Na drodze może dojść do różnych niebezpiecznych sytuacji. Warto podkreślić fakt, że zdarzają się one niezależnie od doświadczenia kierowcy. W ruchu drogowym uczestniczy wielu kierowców, którzy mają różne umiejętności. Co więcej, na pewne zdarzenia wpływają także czynniki zewnętrzne. Dlatego też warto zabezpieczyć się na taką okoliczność. Doskonałym pomysłem jest zakup kamery samochodowej. Rejestruje ona wszystko, co dzieje się podczas jazdy. Dlatego urządzenia te mogą stanowić dowód w sądzie, który pomoże kierowcy wykazać, że oskarżenie jest niesłuszne. Poza pomocą w postępowaniu dowodowym kamery samochodowe wyjaśnią wątpliwości ubezpieczycieli podczas próby otrzymania odszkodowania. Dowiedz się, gdzie nagrania z kamery samochodowej są przydatne.
W jaki sposób działa kamera samochodowa?
Zasada działania kamery samochodowej jest bardzo prosta. Nagrywanie materiału odbywa się w sposób ciągły. W przypadku, gdy materiał osiągnie zarezerwowany czas, starsze nagranie zapisuje się nad nowym. Prezentowane urządzenia wyposażone są również w czujnik przyspieszenia, który określany jest jako g-sensor. Jest to rozwiązanie, które zabezpiecza materiał przed gwałtownym wstrząsem. Sprzęt ten bardzo często ma różne opcje. Przykładem jest czujnik ruchu, a także moduł GPS, który rejestruje prędkość i położenia auta. Wymienia się również takie rozwiązania jak diody podczerwieni, które pozwalają na nagrywanie obrazu w nocy i funkcję nawigacji samochodowej.
W jakich sytuacjach wykorzystuje się nagrania z kamery samochodowej?
Nagrania z kamery samochodowej mogą rozwiać wątpliwości firmy ubezpieczeniowej podczas starania się o otrzymanie odszkodowania. Co więcej, mogą także stanowić dowód winy kierowcy, który narusza przepisy ruchu drogowego. Z drugiej strony mogą być jedynym potwierdzeniem jego niewinności. Warto podkreślić fakt, że osoba lub instytucja nabywająca materiał filmowy nie ma prawa do publikacji nagrań na portalach internetowych. Wynika to z tego, że mogą one stanowić naruszenie dóbr osobistych osoby, która znajduje się w materiale, a więc prawa do wizerunku, prywatności i zachowania dobrego imienia.
W jakich sytuacjach nagrania z kamery samochodowej są odrzucane przez sądy?
Istotne jest to, że prawo w Polsce nie reguluje bezpośrednio zasad przeprowadzania dowodów z nagrań z kamer samochodowych. W tym przypadku wystarczy, żeby przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości obejrzał film. Materiał filmowy pozwoli wyciągnąć wnioski co do przebiegu zdarzenia i winy określonej osoby. Jednakże bardzo często zdarza się, że taki rodzaj dowodu jest odrzucany przez sądy. Warto dowiedzieć się, jakich kwestii najczęściej dotyczy odmowa. Wśród powodów odrzucania nagrań pochodzących z kamer samochodowych wymienia się sytuację, kiedy materiał dostarcza się na nośniku, który nie jest oryginalny. Nie należy także modyfikować i zmieniać nagrania, na przykład wycinać fragmentu taśmy lub zostawiać wyłącznie fragment pliku. Dobrym dowodem w sprawie nie będzie także film słabej jakości, na którym osoby biorące udział w wypadku są niewyraźnie i nie można rozpoznać ich tożsamości. Wymiar sprawiedliwości odrzuca także materiały filmowe, które utrudniają identyfikację miejsca zdarzenia. Dotyczy to przede wszystkim lokalizacji poza obszarem zabudowanym, na przykład w lesie. Każdy film powinien wskazywać również takie elementy jak data i godzina. Bez tego nie ma co wykorzystywać materiału jako dowodu w postępowaniu. Przyczyną odrzucenia nagrania może być również sytuacja, w której film nie prezentuje przebiegu wypadku, ale jego skutki. Nie są preferowane także materiały czarno-białe, niepozwalające jednoznacznie zidentyfikować zdarzeń, a także pojazdów.
Jakie funkcję powinna mieć kamera samochodowa, aby materiał stanowił dobry dowód w sprawie?
Dobrze, gdy kamera samochodowa nagrywa w jakości HD. Wówczas zapis uwzględnia zdecydowanie więcej detali, które mogą być pomocne w wyjaśnieniu sprawy. Warto podkreślić, że urządzenia muszą także nagrywać w szerokim kącie. Natomiast minimalne pole widzenia to około 120 stopni. Dzięki temu na nagraniu widzi się oba pobocza drogi. Co więcej, dobry sprzęt powinien rejestrować obraz zarówno w dzień, jak i w nocy. Ponadto przejeżdżające z naprzeciwka pojazdy nie mogą oślepiać kamery. Niezbędne jest także wskazywanie daty i czasu zdarzenia. Ciekawym systemem jest także moduł GPS. Jest to rozwiązanie, które służy do rejestracji prędkości auta. Moduł kamery samochodowej jest tak opracowany, aby urządzenie przystępowało do nagrywania natychmiast po odpaleniu silnika samochodu. Prezentowany sprzęt nie wymaga dodatkowego uruchomienia.
Kamera samochodowa to bardzo przydatne urządzenie. W wielu sytuacjach może pomóc kierowcy lub innemu uczestnikowi ruchu drogowego. Materiał pochodzący ze sprzętu może być ważnym dowodem w sądzie lub w postępowaniu dotyczącym otrzymania odszkodowania. Najważniejsze jest jednak to, żeby materiał był bardzo wysokiej jakości i uwzględniał wszystkie niezbędne elementy. Dzięki temu uniknie się niebezpieczeństwa odrzucenia filmu przez wymiar sprawiedliwości lub inną instytucję.