Dopuszczalna ilość alkoholu w Niemczech i inne przepisy drogowe
Czy wakacje w Niemczech to dobry pomysł? Oczywiście, że tak. Nasi zachodni sąsiedzi mają wiele do zaoferowania. I to nie tylko w kwestii pracy. Niemcy zyskują na popularności dzięki wspaniałemu piwu, solidnym samochodom, przykładaniu wagi do dbałości o środowisko. Odwiedzając kraj, można zobaczyć cudowne zamki, malownicze krajobrazy, odwiedzić liczne parki rozrywki, zobaczyć mur berliński, który prezentuje spory kawał historii. Na wakacje do Niemiec najlepiej udać się samochodem. Jest to najwygodniejsza forma przemieszczania. Co więcej, podkreślić należy fakt, że niemieckie autostrady są wspaniałe, to prawdziwy raj dla każdego miłośnika czterech kółek. Nawierzchnie dróg są niezwykle równe. Ponadto, wskazać należy na wysoką kulturę jazdy niemieckich kierowców. Mimo piwnych tradycji należy wiedzieć jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w Niemczech.
Jakie dokumenty potrzebne są do poruszania się po niemieckich drogach?
Przy wjeździe na teren państwa niemieckiego konieczne trzeba mieć dokument potwierdzający tożsamość, a więc dowód osobisty bądź paszport ważne jeszcze przez okres sześciu miesięcy. Niemcy uwzględniają polskie prawo jazdy. Oczywiście bezwzględnie należy mieć dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczenie OC samochodu. W przypadku auta firmowego kierowca powinien mieć upoważnienie od przedsiębiorstwa leasingowego przygotowane w języku angielskim. Pamiętać należy również o ubezpieczeniu NNW, a ponadto dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Dopuszczalna ilość alkoholu w Niemczech
W prawie niemieckim określa się, że poziom alkoholu we krwi u kierowcy nie może być wyższy niż 0,5 promila. Jednakże osób, które nie ukończyły 21 roku życia, określona zasada nie obejmuje. Młodociani muszą być wolni od jakiejkolwiek zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dlatego, jeśli chcesz raczyć się letnim słońcem i chłodnym piwem, lepiej weź ze sobą alkomat, żebyś wiedział kiedy możesz bezpiecznie prowadzić samochód.
-
Alkomaty, Alkomaty AlcoFind, Alkomaty do 300 zł, Alkomaty elektrochemiczne, Alkomaty osobiste, Alkomaty Pro X, Promocja
Alkomat PRO X-3
275 zł – 305 złWybierz opcjeQuick View
Ograniczenia dotyczące szybkości
W Niemczech na obszarze terenu zabudowanego obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Określona zasada dotyczy wszystkich rodzajów pojazdów. Gdy opuścimy teren zabudowany, samochody osobowe mogą osiągać szybkość do 100 km/h. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na auta powyżej 3,5 ton oraz z przyczepą, które na tym obszarze mogą przemieszczać się z prędkością do 80 km/h.
Limity prędkości na autostradach, samochodów osobowych nie obowiązują. Natomiast pojazdy z przyczepą oraz powyżej 3,5 ton muszą zastosować się do ograniczenia prędkości do 100 km/h. Jeżeli chodzi o drogi ekspresowe, to trzeba pamiętać, żeby nie przekraczać szybkości określonej na poziomie 130 km/h. Przepis ten dotyczy aut osobowych oraz pojazdów do 3,5 ton. Dla pozostałych ograniczenie wynosi 100 km/h.
W Niemczech inne zasady obowiązują w odniesieniu do prowadzących pojazd od niedawna. Osoby z krótkim stażem (mniej niż 2 lata) drogi ekspresowe mogą przemierzać, zachowując optymalną szybkość kształtującą się na poziomie 90 km/h. Na autostradach w ich przypadku ograniczenie wynosi 100 km/h.
Wakacje w Niemczech – wykorzystanie świateł mijania
