Każdy kraj europejski ma swoje przepisy, prawa i panują w nich odmienne zwyczaje. Jadąc za granicę warto zapoznać się choć z kilkoma z nich, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji. Przede wszystkim warto sprawdzić dopuszczalne prędkości dla samochodów danego typu oraz dopuszczalna ilość alkoholu we krwi obywateli państw europejskich.
Dopuszczalne prędkości w państwach europejskich
Limity prędkości zależą od typu pojazdu i rodzaju drogi. W większości krajów europejskich maksymalna prędkość na terenie zabudowanym to 50 km/h. Po autostradach będziemy jechali zwykle do 130 km/h, oprócz Hiszpanii i Szwajcarii 120 km/h. Bez limitów są niemieckie autobany, ale w razie wypadku powyżej 130 km/h jesteśmy współwinni kolizji z urzędu. Dopuszczalne szybkości na pozostałych drogach wahają się od 90 do 130 km/h.
Dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich
Z uwagi na różny dopuszczalny poziom BAC w krajach Europy powinniśmy na to zwrócić szczególną uwagę podróżując samochodem. W wielu krajach tolerancja na alkohol wynosi 0,00‰, współczynnik BrAC do BAC jest odmienny oraz istnieją zróżnicowania pod względem czasu posiadania uprawnień i rodzaju prowadzonego pojazdu.
Najbardziej restrykcyjne są kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie: Chorwacja, Albania, Rumunia, Węgry, Białoruś, Rosja, Ukraina, Estonia, Malta, a z najbliższych naszych sąsiadów Czechy i Słowacja. Najbardziej tolerancyjna jest Wielka Brytania.
W podróż warto wziąć alkomat albo zmiennika. Europejskie mandaty wahają się od 40 euro w Serbii do nawet 6500 euro w Wielkiej Brytanii. O ile w bardziej liberalnych krajach wypicie piwa czy lampki wina do posiłku nie powinno mieć konsekwencji prawnych, nawet takie śladowe ilości wpływają na zdolność koncentracji i refleks kierowcy.