Filtr polaryzacyjny w kamerach samochodowych to dodatek, który warto rozważyć przy kupnie kamery. Oczywiście Twój wideorejestrator będzie działał bez niego bez najmniejszych problemów, ale warto wiedzieć, co można zyskać (czy stracić?) zaopatrując się we wspomniany filtr polaryzacyjny. Poznając jego działanie możesz podjąć świadomą decyzję.
Co to jest filtr polaryzacyjny w kamerach samochodowych?
Jest to dodatek zakładany na obiektyw kamery. Samo urządzenie nie potrzebuje żadnych dodatkowych akcesoriów, aby działać dla Ciebie w przewidziany przez producenta sposób, czyli nagrywać to, co dzieje się wokół Twojego auta. Jednak czasami jakość nagrania nie pozwala przeanalizować ważnych dla Ciebie szczegółów.
Filtr polaryzacyjny znany jest dobrze ze zwykłych aparatów fotograficznych lub kamer. Ma zwykle postać krążka nakładanego, czy raczej nakręcanego na obiektyw. Nie jest widoczny na urządzeniu, ale znacząco wpływa na jakość nagrań. Oczywiście, aby optymalnie spełniał swoją funkcję, należy zamocować go zgodnie z zaleceniem producenta. Zazwyczaj na obiektywie oraz na samym filtrze istnieją oznaczenia (kropeczka lub kreseczka). Musisz je do siebie po prostu dopasować. Inaczej efekt działania filtra może zostać całkowicie zniwelowany, a nawet pogorszy się jakość obrazu.
Pamiętaj też sprawdzić, czy do danego modelu kamery samochodowej producent oferuje także filtr. Jeśli chcesz go mieć od razu dobrze jest to przemyśleć, aby nie okazało się, że w danym modelu nie możesz zastosować tego przydatnego gadżetu. W większości kamer jest on jednak dostępny. Niektóre filtry przypominają raczej wieczko, więc musisz kupić taki dokładnie dedykowany do Twojego urządzenia.
Jaką funkcję pełni filtr polaryzacyjny w kamerach samochodowych?
Kiedy jedziesz autem w słoneczny dzień, często od deski rozdzielczej odbija się słońce. Powoduje to odbicie wnętrza auta w szybie, które jest też niestety widoczne na nagraniu. Może to wpływać na ilość szczegółów na obrazie oraz na jego ostateczną jakość. Nikną one w zbyt jasnym świetle, a część jest kompletnie niewidoczna w rozbłyskach i odbiciach wnętrza. Światło słoneczne odbija się też w mijanych po drodze obiektach i w skrajnym przypadku może całkowicie ograniczyć widoczność. Wtedy na nagraniu zamiast innych aut czy ludzi będziesz mieć tylko jasny rozbłysk albo gustowne odbicie wnętrza własnego auta.
Podobnie gdy podróżujesz nocą – światła mijanych aut oraz lamp ulicznych zostawiają refleksy, wpływając na ilość widocznych szczegółów. Tablice rejestracyjne mogą nie być dostatecznie czytelne w takim odbitym i rozmazanym obrazie. Gdy rozbłysków będzie dużo, inne szczegóły znikną w ciemnej części obrazu. Filtr temu zapobiegnie wyrównując naświetlenie filmowanej scenerii i eliminując rozbłyski.
Czy są jakieś minusy filtra na kamerze samochodowej?
Filtr ogranicza nieco ilość wpadającego do obiektywu światła. Wówczas obraz na nagraniu ulega nieznacznemu ściemnieniu. W obrazie dziennym ma to tylko pozytywne znaczenie niwelując “przepalenie” jasnych miejsc i odbić. Jednak w sytuacji nagrań nocnych może to wpływać na utratę szczegółów w ciemności. Jednocześnie jednak eliminuje rozbłyski ulicznych latarni czy świateł mijanych aut, a zatem pozwala na zarejestrowanie pełnego obrazu. Nawet jeśli jest on ciemniejszy, to i tak pozwala na wyłowienie detali z nagrania.
Jedynie w bardzo ciemnej scenerii filtr może całkowicie zaciemnić obraz i wtedy nagranie nic nie pokaże. Ale takich miejsc nie ma na drogach dużo, więc nagranie nadal może być Twoją bronią w sytuacjach konfliktowych w przypadku różnych zdarzeń na drodze.
Czy filtr polaryzacyjny w kamerach samochodowych jest potrzebny?
W przypadku kamer samochodowych widoczność jest bardzo istotna w sytuacjach konfliktowych. Wtedy każdy szczegół nagrania może mieć znaczenie. Czytelna tablica rejestracyjna to czasem jedyna możliwość złapania sprawcy wypadku – a refleks światła może skutecznie ją zasłonić. Sama tablica bielejąca w ciemnościach potrafi być na nagraniu białą plamą. Filtr polaryzacyjny powinien sobie z tym świetnie poradzić.
Podsumowując, filtr polaryzacyjny w kamerach samochodowych pomaga raczej, niż przeszkadza. Działa podobnie jak okulary przeciwsłoneczne w słoneczny dzień. Dzięki nim widzisz więcej mniej męcząc wzrok. Podobnie kamera “widzi” więcej szczegółów, gdy wyeliminujesz niepożądane rozbłyski i odbicia własnej deski rozdzielczej. Nie robią się na nagraniach białe przepalone plamy. Zakładasz go tylko raz i korzystasz z jego dyskretnej pracy.
Dodatkowo filtr chroni obiektyw Twojej kamery samochodowej. Nawet jeśli zdarzy się uderzenie w kamerę czy przypadkowe zrzucenie jej, to najbardziej czułe miejsce będzie osłonięte. Łatwiej jest w takiej sytuacji wymienić filtr nałożony na obiektyw, niż całe urządzenie, które co prawda działa, ale obraz zakłócają zadrapania na soczewce.
Lepiej mieć dobre nagrania i zabezpieczony obiektyw, niż problem braku widoczności, odbić i refleksów w strategicznym momencie oraz dodatkowe zabezpieczenie obiektywu. Nawet jeżeli dzieje się to kosztem ściemnienia obrazu, które może mieć znaczenie na nagraniach nocnych, to nadal zdecydowanie warto rozważyć zakup filtra polaryzacyjnego.