Alkomaty są coraz popularniejsze wśród użytkowników prywatnych. Ratują one z wielu opresji, a szczególnie wtedy, gdy nie kończy się na jednym planowanym piwie ze znajomymi. Jednakże, żeby tester trzeźwości działał prawidłowo, potrzebna jest kalibracja. Przeprowadza się ją najczęściej raz na rok lub po wykonaniu 500 pomiarów. Każde urządzenie jest to połączenie chemicznego czujnika, technologi obróbki powietrza, a także komputera, który analizuje wyniki. Każdy czujnik podlega zużyciu, co może mieć wpływ na nieprawidłowe parametry odczytu. Czynnością, która zapobiega takiej sytuacji, jest właśnie kalibracje alkomatu. Dowiedz się, gdzie należy ją wykonać i jakie są sposoby przeprowadzenia.
Podstawowe informacje dotyczące kalibracji alkomatu
Kalibracja jest to działanie, które przyczynia się do dostrojenia wewnętrznego oprogramowania sprzętu z jego sensorem tak, aby wartość pobieranej próbki oczytana była w sposób właściwy. Warto podkreślić fakt, że kalibrację wykonuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Są to tak zwane symulatory BAC. Pozwalają one podać do testera trzeźwości próbki powietrza charakteryzującej się odpowiednimi parametrami. Jest to siła przepływu, temperatura, a także stałe natężenie alkoholu. Podczas testu produkt otrzymuje stałą dawkę powietrza, która zbliżona jest do powietrza wydychanego przez człowieka. Określone działania serwisowe dążą do ustalenia właściwych wartości dla zadanych próbek alkoholu.
Częstotliwość przeprowadzenia kalibracji uzależniona jest od modelu sprzętu, a także zastosowanego sensora. Wyróżnia się alkomaty z sensorem półprzewodnikowym, elektrochemicznym, a ponadto spektrofotometrycznym. Ważna jest także intensywność wykorzystania testera trzeźwości, ilość wykonanych prób, warunki przechowywania, sposób użytkowania, a także inne czynniki.
W jakich miejscach dokonuje się kalibracje alkomatu?
Wiele firm proponuje wykonanie kalibracji w swoich laboratoriach, a także oddziałach. Podczas wyboru firmy zwraca się uwagę na atesty, a także certyfikaty organizacji. Przedsiębiorstwo powinno mieć także dostęp do oryginalnych części zamiennych. Firma powinna być elastyczna i dostosowana do potrzeb klienta. Kalibracje można wykonać zarówno w sposób stacjonarny, jak i wysyłkowy.
Kalibracje alkomatu wysyłkowa i stacjonarna
Kalibracja musi być przeprowadzona w miejscach, które świadczą tego typu usługi. Nie zawsze trzeba szukać punktu stacjonarnego. Bardzo często korzysta się także z kalibracji wysyłkowej. Jest to opcja polecana dla osób zapracowanych, a także mieszkających w innym mieście niż punkt serwisowy. Korzystając z tej opcji, trzeba odpowiednio przygotować tester trzeźwości do wysyłki. Produkt pakuje się do foli bąbelkowej lub innego trwałego opakowania. Ważne, aby nie uległ uszkodzeniu podczas transportu. Nie wysyła się żadnych baterii, a także akcesoriów. Do paczki dołącza się kartkę zawierającą imię, nazwisko, dane kupującego, a także adres zwrotny do wysyłki po zakończonym procesie kalibracji. Po otrzymaniu paczki firma przystępuje do kalibracji. Działanie trwa najczęściej jeden dzień roboczy. Gdy proces przebiegnie pomyślnie, urządzenie odsyła się właścicielowi.
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba w tym przypadku szukać punktu stacjonarnego. Przebiega szybko i sprawnie. Dzięki tej