Jak szybko wytrzeźwieć - prawdy i mity

Faktem jest, że dla niektórych ludzi impreza bez alkoholu to nie impreza. Urodziny, wieczór z przyjaciółmi lub wyjście do klubu. Każdej z wymienionych sytuacji towarzyszy alkohol. Napoje alkoholowe pomagają się rozluźnić. Dają nam poczucie, że jesteśmy szczęśliwsi. Po wypiciu alkoholu często robimy i mówimy to, na co normalnie byśmy się nie odważyli. Do tego dochodzi, także syndrom dnia wczorajszego, czyli popularny kac. W tym artykule dowiecie się jak szybko wytrzeźwieć. Oto najpopularniejsze mity i prawdy dotyczące alkoholu i trzeźwienia. Niestety w mity nie wierzy tylko jeden na pięciu zapytanych Polaków (źródło: ankieta “Kampanii Piwowarskiej”).

Jak szybko wytrzeźwieć — mity

„Wytrzeźwieję, jak napije się kawy.”

Nic bardziej mylnego. Kofeina zawarta w kawie jest stymulatorem i znosi tylko efekt senności, który w większej dawce wywołuje alkohol. Nie usuwa ona etanolu z organizmu i tym samym nie przyspiesza spalania alkoholu. Żeby z powrotem stać się trzeźwym, twój organizm musi pozbyć się całego alkoholu, jaki się w nim znajduje. Kawa nie pomoże niczego przyśpieszyć.

Aby pozbyć się kaca, twój organizm musi w naturalny sposób spalić cały alkohol. Niestety jest to długi proces. Niezależnie jednak od tego ile kawy wypijesz, nie przyśpieszy to spalania alkoholu. Dlatego mając kaca, nie powinno się podejmować żadnych niebezpiecznych aktywności. Ani tym bardziej jeździć samochodem.

“Zjem coś ciepłego i konkretnego to wytrzeźwieję.”

Owszem ma to znaczenie przy piciu alkoholu. “Podkładzik z flaczków czy rosołku” rozcieńcza alkohol i rozkłada w czasie jego wchłanianie. Ma to wpływ na nasze samopoczucie i powoduje “uczucie trzeźwości”, absolutnie nie usuwa etanolu z naszego organizmu.

„Wezmę prysznic lub wyjdę na świeże powietrze.”

Ani świeże powietrze, ani zimny prysznic nie spala alkoholu, a jedynie orzeźwia organizm. Na zewnątrz czujemy się zwykle mniej zmęczeni, niezależnie od tego, czy piliśmy wcześniej alkohol, czy nie. Jest to popularny, ale nieskuteczny sposób jak szybko wytrzeźwieć.

„Nie wypiłem dużo. To tylko 2 piwa. Spokojnie, mogę jechać autem”.

Alkohol, obok nadmiernej prędkości jazdy, jest jedną z okoliczności towarzyszących wypadkom drogowym. Alkohol jest używką, która w sposób jednoznaczny wpływa negatywnie na cechy psychomotoryczne człowieka. Powoduje zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce. Tym samym, przejściowo ogranicza zdolność do kierowania pojazdem.

„Ważę więcej, więc mogę pić równo z mężczyzną”.

Nawet jeśli jesteś takiego samego wzrostu i ważysz więcej niż mężczyzna, z którym pijesz, i tak upijesz się o wiele szybciej niż on. A to dlatego, że panowie mają większą tkankę mięśniową niż kobiety. Oznacza to, że mają więcej wody w organizmie. Alkohol u mężczyzn jest bardziej rozcieńczony niż w ciele kobiety.

„Nie pij tego piwa, pijąc po nim wódkę, upijesz się zaraz na początku imprezy!”

Każdy alkohol powoduje takie same skutki. U niektórych w słabszej bądź bardziej nasilonej skali, w zależności od ilości spożywanego alkoholu – odwodnienie, „dziury” w pamięci, nudności i światłowstręt. Przynajmniej niektóre z tych objawów z pewnością czekają cię na kacu. To, w jakiej kolejności pijesz alkohol, nie ma znaczenia w stosunku do poziomu alkoholizacji, podobnie jak szybko wytrzeźwieć chcesz rano.

„Wezmę gumę miętową do żucia. Policjant na pewno nie zorientuje się, że piłem wino”.

Doświadczony policjant zawsze rozpozna osobę pod wpływem alkoholu. Wyczuje, że kierowca czuje się niepewnie i gubi się w zeznaniach. Dla pewności funkcjonariusz może taką osobę poddać badaniu alkomatem. Przy rutynowej kontroli każdy kierujący samochodem „dmucha”, niezależnie od podejrzeń lub ich braku. Jeśli nie jesteś pewny czy jesteś już trzeźwy, skontroluj się sam własnym alkomatem, zanim wsiądziesz za kółko.

„Jest ciepło, więc szybko wypocę wypity alkohol”.

