W Polsce rośnie spożycie alkoholu. Rocznie spożywamy 3,3 litra mocnego alkoholu (napojów spirytusowych) na osobę. Picie alkoholu deklaruje 80% dorosłych Polaków. Jednocześnie alkohol jest częstą przyczyną wypadków drogowych. Aby jeździć bezpiecznie, warto zaopatrzyć się w alkomat. Alkohol znika z organizmu po wielu godzinach. Lepiej sprawdzić, czy nie przekroczyliśmy dopuszczalnych wartości. Ale jak wybrać alkomat?
Trzeba zacząć od postawienia kilku pytań. Czy będzie to alkomat osobisty czy stosowany w firmie? Ile pieniędzy chcemy na niego przeznaczyć? Jakiego rodzaju alkomat zamierzamy kupić? Lepiej wybrać alkomat dostosowany do potrzeb, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów i zyskać urządzenie, które spełni swoje zadanie.
Jaki alkomat dla firmy, a jaki dla siebie?
Alkomat kupiony do firmy będzie częściej używany. Skorzysta też z niego więcej osób. Alkomat osobisty posłuży właścicielowi i jego znajomym, którzy sięgną po niego w większych odstępach czasu.
Alkomaty firmowe są używane na przykład w przedsiębiorstwach transportowych, ale także na halach produkcyjnych, a więc wszędzie tam, gdzie nietrzeźwi pracownicy stanowią zagrożenie dla siebie i innych. W firmach zatrudniających wielu pracowników sprawdzą się alkomaty przesiewowe. Nie podają dokładnego pomiaru, informują tylko, czy badana osoba jest trzeźwa.
Alkomaty osobiste są wyposażone w ustniki pozwalające dokładnie pobrać próbkę. Są proste w obsłudze, wyświetlają wynik pomiaru, niekiedy dodatkowo ostrzegają sygnałem dźwiękowym, że dopuszczalny poziom alkoholu został przekroczony. Sięgamy po alkomaty osobiste, aby mieć pewność, że wypity wieczorem alkohol nie wpłynie na bezpieczeństwo jazdy następnego dnia.
Ile kosztuje alkomat?
Ceny alkomatów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jednak przy zakupie nie kierujmy się pozornie niską ceną. Niestety nie daje ona gwarancji jakości urządzenia. A dobry alkomat to alkomat precyzyjny. W tym przypadku nie można oszczędzać. Przykre skutki nieprecyzyjnego odczytu to na przykład odebranie prawa jazdy lub tragiczny wypadek.
Na zakup dobrego alkomatu osobistego trzeba przygotować co najmniej 200 złotych, choć koszt wielu dokładnych urządzeń przekracza tę kwotę. Z kolei alkomaty policyjne mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że są tą urządzenia wyjątkowo precyzyjne. Odczyty z takich alkomatów mogą służyć za dowód w sprawach sądowych.
Do ceny zakupu trzeba doliczyć jeszcze koszty eksploatacji. Chodzi tu przede wszystkim o kalibrację. Alkomaty w trakcie użytkowania rozregulowują się. Niektóre modele same sygnalizują konieczność kalibracji. Jej koszt jest niższy niż koszt nowego sprzętu. Często może być przeprowadzona u sprzedawcy alkomatu.