jak dbać o alkomat - alkomaty

Stan trzeźwości możemy zmierzyć na posterunku policji, ale czasami nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Wtedy z pomocą może przyjść  alkomat „domowego użytku”. Okazuje się, że produkt dobrej jakości nie musi być drogi. W poniższym teście przedstawiamy poręczne alkomaty do 250 zł. Tanie alkomaty także mogą dobrze spełniać swoją funkcję i znacznie wspomóc nasze bezpieczeństwo na drodze czy w pracy. Oczywiście mowa tu o urządzeniach, które posiadają czułe sensory i dostarczają precyzyjnych wskazań. Pamiętajmy, że alkomaty dostępne w popularnych sieciach handlowych, zwykle się nie są rzetelne.

W testach uwzględniono głównie dokładność pomiaru (BAC dla 0,5‰ w 25°C), precyzję wskazań, zakres pomiaru i okres kalibracji. Pod uwagę wzięliśmy też rodzaj wyświetlacza czy sposób zasilania i związane z nim wskaźniki.

Alkomat EVO

Przyjrzeliśmy się uważnie temu alkomatowi. Jest to łatwy w obsłudze, a zarazem dokładny model w klasie alkomatów do 250 zł. Dużą precyzję zapewnia czujnik elektrochemiczny. Dokładność pomiaru to 0,06‰, precyzja wskazań utrzymuje się na poziomie 2 miejsc po przecinku. Zakres pomiaru jest nieco mniejszy niż w przypadku pozostałych badanych modeli (3‰).

Alkomat nie zapamiętuje poprzednich pomiarów, ale posiada praktyczną funkcję podświetlania wyniku pomiaru na czerwono od progu trzeźwości (0,2‰) począwszy. Urządzenie wydaje też wtedy sygnał dźwiękowy. Pomiary są łatwe do odczytania dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD.

Licznik pomiarów ułatwia terminowe przeprowadzanie kalibracji. Zalecana jest ona co 6 miesięcy (wymagana co 500 pomiarów/12 miesięcy). Alkomat EVO zasilany jest baterią AAA 1,5 V  (1 szt. – pozostałe testowane modele 2 szt.). Posiada tylko wskaźnik rozładowania baterii, czyli ikonę na wyświetlaczu (nie podaje aktualnego stanu naładowania). Model dostępny jest w następujących kolorach: szarym, srebrnym i niebieskim.

Alkomat PRO X-3

Także te urządzenia to alkomat do 250 zł. Ten produkt zaopatrzony jest w czujnik PRO X, który cechuje się bardzo dużą dokładnością. Precyzja jego wskazań wynosi 0,001 ‰, zaś dokładność pomiaru to 0,06 ‰. Ma on także szeroki zakres wskazań pomiarowych, rzędu 4 ‰. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu w urządzeniu czułych sensorów elektrochemicznych – zapewniają one i precyzję, i dużą powtarzalność pomiarów. Warto podkreślić, że w tym alkomacie użyto zaawansowanego oprogramowania. Pozwala ono na zachowanie w pamięci urządzenia ostatniego pomiaru oraz na stosunkowo szybkie przeanalizowanie kolejnej próbki powietrza. Kalibracja alkomatu PRO X-3 powinna odbywać się co 9 miesięcy (wymagana częstotliwość kalibracji to co 500 pomiarów/12 miesięcy). Dużą zaletą jest fakt, że urządzenie wyświetla ilość testów wykonanych od poprzedniej kalibracji.

Do zasilania alkomatu PRO X-3 wykorzystywane są 2 powszechnie dostępne baterie AAA 1,5 V. Urządzenie wskaże nam poziom naładowania baterii oraz zasygnalizuje jej wyczerpanie (specjalna ikona na białym wyświetlaczu LCD). Dostępna wersja kolorystyczna to granat.

Alkomat GTX

To kolejny alkomat posiadający sensor elektrochemiczny. Przez to urządzenie jest czułe i daje rzetelne pomiary. Dokładność pomiaru tego modelu to 0,06‰, z kolei precyzja wskazań to 0,01‰. Zakres pomiaru wynosi od 0 do 4‰.

Alkomat posiada duży, biały wyświetlacz LCD. Przy wykrytym stężeniu alkoholu od 0,5‰ tester emituje ostrzegawczy sygnał dźwiękowy, zapala się też dioda LED.

Alkomat GTX Spectrum wyposażony jest w licznik pomiarów. Po 500 pomiarach/ 12 miesiącach urządzenie musi być skalibrowane, jednak zaleca się to robić co 6 miesięcy. Tester nie zapisuje historii wskazań (wyniki pomiarów).

Zasilanie to baterie AAA (2 szt.), wyczerpanie baterii jest sygnalizowane za pomocą diody LED. Dostępne są czarne alkomaty.

Alkomat GTX Spectrum

To wygodny alkomat osobisty. On również zaopatrzony jest w czujnik elektrochemiczny, co sprawia, że jego wskazania są wiarygodne. Zapewnia dużą precyzję pomiaru (0,06‰), precyzja jego wskazań to 0,01‰. Zakres pomiaru sięga 4‰.

Urządzenie jest gotowe do użytku w standardowym czasie (10-15 sek). Gdy badanie wykaże 0,5‰ lub więcej, emitowane jest ostrzeżenie (dioda, dźwięk). Alkomat nie umożliwia jednak zapisywania wyników testów.

Kalibracji winno się dokonywać co 9 miesięcy (obowiązkowo co 500 pomiarów/12 miesięcy). Źródło zasilania stanowią 2 baterie AAA. Nie ma możliwości kontrolowania stanu naładowania baterii, ale urządzenie informuje o jej wyczerpaniu (dioda LED). Alkomat dostępny jest w kolorze czarnym.

Tanie alkomaty do 250 zł

Najbardziej precyzyjnych wskazań możemy oczekiwać używając modelu PRO X-3. Będzie też najlepszym wyborem dla osób chcących porównywać wyniki testów. Urządzenie pozwala też na kalibrację co 9 miesięcy.

Alkomat GTX Spectrum także pozwala na rzadszą kalibrację. Posiada również trójpozycyjny wyświetlacz LED w kolorze czerwonym, który stanowi ciekawą alternatywę dla standardowej bieli.

Z kolei model EVO to dobra propozycja dla tych, którzy szukają urządzenia o ekonomicznym zasilaniu (1 bateria AAA) i komfortowym, podświetlanym wyświetlaczu. Także ten alkomat jest dostępny w 3 wersjach kolorystycznych. Niemniej ma on węższy zakres pomiarowy niż jego poprzednicy.

Alkomaty do 250 zł – przegląd oferty
5 (100%) 1 vote

Tags:

Tomek