Coraz więcej osób postanawia zabezpieczyć się przed konsekwencjami kolizji i wypadków drogowych nabywając wideorejestrator. Często ofiara zdarzenia nie ma możliwości powołania na świadków osób postronnych, bo jechała w nocy lub na odludziu. Jednak zarówno oferowanych na rynku kamer samochodowych jest wiele, spory jest też rozstrzał cenowy. Jak wybrać wideorejestrator, który spełni stawiane przed nim wymagania?
Jak wybrać wideorejestrator – rozdzielczość
Najważniejszym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę to rozdzielczość. Właśnie od rozdzielczości zależy ilość szczegółów widocznych w zapisywanym obrazie. Przy właściwej rozdzielczości widok tablic rejestracyjnych, znaków drogowych, przydrożnych reklam, itp. jest wyraźny i czytelny, a nagrany materiał może służyć np. w postępowaniu dowodowym do odtworzenia zdarzenia drogowego. Przy zbyt małej rozdzielczości szczegóły obrazu są nieczytelne i kamera nie spełni wówczas swojej funkcji.
Minimalna rozdzielczość jakiej powinniśmy poszukiwać to Full HD 1080p czyli 1920 x 1080. Taka rozdzielczość oznacza możliwość zapisania w poziomej linii 1920 punktów i 1080 punktów w pionie przy proporcji boków ekranu 16:9. Bardzo ważna jest tu litera “p”. Oznacza ona rzeczywistą rozdzielczość, a nie interpolowaną, oznaczaną literą”i”, czyli sztucznie uzyskaną. W wyższych modelach kamer samochodowych możemy się także spotkać z nieco większą rozdzielczością Extreme HD 1296p, czyli 2304 x 1296.
Unikać należy wszelkich kamer z niższą rozdzielczością, a w szczególności 720p, 720i. Są to gadżety potocznie zwane tylko kamerami samochodowymi lub wideorejestratorami, które nie spełnią naszych oczekiwań, a ich jakość zapisu jest niewystarczająca.
Jak wybrać wideorejestrator – FPS, czyli ilość klatek na sekundę
Bardzo ważnym parametrem, idącym w parze z rozdzielczością jest FPS, czyli “frames per second”. Jest to skrót z języka angielskiego oznaczający ilość klatek na sekundę. FPS w przełożeniu na język korzyści oznacza płynność nagrywania (więcej=lepiej). Czym więcej klatek na sekundę potrafi zapisać wideorejestrator tym lepsza będzie płynność nagrywania, a mniej rozmazana będzie stopklatka w nagranym materiale.
Oko człowieka postrzega świat wokół nas z cechą około 30 klatek na sekundę. Jeżeli wartość FPS będzie niższa będziemy dostrzegać brak płynności w rejestrowanym nagraniu, co może okazać się niewystarczające przy analizie zapisanego materiału. Wybierając kamerę samochodową powinniśmy szukać wideorejestratora, który oferuje zapis minimum 30 FPS lub więcej, oczywiście przy rozdzielczości minimum Full HD 1080p. Na rynku przeważają wideorejestratory o zapisie 30 FPS, ale są już kamery samochodowe oferujące nagrywanie z parametrem 60 FPS przy rozdzielczości Full HD 1080p.