Późna jesień i zima w Polsce bardzo często może prowadzić do chandry. Bardzo mało słońca i krótki dzień to czynniki, które mogą przyczyniać się do pogorszenia nastroju. Dowiedz się, co zrobić, aby sobie z tym poradzić i jesienna chandra nie wpłynęła na Twoje samopoczucie.
Co to jest jesienna i zimowa chandra?
Jesienią i zimą jest nie tylko zimno, ale także ciemno. Życie wielu osób nie jest tak aktywne, jak wiosną i latem. Wtedy pojawia się chandra, czyli czasowe przygnębienie. Pojawiają się także różne symptomy. Na tej liście wymienia się przede wszystkim zmęczenie, brak apetytu, wahania nastroju, problemy ze snem, czy też apatia. Ludzie bardzo często wycofują się też z interakcji z innymi osobami.
Co zrobić, aby poradzić sobie z sezonową chandrą?
Są różne sposoby na jesienną chandrę. Istotne jest to, aby mimo brzydkiej pogody nie rezygnować z pobytu na świeżym powietrzu. Warto korzystać ze słońca, kiedy tylko się pojawi. Wynika to z tego, że pogorszenie nastroju zimą najczęściej pojawia się na skutek małej ilości światła. Przebywanie na obszarze terenów zielonych skutecznie obniża poziom stresu i lęku.
Jesienna chandra — włączenie aktywności fizycznej
Jesienią i zimą nie należy też rezygnować z aktywności fizycznej. Warto się ruszać, chociaż pół godziny dziennie. Jednakże najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia trwające od 40 do 60 minut, podejmowane dwa lub trzy razy w tygodniu. Jest to niewiele, a może bardzo dużo zmienić. Wystarczy spacer, bieganie lub rower. Dużą popularnością cieszy się także joga.
Dieta jak dobry czynnik poprawiający sezonowy nastrój
Nastój można poprawić sobie także przy pomocy zdrowej diety bogatej w składniki odżywcze. Należy zatem, jak najczęściej sięgać po oliwę z oliwek, tuńczyka, łososia, olej słonecznikowy, czyli pokarmy zawierające kwasy omega-3. Trzeba pamiętać też o orzechach, brokułach, pomidorach i gorzkiej czekoladzie, która stanowi fantastyczne źródło magnezu. Warto także włączyć produkty, które przewodzą dopaminę. Są to w głównej mierze banany, marchew, szpinak, pestki dyni. Ciekawostką jest to, że objawy chandry jesienno-zimowej miną szybciej, gdy codziennie zje się szklankę produktów zbożowych.
Co na jesienną chandrę? Suplementacja witamin jak doskonały sposób
W okresie jesienno-zimowym, kiedy jest mało słońca, należy spożywać suplementy. Przykładem jest witamina D3, która czerpana jest przez organizm z promieni słonecznych. Bardzo dobrze na nastrój działają też witaminy z grupy B. Natomiast stres świetnie obniżają witaminy C i E. Konieczne są też minerały, a więc magnez, potas i żelazo.
Jesienna chandra — może dobry film?
Świetnym sposobem na sezonowy pogorszony nastrój są też filmy. Ciekawy repertuar może bardzo dużo zmienić. Warto urządzać sobie takie domowe kino wieczorami przed udaniem się na nocny spoczynek. Oczywiście filmy powinny być przede wszystkim dobrane do gustu konkretnej osoby.
Jakie alkohole na jesienną chandrę?
Warto raz na jakiś czas przygotować sobie także słonecznego drinka, który przeniesie w wyobraźni na piękne plaże, gdzieś na końcu świata. Nie chodzi o to, aby pić, ale czasami zrobić sobie przyjemność w ten sposób. Przykładem jest na przykład drink Sex On The Beach. Składa się on z soków z pomarańczy i żurawiny, wódki, likieru brzoskwiniowego i grenadiny. Co więcej, na brak słonecznego nastroju najlepsze są bąbelki, czyli w tym przypadku z pewnością sprawdzi się też Prosecco.
Ciekawym alkoholem może być też wódka soplica i orzech laskowy z mlekiem. Takie rozwiązanie będzie idealnym tłem na jesienny wieczór. Do zrobienia tego drinka zgodnie z nazwą będzie potrzebna smakowa wódka soplica orzech laskowy i nic więcej! Jest to świetne połączenie, które przywiedzie najlepsze wspomnienia. Na jesienną chandrę polecamy także aromatyczną herbatę z Golden Rum. Jest to oryginalny trunek, który pochodzi z Wysp Karaibskich. Z pewnością poprawi nastrój i rozgrzeje.
Znajdź sobie nowe hobby, nawet gdy dopada Cię jesienna chandra
Świetne sposoby na jesienną chandrę to także nowe hobby. Może to być na przykład garncarstwo, kurs tańca lub szydełkowania. Warto także pójść od czasu do czasu do kina, na kolację z przyjaciółmi. Każde dodatkowe zajęcie skutecznie odgoni straszne myśli.
Jesienna chandra, a zdrowy sen, jako podstawa dobrego nastroju
Dobry nastrój można także uzyskać przez zdrowy sen. Dlatego należy przede wszystkim kłaść się i wstawać o tych samych godzinach. Należy też zrezygnować z przeglądania smartfona lub oglądania telewizji przynajmniej 30 minut przed położeniem się do łóżka. Wynika to z tego, że niebieskie światło utrudnia zasypianie. Kolacja także powinna być lekkostrawna i do tego zjedzona przynajmniej dwie godziny przed snem. Zadbać należy też o dobre zaciemnienie w sypialni i wziąć ciepłą, relaksującą kąpiel.
Ponure i zimne popołudnia niestety bardzo często zmuszają do pozostania w domu, mimo chęci wyruszenia, gdzieś w daleką drogę. Jest to doskonały sposób, aby poprawić sobie nastrój. Istnieją różne sposoby na jesienną chandrę. Warto zadbać o hobby, muzykę, obejrzeć ciekawy film, zjeść coś dobrego lub poeksperymentować z alkoholami. Słoneczne drinki przypomną o wakacjach i sprawią, że będzie trochę weselej.