alkomat Raptor i alkomat iBlow

Alkomat Raptor i alkomat iBlow – porównanie modeli alkomatów policyjnych

Alkomaty to bardzo przydatne urządzenia. Dlatego ludzie coraz częściej nabywają je w celach prywatnych i specjalistycznych. Dzięki temu można wyjść cało z niejednej opresji, a co ważniejsze uniknąć poważnego wypadku. Zatem warto więcej dowiedzieć się na temat tych wyjątkowych produktów. Testery trzeźwości dzieli się na grupy z uwzględnieniem co najmniej kilku elementów. Zasadnicze znaczenie ma rodzaj sensora, a także sposób przeprowadzenia badania. Szczególny typ stanowią testery profesjonalne, czyli elektrochemiczne, bezustnikowe. Dużą popularnością cieszy się alkomat Raptor i alkomat iBlow. Sprawdź, jak wypadną w teście porównawczym.

Jak alkomat Raptor i alkomat iBlow wypadają w teście funkcjonalności?

Oba testery trzeźwości należą do grupy profesjonalnego sprzętu służącego do przeprowadzenia badań dużej grupy osób. Są to idealne narzędzia do bardzo szybkich pomiarów. Wspaniale sprawdzają się w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji. Model iBlow ma na swoim pokładzie sensor elektrochemiczny FastScan 4.0., który gwarantuje prędkość pomiaru do 4 sekund. Dlatego jest bardzo wrażliwy na alkohol. Natomiast konkurent pracuje z uwzględnieniem czujnika wykonanego w opatentowanej technologii fuel-cell Fast Scan. Dzięki temu zalicza się do kategorii najszybszego sprzętu na rynku pracującego w trybie ciągłym.

Ponadto tester trzeźwości Alcoforce Raptor ma wiele funkcji i rozwiązań, które z pozoru mogą wydawać się mało istotne. Jednak w rzeczywistości są bardzo przydatne, szczególnie jeśli chodzi o służby mundurowe. Do takich elementów należą między innymi diody zlokalizowane nad wyświetlaczem. Świecą one w trzech kolorach i w różnych trybach. Światło białe skutecznie oświetla twarz osoby badanej. Jest jeszcze czerwone i niebieskie, oba mrugające. Znajdziesz tam również podświetlany ekran LCD informujący o wyniku badania. Co więcej, prezentuje też temperaturę powietrza, aktualną godzinę, czy też dane o stanie naładowania baterii.

W przypadku alkomatu iBlow informacja o rezultatach wyświetla się także na czytelnym wyświetlaczu LCD. Znajdziesz tam też wbudowaną lampę w kolorze zielonym i czerwonym.

Jak wygląda obsługa alkomatów?

Obsługa testera trzeźwości Alcoforce Raptor nie jest skomplikowana. Odbywa się z udziałem trzech przycisków. Wystarczy uruchomić urządzenie. Wówczas natychmiast włącza się wyświetlacz i pojawia napis „Dmuchaj”. Dzięki temu będziesz mieć świadomość, że sprzęt jest gotowy do pracy i możesz przystąpić do realizacji zadania. Produkt zasilany jest dwoma bateriami AA. Konkurenta także opracowano z myślą o prostej obsłudze. Jest też niezwykle poręczny, a więc wygodny podczas użytkowania. Może być także zasilany 4 bądź 6 bateriami AA 1,5 V.

Jaka jest dokładność pomiarowa konkurencyjnych alkomatów?

Zarówno jeden jak i drugi alkomat mogą pracować z wykorzystaniem dwóch trybów pomiarowych. Jeden z nich to zwykły polegający na pobraniu próby od osoby podlegającej badaniu. Natomiast drugi to pasywny, który umożliwia wykonanie testu na obecność alkoholu w pojemnikach z płynami. Ponadto daje także możliwość przeprowadzenia badań na osobach, które nie mogą bądź nie chcą uczestniczyć w teście. W obu przypadkach i produktach wynik podawany jest z dokładnością do setnych części promila.

Alkomat Raptor i alkomat iBlow – kiedy należy przeprowadzić kalibrację?

Zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o użytkowanie alkomatów ma kalibracja. Jest to działanie, które gwarantuje prawidłowe wskazania testera trzeźwości. W przypadku modelu Raptor producent zaleca wykonywanie i sprawdzenie ustawień co 6 miesięcy. Produkt konkurencyjny musi przejść przez konieczną kalibrację po przeprowadzeniu 10 tysięcy pomiarów lub, gdy upłynie pół roku.