Niestety, tak nie jest. Tylko od 2 do 10 proc. alkoholu wydalanych jest samoczynnie przez skórę. Resztę alkoholu rozkłada wątroba i wymaga to odpowiedniego czasu. Jedno piwo potrzebuje około 3 h na spalenie. Dwa piwa – 5-6 h, a 1,5 litra butelki wódki — ok. 20h.

“Dużo tańczę, więc wypocę alkohol”

Taniec to aktywność, która pobudza krążenie, usuwa senność, polepsza samopoczucie. Tańcząc, przyjemnie spędzamy czas, niejednokrotnie zapominając “o kolejce”. Tylko niewielki procent alkoholu wydalany jest  w oddechu i w pocie, więc ruszając się, nie zmniejszamy ilości etanolu w krwi.

„Od picia piwa powstaje „mięsień piwny.”

Ludzie mylnie twierdzą, że oponka na brzuchu powstaje od picia piwa. A to dlatego, że każdy napój alkoholowy zawiera bardzo dużo pustych kalorii i węglowodanów. Mięsień piwny może powstać tak samo od piwa ja od wina, wódki czy innych drinków.

Alkohol niszczy komórki w twoim mózgu.

Picie alkoholu może spowolnić twoje procesy myślowe. Dodatkowo przeszkadza w normalnej aktywności mózgu, ale żadna komórka nie zostanie z tego powodu kompletnie zniszczona. Alkohol jak najbardziej uszkadza komórki w całym systemie nerwowym, który kontroluje procesy uczenia się i sprawność merytoryczną. Picie pogarsza komunikację między komórkami nerwowymi. Zmienia ich strukturę i może wywoływać na stałe efekty podobne do tych, gdy jesteś pod wpływem. Im więcej pijesz, tym więcej twój mózg traci możliwość odbudowywania uszkodzeń.

Mieszając alkohol z napojami energetycznymi, będziemy bardziej pijani.

W rzeczywistości nie będziesz czuć się bardziej pijany. Będziesz pijany w nieco inny sposób. Mieszając alkohol z preparatami kofeinowymi, osiągniesz dziwny stan, zwany świadomym upiciem. Będzie wydawało ci się, że jesteś bardziej trzeźwy z powodu dużej ilości kofeiny w twojej krwi. Dodatkowo nie zaleca się mieszania tych dwóch składników ze sobą. Ich połączenie może być dla naszego organizmu niezwykle niebezpieczne.

Jak szybko wytrzeźwieć — prawdy

Wymioty pomogą szybciej wytrzeźwieć.

Wymioty pozwolą ci pozbyć się z żołądka alkoholu, co uchroni cię przed wchłonięciem większej ilości alkoholu do krwi. Jednak to, co zdąży już przeniknąć do krwi, nadal tam zostanie. Innymi słowy, wymiotując, nie trzeźwiejesz całkowicie, ale zatrzymujesz proces upijania się.

Jaśniejsze napoje uchronią cię przed kacem.

Jaśniejsze w kolorze napoje alkoholowe nie są gwarantem braku kaca, ale zdecydowanie poprawią sprawę. Powodem jest to, że fermentacja produktów dodawanych do ciemniejszych alkoholi wywołuje silniejszy efekt.

Pijanej osobie podaj szklankę octu z cukrem.

Jest to niesmaczny, ale ponad wszystko dobry sposób na pierwszy krok w stronę trzeźwienia. Pijanej osobie podaj szklankę octu z cukrem. Jest to bardzo stara metoda domowa jak szybko wytrzeźwieć.

Wypij tyle szklanek wody, ile szklanek alkoholu wypiłeś.

Jeśli czujesz, że przesadziłeś z alkoholem, napij się wody. Alkohol jest moczopędny, a co za tym idzie, odwadnia organizm. Woda „otrzeźwi” trochę organizm i przywróci lepszą świadomość. Wypłucze i rozcieńczy alkohol, a przede wszystkim pomoże zapobiec temu okropnemu bólowi głowy i nudnością na drugi dzień co nazywamy „kacem”. Pamiętaj! Im więcej wody, tym lepiej.

Fruktoza, lekiem na kaca.

Za Tobą świetna uroczystość urodzinowa kumpla, a nazajutrz ważne spotkanie biznesowe? Mamy na to sposób. Do wody, dodatkowo wypij sok z cytrusów np. pomarańczy. Zawarta w nim fruktoza oraz witamina C,  pomogą twojemu organizmowi w szybszym metabolizmie alkoholu. Fruktoza to jedna z najlepszych środków przyspieszających spalanie alkoholu.

Dostarcz swojemu organizmowi wartości odżywczych, by wytrzeźwieć.

Zjedz coś. Przygotuj posiłek bogaty w węglowodany i proteiny. Alkohol zabija wszelkie pokłady energetyczne, które należy jak najszybciej uzupełnić. Podsumowując, zwykle po wypiciu alkoholu czujemy się głodni, ponieważ nasz organizm domaga się jakiegoś paliwa. To dzięki niemu będzie miał siły na szybką regenerację twojego organizmu.

Jak szybko wytrzeźwieć – prawdy i mity
5 (100%) 1 vote

Tags:

Krzysztof