Wyprawy za naszą wschodnią granicę z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Słowiańska kultura i tradycje niezmiennie przyciągają i fascynują. Z uwagi na większe bezpieczeństwo i komfort podróżowania, znacznie częściej, niż innymi środkami transportu, wybieramy się tam własnym samochodem. To duże udogodnienie, dzięki któremu możemy podróżować we własnym rytmie, a przy tym jesteśmy w pełni niezależni. Jednak jadąc własnym autem za granicę, zawsze warto wcześniej zapoznać się z aktualnymi przepisami i zasadami ruchu drogowego. Bardzo ważne jest na przykład to, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu na Ukrainie albo z jaką prędkością można poruszać się po drogach. Znając odpowiedzi na te pytania, spokojnie możemy wybrać się w podróż.
O czym warto wiedzieć, wybierając się własnym samochodem na Ukrainę?
Ukraina, choć to nasi bliscy sąsiedzi, wciąż stanowi dla nas kraj pełen niespodzianek i tajemnic. Być może właśnie dlatego tak dużo osób decyduje się właśnie na tę destynację. Zanim jednak wybierzemy się tam w podróż swoim autem, warto poznać najważniejsze przepisy i obostrzenia w ruchu drogowym.
Wbrew pozorom, przepisy oraz zasady panujące na ukraińskich drogach odbiegają nieco od naszych polskich. Podobnie jednak jak u nas, nasi wschodni sąsiedzi kładą duży nacisk na trzeźwość za kierownicą. Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu na Ukrainie? Jakie są inne ważne przepisy, które należy znać?
Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas podróżowania własnym autem?
Podróżując własnym samochodem po Ukrainie, zawsze trzeba mieć przy sobie dokumenty pojazdu, takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową, a także, zgodnie z polskimi wymogami, zieloną kartę. Należy również pamiętać o dowodzie tożsamości. Najlepiej mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty.
Najważniejsze przepisy drogowe na Ukrainie
Ukraińscy policjanci należą do jednych z bardziej liberalnych w całej Europie. Oczywiście, kontrole się zdarzają, jednak nie musimy raczej obawiać się patroli zaczajonych w krzakach, polujących na nieuczciwych kierowców. Mimo to, po Ukrainie należy poruszać się przepisowo, ponieważ w razie kontroli, przyznawane są mandaty, a kara za wykroczenia jest nieunikniona.
Najważniejszą kwestią są zasady dotyczące dopuszczalnej prędkości. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, na terenie miast można jeździć z maksymalną prędkością do 50 kilometrów na godzinę. Należy przy tym pamiętać, że w strefach zabudowanych (na przykład w obrębie osiedli) jest to tylko 20 km na godzinę. Dopuszczalna prędkość na autostradzie to 130 km/h, a na drogach krajowych jedynie 90 km/h. Pewną ciekawostkę dla polskich kierowców może stanowić fakt, że na Ukrainie świeżo upieczeni kierowcy mogą jeździć nie szybciej niż 70 km/h. Nakaz ten obowiązuje w ciągu dwóch pierwszych lat od zrobienia prawa jazdy.
Istotną różnicą pomiędzy Polską a naszymi wschodnimi sąsiadami jest to, że podczas jazdy, pasażerów siedzących z tyłu, nie obowiązuje konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa. Włączone światła należy mieć w okresie od 1 maja do 1 października. Między listopadem a marcem należy jeździć na oponach zimowych, jednak realizacja tego obowiązku nie jest sprawdzana podczas przekraczania granicy. Obowiązkowe wyposażenie samochodu to gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczka.
Co powinno znajdować się w apteczce?
Zgodnie z ukraińskimi przepisami, obowiązkowym elementem wyposażenia auta jest apteczka. Muszą się w niej znaleźć przede wszystkim:
- opaska uciskowa;
- elastyczny bandaż;
- małe bandaże z gazy;
- duży sterylny bandaż;
- bandaż z gazy niesterylny;
- długi bandaż sterylny;
- płyn do dezynfekcji;
- nożyczki.
Dopuszczalna ilość alkoholu na Ukrainie
Na Ukrainie przepisy określają dopuszczalną podczas prowadzenia samochodu ilość alkoholu we krwi. Wynosi ona 0,2 promila. Dobrze jest jednak mieć świadomość, że będąc poza granicami swojego kraju, najlepiej nie kusić losu i nie wsiadać za kółko po spożyciu jakiejkolwiek ilości procentów.
Jeśli już zostaniemy złapani na gorącym uczynku, wówczas musimy liczyć się z karą. Nietrzeźwym kierowcom wręcza się mandat w wysokości nawet kilku tysięcy hrywien. Ponadto, Polacy, jako obcokrajowcy, nie mają tutaj żadnej taryfy ulgowej. Za nietrzeźwą jazdę są tak samo piętnowani jak rodowici Ukraińcy.
Dopuszczalna ilość alkoholu na Ukrainie – czy mandaty na Ukrainie są wysokie?
Jeśli już zdarzy się tak, że zostaniemy przyłapani na jakimś wykroczeniu drogowym, najczęstszą karą za to jest mandat. Każda sytuacja związana z niedopełnieniem obowiązków kierowcy i pasażerów, może wiązać się z karą pieniężną. Za jazdę z niezapiętymi pasami na przednim siedzeniu czy za nieznaczne przekroczenie prędkości możemy zapłacić od 50 do nawet 300 hrywien. Nie są to szczególnie wysokie kwoty, należy jednak mieć się na baczności, bo jeśli policjanci uznają, że nasze wykroczenie stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze, wówczas kary będą znacznie wyższe. Rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy czy przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h oznacza mandat w wysokości kilkuset hrywien.
Mimo iż może się wydawać, że przepisy i kary są na Ukrainie dość łagodne, należy pamiętać o przepisowej jeździe. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy tam „obcy”, a nieznajomość lokalnych przepisów wcale nie zwalnia nas z obowiązku ich przestrzegania. Musimy zwracać na to uwagę w takim samym stopniu, co będąc na miejscu, „u siebie”.