Istnieje kilka miejskich legend, które prezentują, jak można oszukać alkomat podczas kontroli. Czy jest w nich, jakiekolwiek ziarno prawdy? Dowiedz się z tego artykułu.
Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi, która nie doprowadzi do żadnych konsekwencji prawnych?
Zanim przedstawimy legendy o tym, czy i jak można oszukać alkomat osobisty i policyjny, dowiedzmy się, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce. Zgodnie z polskim prawem jest tak, że pojazdy mechaniczne można prowadzić, gdy zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0,2 promila, czyli 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Kierowcy, którzy na urządzeniu zobaczą wynik pokazujący wartość większą niż 0,1 mg/l muszą liczyć się niestety z dużymi konsekwencjami.
Jakie legendy krążą w opinii publicznej, jeśli chodzi o to, czy można oszukać alkomat podczas kontroli policyjnej?
Teorii, które mówią o tym, jak oszukać tester trzeźwości jest bardzo dużo. Jednakże każdy rozsądny człowiek po usłyszeniu przynajmniej jednej stwierdzi, że wzbudzają one duże wątpliwości. Jednym z przykładów są miętowe cukierki lub gumy do żucia. Prawda jest jednak taka, że spożycie ich przed badaniem w żaden sposób nie uchroni przed pokazaniem prawdziwego wyniku. Cukierki lub guma nie oszukają sensora elektrochemicznego. Niektórzy mówią o płynie do jamy ustnej. W tym przypadku jedynym, co uda się osiągnąć, będzie odświeżenie oddechu. Z kolei wypicie octu nie dość, że nie pomoże oszukać alkomatu, to jeszcze negatywnie wpłynie na zdrowie. Wiele osób mówi o kawie, ale napój ten nie wykazuje żadnych właściwości neutralizujących alkoholu. Nic nie da także spowolniona czynność dmuchania w alkomat policyjny. Takie zachowanie doprowadzi jedynie do braku odczytu i zawiezienia przez funkcjonariuszy policji na zrobienie badania krwi.
Magiczna moneta, która jest dobra na wszystko
W środowisku kierowców krąży także mit o magicznej monecie, która pomoże skutecznie oszukać tester trzeźwości. Musi to być miedziana moneta, którą należy włożyć pod język. Nie ma to jednak żadnego sensu. Taki przedmiot nie jest w stanie zneutralizować oparów alkoholu. Odczyt na urządzeniu będzie taki, jak powinien być. Co więcej, z taką monetą nie ma, co ryzykować, ponieważ może dojść do zadławienia.