Choć Litwa, jako nasz sąsiad wydaje się krajem zbliżonym kulturowo do naszego, na jej drogach występują pewne odmienności. Dopuszczalna ilość alkoholu na Litwie też jest inna niż w Polsce. Zanim jednak pochylimy się nad tą kwestią, warto przyjrzeć się kilku różnicom w samym ruchu drogowym. O ile bowiem dopuszczalna prędkość dla samochodu osobowego na terenie zabudowanym jest taka sama na Litwie i w Polsce, o tyle poza nim, nieznacznie się różni.
Ograniczenia prędkości na Litwie
Gdy chodzi o dopuszczalną prędkość, to ta, o ile znaki nie mówią inaczej, na Litwie wynosi 50 km/h w terenie zabudowanym. Poza nim prędkość może wzrosnąć do 70 km/h na drogach pozamiejskich i do 110 km/h na drogach szybkiego ruchu. W okresie od 1 listopada do 31 marca, na tych drugich trzeba jednak ograniczyć ją do 100 km/h. Po autostradach jeździć można z prędkością 130 km/h, jednak we wspomnianym okresie zimowym, nie może ona przekroczyć 110 km/h. Co ciekawe, kierowców, którzy prawo jazdy mają krócej, niż dwa lata, wszędzie obowiązuje limit prędkości, który wynosi 90 km/h.
Litwińska policja jest szczególnie wyczulona na wykroczenia dotyczące prędkości. Podobnie zresztą podchodzi do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. W tym kraju obligatoryjnie musi to robić zarówno kierowca, jak i wszyscy pasażerowie samochodu.
Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu na Litwie?
Na terenie Polski, dopuszczalna ilość alkoholu, po którym można wsiąść za kierownicę, wynosi maksymalnie 0,1 mg/l. Taka ilość oznacza dokładnie 0,2 promila we krwi. Dla przykładu jedno piwo albo 50 ml wódki przekłada się na stężenie alkoholu wynoszące ok. 0,25 promila we krwi.
Z kolei dopuszczalna ilość alkoholu na Litwie zależy od sytuacji konkretnego kierowcy. W przypadku kierowców doświadczonych wynosi ona 0,4 ‰. Natomiast u osób, które prawo jazdy posiadają krócej niż dwa lata, stężenie alkoholu we krwi nie może wynosić więcej, niż 0,0 ‰. Podobnie jest w przypadku osób prowadzących motory, motorowery, trójkołowce i czterokołowce. Kierowcy zawodowi, którzy jeżdżą pojazdami o masie ponad 3,5 tony, przewożący niebezpieczne materiały lub z ponad dziewięcioma miejscami siedzącymi i taksówkarze, również muszą przestrzegać normy wynoszącej 0,0 ‰.
Nic więc dziwnego, że zarówno w Polsce, jak i na Litwie ogromną popularnością cieszą się osobiste alkomaty. Dzięki tego rodzaju urządzeniom nasi sąsiedzi tak samo jak my sprawdzają, czy mogą prowadzić auto, czy muszą odczekać przynajmniej kilka godzin, zanim wsiądą za kierownicę. Możliwość samodzielnego skontrolowania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu daje pewność, że stanowi niebezpieczeństwa na drodze. O ile oczywiście sprzęt jest odpowiednio skalibrowany.
Opłaty drogowe na Litwie
Dobrą wiadomością jest to, że na Litwie kierowcy, którzy prowadzą samochody osobowe nie muszą martwić się o jakiekolwiek opłaty drogowe. Wszelkie płatności dotyczą bowiem wyłącznie pojazdów ciężarowych, autobusów i busów, w których znajduje się powyżej 8 miejsc dla pasażerów. Winiety można kupić na stacjach benzynowych, ale należy pamiętać o tym, by właściwą ich część przykleić na szybę.
Pozostając w temacie przepisów drogowych na Litwie, warto zwrócić też uwagę na obowiązkowe wyposażenie auta. Jakie elementy są konieczne? Otóż okazuje się, że jest ich nieco więcej, niż w Polsce!
Elementy wyposażenia auta w Polsce i na Litwie — różnice i podobieństwa
Obydwa kraje różni nie tylko dopuszczalna prędkość na drogach, ale również dopuszczalne stężenie alkoholu, po którym można prowadzić samochód. To jednak nadal nie wszystko. Na Litwie obowiązkowy jest nieco inny zestaw elementów wyposażenia auta.
Zgodnie z przepisami, w Polsce każdy samochód musi być wyposażony przede wszystkim w oświetloną i niczym niezasłoniętą tablicę rejestracyjną. Za brak takowej, kierowcy grozi mandat w wysokości 100 zł.
Trójkąt, apteczka i gaśnica
Kolejnym obowiązkowym elementem jest trójkąt, który znajduje zastosowanie w sytuacji unieruchomienia pojazdu na drodze. W skład wymaganego wyposażenia auta wchodzi również gaśnica — koniecznie umieszczona w łatwo dostępnym miejscu.
Na terenie Litwy do wyposażenia obowiązkowego auta zalicza się z kolei trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę oraz kamizelkę odblaskową. W zimie, a dokładnie od 1 listopada do 1 kwietnia obowiązkowe są również zimowe opony. Jeśli chodzi o łańcuchy przeciwślizgowe i śniegowe, to te są zalecane, o ile warunki atmosferyczne tego wymagają. Zalecane, choć nieobowiązkowe elementy, to także komplet zapasowych żarówek i zapasowe koło.
Foteliki samochodowe dla dzieci na Litwie
Gdy chodzi natomiast o przewożenie dzieci, warto zauważyć, że w poszczególnych krajach Unii Europejskiej zasady choć zbliżone, nie są ujednolicone. Z całą pewnością Litwa należy do tych krajów, które do tematu podchodzą w dość rygorystyczny sposób. Na jej terenie dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia, nie może siedzieć na przednim siedzeniu bez odpowiednich zabezpieczeń. I tak maluchy do 3 roku życia muszą być przewożone w fotelikach na tylnych siedzeniach. Dzieci od 3 do 12 roku życia mogą natomiast podróżować z przodu. Warunkiem jest jednak używanie w tym celu fotelików lub przynajmniej podwyższeń.
Dopuszczalna ilość alkoholu na Litwie i inne przepisy drogowe – podsumowanie
Jadąc do naszych wschodnich sąsiadów nie zapomnij uzupełnić wyposażenie samochodu!