Nakaz poruszania się z włączonymi światłami mijania obowiązkowy jest tylko w tunelach, a także przy trudnych warunkach atmosferycznych.
Czy wiesz, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w Niemczech?
Wakacje w Niemczech — Obowiązkowe wyposażenie
Normy dotycząca wyposażenia obowiązkowego samochodu wskazują, że w aucie powinny znajdować się następujące elementy:
- kamizelka odblaskowa, która jest niezbędnym przedmiotem w przypadku kierowców zawodowych, natomiast u pozostałych jest to kwestia zalecana,
- gaśnica,
- apteczka,
- trójkąt ostrzegawczy,
- przenośne żółte lampy, które są przeznaczone do ustawiania razem z trójkątem w przypadku pojazdów powyżej 3,5 ton.
Przepisy ruchu drogowego w Niemczech nie regulują aspektu dotyczącego użytkowania opon zimowych. Nie jest również wyznaczony okres, w którym powinny być one zakładane. Obowiązkowe jest natomiast wykorzystywanie opon, które mają oznaczenia MS/M+S, w okresie od października do Wielkanocy w warunkach zimowych. Gdy dojdzie do kontroli, ich brak może spowodować wystawienie mandatu.
Wakacje w Niemczech — Korzystanie z autostrad oraz płatnych dróg
Niemieckie autostrady nie podlegają opłatom. Uiszczanie płatności dotyczy wyłącznie pojazdów powyżej 7,5 ton. Jest ona naliczana na podstawie przejechanych kilometrów. Może być ona automatycznie rozliczana za pomocą urządzeń pokładowych TollCollect, w punktach związanych z poborem środków finansowych, bądź przez internet.
W Niemczech opłaty pobierane są w przypadku wjazdu do miast, w których utworzono Umwelt Zone, czyli zielone strefy. Przekroczenie granicy możliwe jest po wykupieniu winiety, czyli nalepki wskazującej na wysokość emisji spalin określonego auta. Plakietkę nabywa się na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu w autoryzowanych warsztatach, stacjach diagnostycznych, czy urzędach komunikacji. W Niemczech kosztuje ona około 6 euro, natomiast w Polsce 100 złotych.
Pozostałe informacje i ciekawostki dotyczące ruchu drogowego w Niemczech
Niemcy niezwykle restrykcyjnie podchodzą do kwestii odstępów pomiędzy samochodami, a ponadto wyprzedzania z prawej strony na autostradzie. Za nieprawidłową jazdę można otrzymać mandat do kilkuset euro.
Przekroczenie dozwolonej szybkości o więcej niż 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz więcej niż 40 km/h poza terenem, w którym są zabudowania, grozi nie tylko wysokim mandatem, ale także zatrzymaniem prawa jazdy. Może się zdarzyć, że ograniczenia w kwestii prędkości dotyczą tylko określonych warunków, które panują na drodze, na przykład przy śliskiej powierzchni. Wówczas pod znakiem wskazującym na limit prędkości umieszczony jest napis „bei nasse” (gdy jest mokro). Przepisy niemieckie nie pozwalają na parkowanie samochodu na chodniku. Do wskazanego celu służą wyznaczone parkingi bądź prawa strona drogi.
Nasi zachodni sąsiedzi należą do grona perfekcjonistów przywiązujących wagę do wielu szczegółów. Niemcy wierzą w kulturę jazdy kierowców, których darzą bardzo dużym zaufaniem. Spory kredyt zaufania jest dostrzegalny przez takie rozwiązania jak brak limitów prędkości na autostradach albo znaki obowiązujące w pewnych warunkach atmosferycznych. Jeżeli chodzi o egzekwowanie przepisów, to jest to naród niezwykle restrykcyjny, gdyż za łamanie prawa stosuje się bardzo wysokie kary.
Zobacz także przepisy drogowe i dopuszczalne ilości alkoholu w innych państwach:


