Nie jest tak łatwo wybrać najlepszy koniak, ze względu na różne upodobania smakowe i gusta alkoholowe ludzi. Kłopoty przy wyborze zwykle są związane z małą dostępnością prawdziwych, niepodrobionych rodzajów. Dodatkowo musimy zdawać sobie sprawę z tego, że im starszy koniak, tym ma wyższą cenę.
Koniak podawany jest w kieliszkach tulipanowych lub koniakówkach, w temperaturze pokojowej bez lodu. Alkohol ten może stanowić doskonały dodatek do wypijanej kawy i do deserów. Co ważne koniak powinno przechowywać się w temperaturze pokojowej i pionowo, a otwierać tylko na czas nalewania alkoholu. Zatem wybierając najlepszy koniak, kierujmy się wiedzą na jego temat, w tym klasyfikacją oraz własnym gustem.
Najlepszy koniak – pochodzenie
Koniak jest trunkiem bardzo cenionym i uznawanym nawet za najbardziej wyrafinowany z alkoholi. Wynika to z jego złożoności, szerokiej gamy doznań smakowych i wysokiej jakości składników. Pochodzi z Francji, z jednego regionu o nazwie Cognac, skąd zaczerpnięto nazwę.
Główny ośrodek, Koniak, jest średniowiecznym miastem, które leży w zachodniej Francji w regionie Charente. Jest to wyjątkowe miejsce na świecie, gdzie od wieków panuje tradycja produkcji tego mocnego trunku. Właśnie ta część kraju znana jest z produkcji winogron, które rosną wszędzie na łagodnych wzgórzach. Region ten sąsiaduje z Bordeaux słynącym z produkcji wina.
Warto wiedzieć, że aby kupić dobry koniak, najlepiej zrobić to we Francji, ponieważ proponowane w Polsce opcje i ceny są zupełnie inne.
Koniak – trochę historii
Pierwszymi, którzy wynaleźli koniak, byli Ormianie. Natomiast na tereny Francji dotarł parę wieków później. Trunek ten zaczęto destylować w 1617 roku. Podczas, gdy wszyscy określili go słowem podobnym do dzisiejszego brandy, Francuzi nazwali ten trunek „eau-de-vie du Cognac”, czyli „woda życia z Cognac”. Technologia wytwarzania nie zmieniła się od ponad 400 lat, a nazwa „koniak” została prawnie zastrzeżona.
Trunek można nazwać koniakiem tylko po przejściu przez podwójną destylację w tradycyjnych miedzianych alembikach. Sekret podwójnej destylacji przypisuje się XVI – wiecznemu rycerzowi o imieniu Jacques de la Croix-Maron. Podobno rycerzowi w koszmarnym śnie ukazał się Szatan, który chciał ugotować jego duszę. Ponieważ to się nie udało, Szatan zagroził, że ugotuje ją jeszcze raz. Wtedy Jacques obudził się zlany potem i w przekonaniu, że podwójna destylacja nada jego winu zupełnie nowy i odmienny charakter. W ten sposób powstał właśnie koniak.
Najlepszy koniak – wytwarzanie
Do produkcji stosuje się jedną z trzech odmian białych winogron. Koniak musi powstać przynajmniej w 90% z gatunków Ugni Blanc, Folle Blanche lub Colombard. Natomiast większość koniaków wytwarza się tylko z odmianą Ugni Blanc.
Zaraz po zbiorze winogron wyciska się z sok, który podlega krótkiej fermentacji. Tradycyjnie destylacja koniaku odbywa się w dwóch oddzielnych etapach z wykorzystaniem miedzianych zbiorników. Wynik pierwszego ogrzewania soku z winogron z 35% alkoholu jest nazywany de brouillis. Natomiast drugi etap zwie się la bonne chauffe.
Po procesie destylacji napój wlewany jest do nowych dębowych beczek, w których rozpocznie się powolny proces dojrzewania. Dzięki porowatemu drewnu koniak w kontakcie z powietrzem z zewnątrz wchłania substancje. W ten sposób uzyskuje swój wyjątkowy kolor i smak. Następnie po kilku miesiącach najlepszy koniak przelewa się do starszych beczek w celu kontynuacji powolnego procesu starzenia. Obliczono, iż każdego roku przez utlenianie garbników z całej objętości trunku wyparowuje około 3% tzw. eau de vie, czyli wody życia. Francuzi w tym przypadku są dowcipni, ponieważ mówią, że to działka dla aniołów, aby im nie było żal.