Zbliża się czas świątecznych jarmarków oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi przy rozgrzewających napojach. Największą popularnością wśród dorosłych konsumentów cieszą się tak zwane grzańce, czyli wino lub piwo podawane na ciepło. Dodaje się do nich aromatyczne przyprawy i dodatki, które niezmiennie kojarzą nam się z tym okresem w roku. Warto wiedzieć, że możemy w tym celu wykorzystać także inne trunki, które doskonale smakują również po podgrzaniu. Czy Calvados jest jednym z nich? W jakiej formie najlepiej go spożywać?
Czym jest Calvados?
Choć w Polsce trunek ten jest nieco mniej znany, we Francji, skąd pochodzi, uważa się go za jeden z bardziej tradycyjnych napojów. Pija się go w różnych formach, na przykład samodzielnie albo jako dodatek do kawy. Ze względu na swoje wyjątkowe walory smakowe pojawia się także jako składnik potraw. W okresie świąteczno-zimowym bardzo chętnie podaje się go na ciepło z różnego rodzaju dodatkami, na przykład z aromatycznym cynamonem czy goździkami. Może być świetną alternatywą dla tradycyjnego grzańca. Ma przy tym doskonałe walory smakowe oraz rozgrzewające. Co jeszcze warto wiedzieć o tym mało w Polsce znanym trunku?
Czy Calvados jest tym samym co cydr?
Nie da się ukryć, że oba warianty mają ze sobą wiele wspólnego. Warto jednak wiedzieć, że aromatu Calvadosu nie sposób pomylić z żadnym innym zapachem. Pierwszym skojarzeniem z tym napojem jest obraz świeżo upieczonej szarlotki. Jest on zdecydowanie najbardziej dominujący. Mimo iż napój ten stanowi połączenie mocnej brandy oraz jabłek, to owoce stanowią tu nadrzędną nutę. Jednocześnie jednak łagodzą smak trunku, dzięki czemu mogą po niego sięgnąć nawet osoby, które na co dzień nie piją tak mocnego alkoholu.
Calvados należy do kategorii mocniejszych alkoholi, takich jak whiskey czy rum. Warto przy tym wiedzieć, że pozyskuje się go w podobny sposób, w procesie destylacji. Innym podobieństwem jest również to, że dla poszczególnych partii trunku wykorzystuje się oznaczenie rocznika, w którym powstała. Do procesu destylacji przykłada się ogromną wagę i uważa się zajmujące się tym osoby za prawdziwych rzemieślników. Calvados poddaje się podwójnej destylacji (alembikowej lub kolumnowej). Następnie alkohol leżakuje przez minimum dwa lata. Oryginalny napój produkuje się wyłącznie na północy Francji, co potwierdza specjalne oznaczenie na etykiecie – AOC (z języka francuskiego: Appellation d’origine contrôlée). Prawdziwi koneserzy sięgają wyłącznie po butelki pochodzące ze sprawdzonych, czołowych destylarni.
W jaki sposób wykorzystać Calvados w swojej kuchni?
Warto wiedzieć, że Calvados jest tym rodzajem alkoholu, który można przygotować na wiele różnych sposobów. Można go pić, co dość istotne, samodzielnie, ponieważ posiada raczej delikatny smak, który wpisuje się w gusta wielu odbiorców. Można go również nieco wzbogacić, dodając do niego aromatyczne przyprawy, takie jak cynamon, anyż czy goździki. Jeśli podamy go na ciepło, będzie doskonałym uzupełnieniem zimowych wieczorów czy towarzyskich spotkań sylwestrowych.
Najczęściej trunek ten podaje się jednak w temperaturze pokojowej, w kieliszkach typu tulipanowego. Prawidłowe serwis uwzględnia także przykrywkę, dzięki której w naczyniu uwalniają się wszystkie aromaty Calvadosu. Warto przy tym wiedzieć, że z im starszym rocznikiem mamy do czynienia, tym jego kolor będzie bardziej intensywny. Te najstarsze cechuje ciemno-bursztynowa barwa. Co więcej, jeśli spróbujemy uchwycić smaki napoju, wyczujemy, oprócz głównego składnika, ale także nuty wanilii, brzoskwini, a nawet tytoniu oraz drewna. W zależności od wybranego wariantu smak Calvadosu będzie inny. Dzięki temu każdy znajdzie tu dla siebie idealne rozwiązanie.
Pomysły na drinki z Calvadosem
Warto pamiętać, że trunek ten doskonale smakuje samodzielnie. Jednak osoby, które poszukują nowych połączeń, bez przeszkód mogą spróbować zestawiać go z innymi składnikami. Z jego udziałem można przygotować smaczne drinki, które sprawdzą się na przykład podczas sylwestrowej imprezy.
Przykładem ciekawego połączenia może być Calvados oraz sok grejpfrutowy. Całość można zwieńczyć odrobiną tartego cynamonu, który idealnie współgra z aromatycznymi jabłkami. Będzie także adekwatnym napojem na zimową porę roku. Innym smacznym zestawieniem może być Calvados oraz sok ananasowy. Tutaj klasyka miesza się z egzotyką, dając jedyny w swoim rodzaju miks.
Calvados na ciepło z kolei, można uzupełnić korzennymi przyprawami, które idealnie wpisują się w klimat zimy. Nic tak nie rozgrzewa bowiem, jak smaczne jabłka w połączeniu z cynamonem, rozmarynem oraz innymi dodatkami, które lubimy w tym okresie roku. Wybór poszczególnych składników jest jednak kwestią indywidualną, ponieważ Calvados dobrze komponuje się z różnymi typami smaków i aromatów.
Alkohol tylko dla odpowiedzialnych!
Choć zbliża się sezon rodzinnych spotkań przy rozgrzewających napojach, nie wolno nam zapominać o bezpieczeństwie. Jeśli planujemy zakrapianą imprezę, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości alkomat. Jest to wyspecjalizowane urządzenie pomiarowe, dzięki któremu możemy na bieżąco sprawdzać poziom alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu. Rozwiązanie to sprawdza się zawsze wtedy, kiedy nie mamy pewności, czy możemy już prowadzić. Sprawny alkomat pozwala nam ustalić precyzyjny i miarodajny pomiar, który daje nam pewność, że wsiadanie za kółko jest już możliwe. Posiadając ten produkt, musimy jednak pamiętać o systematycznym kalibrowaniu oraz serwisowaniu. To bardzo ważne, aby za każdym razem uzyskać prawidłowe dane.