać wyrywkowego sprawdzenia poziomu trzeźwości swoich pracowników. Zaletą urządzenia jest obecność wyjątkowo dokładnego sensora elektrochemicznego. W porównaniu z innymi modelami AL sensor ten ma największe gabaryty. W konstrukcji sprzętu przewidziano także miejsce na systemy weryfikujące prawidłowość działania produktu, na przykład poprawnego działania sensora. Warto także wskazać, że artykuł wyposażono w licznik wykonanych pomiarów, wskaźnik naładowanej baterii i wiele innych. Tester informuje użytkownika o zbliżającym się terminie kalibracji.
Istotne jest to, że urządzenie samoczynnie odcina zasilanie po wykonanym badaniu. Dzięki temu udaje się znacznie oszczędzić baterię. Koniecznie trzeba również oczyścić komorę z oparów alkoholu. W przeciwnym wypadku sprzęt nie podejmie pracy. Alkomat posiada podświetlany czteropozycyjny wyświetlacz LCD. Co więcej, urządzenie ma również złącze, które pozwala na nawiązanie komunikacji z komputerem PC. Cechą charakterystyczną jest również wytrzymałość i niewielka waga.
Zakres pomiaru, dokładność i kalibracja
Zakres pomiaru kształtuje się w tym przypadku w granicach od 0,000 promili do 4,000 promili. Natomiast dokładność to +/-0,05 promili przy 1 promilu BAC w 25oC. Producent zaleca wykonywanie kalibracji co 12 miesięcy lub po przeprowadzeniu 1500 testów. Oba alkomaty są niezwykle funkcjonalne, dokładne, skuteczne, a także wygodne podczas stosowania. Nie bez znaczenia jest także design urządzeń, który w tym przypadku jest niezwykle interesujący. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że do rąk klientów oddawane są produkty charakteryzujące się naprawdę wyjątkową jakością. Wybór konkretnego modelu zależy od preferencji użytkowników.