Wideorejestrator, zwany także inaczej kamerą samochodową lub rejestratorem jazdy, to urządzenie elektroniczne zapisujące przebieg naszej trasy. To idealne rozwiązanie dla kierowców ceniących sobie szczególnie bezpieczeństwo i komfort podczas podróży samochodem.
Jak działa kamera samochodowa?
Kamera samochodowa działa w podobny sposób jak zwykła kamera. Obraz, na który skierowany jest nasz wideorejestrator przechodzi przez obiektyw i pada na matrycę, która go analizuje na elementarne punkty – piksele i wysyła go do mikroprocesora. Procesor przetwarza je na odpowiednie ciągi impulsów nadające się do zapisu i kieruje je do pamięci. Pamięć w wideorejestratorach stanowi najczęściej karta micro SD o pojemności zazwyczaj od 8 do 64 GB. Obraz zapisywany jest w pętli, w postaci kilkuminutowych plików (1, 3, 5 min do wyboru). Oznacza to, że po zapełnieniu karty pamięci kasowany jest najstarszy plik celem zwolnienia miejsca na aktualnie zakolejkowany. Jeżeli chcemy, aby jakiś plik pozostał na stałe na karcie pamięci wystarczy go zaznaczyć, naciskając odpowiedni przycisk podczas zapisu. Materiał można oczywiście odtworzyć na małym ekranie wideorejestratora lub poprzez podłączenie kamery samochodowej do komputera, lub telewizora LCD.
Co to jest wideorejestrator i do czego służy?
Kamerę samochodową zwykle ustawia się tak, aby rejestrować obraz przed samochodem, przez przednią szybę. Dzięki temu kierowca ma możliwość nagrania pięknych krajobrazów, szczególnie na malowniczych trasach takich jak słynne Route 66. Jednak główne zastosowanie wideorejestratorów wiąże się z codzienną jazdą, a nie wakacyjnymi wojażami.
Kamery samochodowe mają wbudowany czujnik grawitacyjny, który nagrywa kierunek jazdy, przyspieszenie i siłę przeciążenia. Przy kolizji drogowej te parametry ulegają gwałtownej zmianie, dlatego jest on niezbędny na wyposażeniu wideorejestratora, który nagrywa wszystkie zdarzenia drogowe, również te nagłe i nieprzewidziane. Dlatego jego rola jest nieoceniona w przypadku kolizji lub wypadku, a często bywa, że to nasz jedyny osobisty świadek na drodze. Film jest zapisywany w na karcie micro SD i możemy go przedstawić jako materiał dokumentujący przebieg wydarzenia drogowego.
Niekiedy wideorejestrator oszczędza kosztów naprawy w przypadku zarysowania czy wgniecenia karoserii na parkingu. Nawet gdy kierowcy nie ma w aucie, ale kamera jest w stanie czuwania, zostanie automatycznie włączona przy stłuczce. Wtedy nagra numery rejestracyjne sprawcy. Film pomoże w dochodzeniu roszczeń.