Dopuszczalna ilość alkoholu na Litwie i inne przepisy drogowe
Choć Litwa, jako nasz sąsiad wydaje się krajem zbliżonym kulturowo do naszego, na jej drogach występują pewne odmienności. Dopuszczalna ilość alkoholu na Litwie też jest inna niż w Polsce. Zanim jednak pochylimy się nad tą kwestią, warto przyjrzeć się kilku różnicom w samym ruchu drogowym. O ile bowiem dopuszczalna prędkość dla samochodu osobowego na terenie zabudowanym jest […]


Dopuszczalna ilość alkoholu na Ukrainie i inne przepisy drogowe
Wyprawy za naszą wschodnią granicę z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Słowiańska kultura i tradycje niezmiennie przyciągają i fascynują. Z uwagi na większe bezpieczeństwo i komfort podróżowania, znacznie częściej, niż innymi środkami transportu, wybieramy się tam własnym samochodem. To duże udogodnienie, dzięki któremu możemy podróżować we własnym rytmie, a przy tym jesteśmy w […]


Dopuszczalna ilość alkoholu w Czechach i inne przepisy drogowe
Gdy żar leje się z nieba, wielu z nas wyrusza na poszukiwanie przygody. Jednak z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, duża część osób rezygnuje z utartych ścieżek i szuka nowych destynacji wakacyjnych. Dotyczy to również sposobu przemieszczania się. Zamiast podróży pociągiem czy samolotem, chętniej wybieramy własny samochód, który daje nam znacznie większy komfort i poczucie […]


Dopuszczalna ilość alkoholu w Chorwacji i inne przepisy drogowe
Chorwacja to od wielu lat bardzo popularna destynacja wakacyjnych wypraw. Nic dziwnego, znajdziemy tam wszystko to, co potrzebne, aby spędzić udany urlop. Piękne morze, malownicze krajobrazy i mnóstwo atrakcji dla dużych i małych. Chorwacja ma jednak jeden mały mankament – znajduje się dość daleko od nas. Wakacje w Chorwacji – w jaki sposób spędzić by […]


Dopuszczalna ilość alkoholu na Białorusi i inne przepisy drogowe
Białoruś nie należy do państw, które jest często odwiedzane przez Polaków. Jednakże jest to błąd. Jest to bardzo piękny kraj, w którym zobaczyć można wiele ciekawych zabytków. Co więcej, przyroda Białorusi zachwyca. Warto podkreślić, że kiedyś oba państwa łączyło bardzo wiele wspólnego. Na terenie Białorusi znajdują się obiekty, które wpisane są na listę dziedzictwa UNESCO. […]


Dopuszczalna ilość alkoholu na Węgrzech i inne przepisy drogowe
Europa jest piękna. I wcale nie trzeba daleko jechać, żeby zachwycić się wspaniałymi widokami, atmosferą, przyjaźnie nastawionymi ludźmi. Jednym z państw często odwiedzanych przez Polaków są Węgry. Nie można tam narzekać na brak atrakcji. Stolica Węgier to tętniąca życiem metropolia, która wciąga każdego. Tam zostawia się swoje serce. Przejeżdżając przez kolejne tereny tego wyjątkowego kraju, […]


Dopuszczalna ilość alkoholu w Austrii i inne przepisy drogowe
Austria to zachwycający kraj, który przyciąga coraz większą rzeszę turystów. Jest to miejsce, w którym można się zakochać, dostając tak wiele w zamian. Wiedeńska architektura sprawia, że opuszczamy stolicę tego pięknego kraju ze łzami w oczach. Alpy to jedne z najpiękniejszych gór, jakie dała nam Matka Natura. Co więcej, ludzie, którzy tam mieszkają, są bardzo […]


Dopuszczalna ilość alkoholu na Słowacji i inne przepisy drogowe
Słowacja to piękny kraj, który znajduje się tuż na wyciągnięcie ręki. Tereny, które możemy tam zobaczyć, zachwycają od pierwszej chwili. Jest tam pięknie o każdej porze roku. Zimą możemy jeździć na nartach, gdyż mamy tam doskonałe warunki narciarskie. Co więcej, infrastruktura jest znakomita. Latem możemy poddawać się różnym ciekawym formą aktywności. Co możemy tam zobaczyć? […]


Dopuszczalna ilość alkoholu we Francji i inne przepisy drogowe
Francja to niezwykły kraj, który swoim pięknem przyciąga niejednego turystę. Zachwyca ona piękną historią, wspaniałymi zabytkami, a także nadmorskim wypoczynkiem. To, co przyciąga ludzi do tego państwa to gotyckie katedry, wyjątkowe muzea, lawendowe pola, winnice, wulkany Owernii, czy też lazurowe wybrzeże. W związku z tym wakacje we Francji to bardzo dobry pomysł. Najlepszy sposób na […]


Dopuszczalna ilość alkoholu w Rosji i inne przepisy drogowe
Rosja to piękny kraj, dlatego nie ma się co dziwić, że ludzie bardzo często wybierają jako kierunek wakacyjnych wojaży. Jest to największe pod względem powierzchni państwo świata. Zajmuje dwa kontynenty, a przez jej obszar biegnie granica, która oddziela Europę od Azji. Bardzo częstym celem podróży staje się jezioro Bajkał, które jest także określane jako błękitne […]