co to jest alkohol - dwie lampki wina

Każdy wie, co to jest alkohol. Może nie wszyscy byli fanami lekcji chemii, ale temat alkoholi był na tyle elektryzujący, że pilność wzrasta przy przerabianiu tego działu w szkole. Jednak wykorzystanie alkoholi może być duże szersze. W tym artykule wyjaśniamy co to jest alkohol i w jakich nietypowych sytuacjach jest wykorzystywany.

Co to jest alkohol

W dużym uproszeniu alkohol to organiczny związek chemiczny z grupą hydroksylową -OH. Najbardziej popularne to monohydroksylowe, czyli inaczej jednowodorowotlenowe, alkanole – metanol i etanol. Ten pierwszy, zwany inaczej alkoholem metylowym, Ch3OH, to najprostszy alkohol. Został opisany dość późno, bo dopiero w XVII wieku. Co ciekawe jeszcze na początku XX wieku uzyskiwano go m.in. za pomocą destylacji suchej … drewna, jako produkt uboczy. Krewniak metanolu to alkohol etylowy, znany też jako C2H5OH lub etanol. Obaj są w temperaturze pokojowej są bezbarwnymi, łatwopalnymi cieczami, które palą się niebieskawym płomieniem. Łatwo mieszają się z wodą w każdym stosunku.

Wykorzystanie alkoholu w napojach

Alkohol etylowy to główny składnik rozmaitych napojów alkoholowych, zarówno mocnych jak i słabych. Obok tytoniu to najpopularniejsza używka stosowana przez nas w rozmaitych sytuacjach życiowych. Oprócz „cudownego działania” przepędzającego stres i dającego poczucie mocy to dla naszego organizmu niestety toksyna, z którą nasz organizm musi się uporać. Zanim to jednak nastąpi pozostajemy pod jego wpływem co powoduje bardzo duże zmiany w naszym funkcjonowaniu i zachowaniu. Zależą one przede wszystkim od ilości spożytego alkoholu i dopóki nie zostanie on całkowicie zneutralizowany powinniśmy się powstrzymać od wykonywania czynności, które wymagają „całkowicie jasnego i klarownego umysłu”.

Metanol i etanol są bardzo podobne, ale o ile etanol w dużych ilościach zaburza ocenę sytuacji, refleks i motorykę, alkohol metylowy jest dużo groźniejszy. To silna trucizna, a picie lub nawet wdychanie może grozić poważnymi konsekwencjami. Spożycie ok. 10 gramów może uszkodzić wzrok, a dawka 12-20 gram jest już śmiertelna. Dlatego należy być ostrożnym w nabywaniu napojów wyskokowych z niezaufanych źródeł.

Wykorzystanie alkoholu w przemyśle

Alkohole mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Metanol i etanol służą jako rozpuszczalnik w syntezie organicznej w zakładach produkujących barwniki, włókna syntetyczne i tworzywa sztuczne. Używają go koncerny farmaceutyczne i zbrojeniowe do produkcji materiałów wybuchowych. Przeciętny fan motoryzacji będzie kojarzył metanol jako składnik paliwa do motocykli żużlowych czy monster tracków. Na tym alkoholu latają też samoloty i pojazdy modelarskie. Z kolei etanol jest popularnym paliwem w Ameryce Południowej.

Alkohole w służbie człowieka wnoszą dużo dobrego w rozwój technologii. Są też miłym dodatkiem do spotkań towarzyskich. Jednak jak ze wszysktim powinniśmy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Co to jest alkohol?
5 (100%) 2 votes

Tags:

Krzysztof