Wybierając alkomat przeznaczony do domowego użytku, warto poznać wszystkie dostępne rodzaje, aby podjąć właściwą decyzję. Jest ich kilka na rynku. Najpopularniejsze wersje to alkomat elektrochemiczny oraz półprzewodnikowy. Czym wyróżniają się poszczególne opcje? Która z nich będzie najlepszym rozwiązaniem?
Sensory w alkomatach – do czego służą?
Podstawową różnicę stanowi rodzaj sensora wykorzystywanego w alkomatach. Odpowiada on przede wszystkim za dokładność pomiaru. W każdym z rodzajów zastosowano inny sensor, przez co poszczególne wersje urządzeń pracują nieco inaczej i mają inne cechy.
Warto wiedzieć, że to czułość sensora decyduje w dużej mierze o dokładności wyniku. Przyjmuje się, że alkomaty elektrochemiczne są czulsze niż półprzewodnikowe. Co więcej, dają one dokładniejszy pomiar, nawet do tysięcznych części promila.
Alkomat elektrochemiczny – cechy charakterystyczne
Sensor elektrochemiczny, używany w tym rodzaju alkomatu, przekształca alkohol w kwas octowy. W procesie tym uwalniane są elektrony, które wytwarzają prąd o niskim napięciu.
W tej wersji alkomatu o wyniku decyduje wysokość napięcia na potencjale elektrody. Im wyższe stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, tym większa ilość kwasu octowego, a co za tym idzie również wyższe napięcie prądu.
Dzięki sensorom elektrochemicznym możemy uniknąć zniekształcenia wyniku przez duże stężenie nikotyny w organizmie. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób palących papierosy, bo dzięki temu palacze uzyskują wiarygodniejszy pomiar.
Alkomat elektrochemiczny jest też dokładniejszy. Wersja półprzewodnikowa może mieć aż 20% margines błędu. Natomiast lepszej jakości alkomaty elektrochemiczne, ewentualny błąd pomiaru mają na granicy 0,02 mg/l.
Alkomaty z sensorem elektrochemicznym kalibruje się co około 500 pomiarów, ale nie później niż po upłynięciu 12 miesięcy od pierwszego użycia. Jest on znacznie wydajniejszy niż alkomat półprzewodnikowy.
Warto także dodać, że jest to rozwiązanie bardziej uniwersalne. Alkotest ten jest stosowany nie tylko w warunkach domowych, ale także przez służby oraz komercyjnie, na przykład do sprawdzania trzeźwości pracowników.