Alkomat to bardzo przydatne urządzenie. W większych skupiskach (pracownicy, kierowcy, uczestnicy imprez masowych) pozwala łatwo i szybko wyłapać osoby nietrzeźwe, kierowane na badania krwi. Zaś w przypadku alkomatów osobistych dać “dmuchającemu” wiarygodną informację o stężeniu alkoholu w organizmie. Jednak nie każdy, kto dmuchał w czasie policyjnej kontroli wie jak działa alkomat. Uchylmy rąbka tajemnicy…
Układ przepływu powietrza
Każdy alkomat bez względu na rodzaj zastosowanego sensora składa się z trzech podstawowych układów połączonych ze sobą i ściśle współpracujących. Ilość powietrza dostarczonego do badania w alkomatach elektrochemicznych powinna mieć ściśle określoną objętość. Czuwa nad tym pierwszy element alkomatu: układ przepływu powietrza, który kontroluje czy objętość próbki jest właściwa. Jeżeli stwierdzi jej poprawność odcina dopływ powietrza do sensora.
Układ pomiarowy, czyli sensor alkomatu
“Sercem alkomatu” jest sensor. Sensor jest to element elektroniczny, który analizuje stężenie alkoholu w dostarczonej próbce powietrza z portu ustnika. Od jego jakości zależy głównie dokładność pomiaru oraz stabilność. W alkomatach elektrochemicznych wykorzystuje się utlenianie etanolu przy udziale związków chemicznych na elektrodzie. Etanol zmienia się w kwas octowy, który uwalnia elektrony. Ilość wytworzonego prądu odpowiada ilości etanolu, a więc stężeniu alkoholu. W starszym typie alkomatów półprzewodnikowych alkohol wpływa na zwiększenie przewodności półprzewodnika na elektrodzie. Na półprzewodnik mogą mieć wpływ inne substancje np. nikotyna. Dlatego alkomaty półprzewodnikowe wychodzą z użycia. Ich pomiary mogą być mniej dokładne niż przy sensorach elektrochemicznych.
Mikroprocesor i jak działa alkomat
Sensor analizuje pobraną próbkę powietrza pod kątem zawartości etanolu i wysyła informację do mikroprocesora, czyli do układu porównania. W układzie porównania są zgromadzone wzorcowe dane, które są wprowadzone w procesie kalibracji alkomatu. Mikroprocesor porównuje informacje otrzymane z sensora podczas pomiaru z danymi wzorcowymi i zamienia je na sygnały elektryczne, które wysyła do jednostki informacyjnej, którą najczęściej jest wyświetlacz alkomatu. Jednostka informacyjna dekoduje otrzymane informacje z procesora i wyświetla je w postaci cyfrowej, w odpowiedniej jednostce na wyświetlaczu urządzenia. Mikroprocesor odpowiada też za przekazywanie innych informacji np. do drukarki, o stanie baterii lub konieczności kalibracji.