Spotkanie ze starymi znajomymi, kieliszek aromatycznego wina i rozmowy do późnego wieczora nie muszą kończyć się pytaniem, „czy mogę wsiąść za kółko”. Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania przeznaczone do prywatnego użytku, które pozwolą sprawnie zmierzyć poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Można zdecydować się albo na profesjonalny alkomat lub jednorazowy alkotest. Poznaj zalety każdego z urządzeń i wybierz to, które będzie najlepsze dla Ciebie!
Alkotest – cena jako podstawowa różnica między alkotestem a profesjonalnym alkomatem
Jednorazowe alkomaty w przeciwieństwie do profesjonalnych testerów trzeźwości są znacznie tańsze. Inwestując w takie rozwiązanie, nie musisz wydawać znacznych środków ze swojego budżetu domowego. Cena takich sprzętów bardzo często nie przekracza kwoty 10 złotych. Jest to naprawdę niewielki koszt, ale niestety coś za coś. Jakość takich urządzeń bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Decydując się na ten produkt zweryfikuj, czy posiada on certyfikaty wydane przez międzynarodowe instytucje. Przykładem takiego podmiotu jest amerykańska agencja rządowa Food and Drug Administration, czyli FDA. Co więcej, po taki sprzęt sięgaj wyłącznie w awaryjnych sytuacjach, kiedy nie masz nic innego pod ręką. Wynika to z tego, że nie dają one 100-procentowej pewności.
Profesjonalne testery trzeźwości stanowią już wydatek rzędu od kilkuset, a nawet do kilku tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od stopnia skomplikowania produktu, a także funkcjonalności. Dlatego przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Istotny czynnik stanowi tutaj szczególnie częstotliwość użytkowania sprzętu. Czy będzie to produkt wykorzystywany sporadycznie, czy systematycznie? Ponadto, zastanów się także nad tym, ile osób będzie korzystało z alkomatu. Dzięki temu zakup będzie bardziej przemyślany, a Ty będziesz zadowolony z poczynionej inwestycji.
Tester trzeźwości a alkotest, czyli jaka jest różnica, jeśli chodzi o dokładność pomiarów
Kolejnym czynnikiem różnicującym urządzenia należące do jednej i drugiej kategorii jest dokładność pomiarów. Standardowe alkomaty jednorazowe najczęściej składają się z woreczka z zaworem i testera z reagentem chemicznym. Substancja ta zmienia kolor, lub intensywność pod wpływem kontaktu z alkoholem. Dzięki temu uzyskasz informacje, czy możesz w danej chwili prowadzić samochód. Nie otrzymasz dokładnego odczytu, jeśli chodzi o liczbę promili w wydychanym powietrzu, ale z pewnością w niektórych sytuacjach urządzenie będzie bardzo pomocne.
Natomiast alkomaty jednorazowe z wyższej półki powstają za sprawą najnowocześniejszych technologii. Niejednokrotnie wyróżniają się one dokładnością na poziomie do 0,1 promila. Ponadto na rezultat testu czeka się nie dłużej niż dwie minuty. Jednakże nie należy tych urządzeń narażać na zbyt niskie temperatury, gdyż czynnik ten może przyczynić się do znacznego pogorszenia precyzji pomiaru.
Z kolei profesjonalne alkomaty to jeszcze bardziej skomplikowane i złożone urządzenia. W tym przypadku można liczyć na dużą większą dokładność przeprowadzanego testu. Co więcej, występują one w trzech wersjach. Wyróżnia się testery trzeźwości półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne. Różnią się one od siebie rodzajem zastosowanego sensora.
Alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne
Półprzewodnikowe testery trzeźwości są najtańsze, jeśli chodzi o urządzenia wielokrotnego użytku. Są to przede wszystkim produkty wstępnej kontroli wykorzystywane przez osoby prywatne. Najczęściej błąd pomiaru jest tutaj duży i zmienny w czasie. Wynika to z tego, że na rezultat testu wpływa wiele czynników takich jak na przykład jedzenie, dym papierosowy, kawa, herbata, temperatura, wilgotność i wiele innych. Charakteryzują się one też dużą niestabilnością. Ponadto, przy stężeniach większych od dopuszczalnych istnieje niebezpieczeństwo spalenia sensora bądź też rozregulowania pracy.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są alkomaty elektrochemiczne. Taki rodzaj sprzętu wykorzystuje policja i inne służby mundurowe. Alkomaty mają wbudowany wrażliwy sensor, który pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych wyników. Element ten reaguje na molekuły alkoholu, które zasysane są wraz z powietrzem do czujnika w ostatnim etapie dmuchania. Z tego względu często stosuje się je jako materiał dowodowy. Nie wymagają one też częstej kalibracji. Przy standardowych rozwiązaniach producenci zalecają dokonywanie tego zabiegu raz na rok, lub po wykonaniu 500 pomiarów. Im droższy i bardziej skomplikowany sprzęt, tym konieczność regularnego wyrównywania parametrów jest rzadsza.