Inne

Listopad 19, 2017 . In Inne . by . 0 Comments

Jak wybrać alkomat?

 • Wystrzegaj się alkomatów półprzewodnikowych. To nieprodukowane już alkomaty starej generacji, które z uwagi na małą dokładność pomiaru oraz dużą skłonność do dekalibracji nie spełnią Twoich oczekiwań.
 • Pamiętaj, że każdy alkomat wymaga kalibracji, nie kieruj się najniższą ceną lecz uwzględnij także koszty eksploatacji.
 • Pomyśl, jak często zamierzasz z niego korzystać i jakie będzie jego zastosowanie. Użytek osobisty czy również na potrzeby firmy?
 • Kupując alkomat przyjrzyj się dokładnie nie tylko urządzeniu, lecz także sprzedawcy. Może to być ten przypadek, kiedy oszczędności mogą okazać się tragiczne w skutkach.
 • Unikaj kupowania alkomatów od firm oferujących „coś pięknego i niedrogo” oraz od firm gdzie alkomaty „leżakują”, ponieważ priorytetem jest to, aby klient otrzymał alkomat „świeżo skalibrowany”.
 • Najpewniejszym źródłem są profesjonalne firmy handlujące tego typu sprzętem, posiadające własne zaplecze serwisowe.
 • Żeby odróżnić profesjonalistę od przypadkowego sprzedawcy, wystarczy zapytać o możliwość skalibrowania urządzenia. Jeśli jej nie oferuje, poszukaj innej firmy.

Październik 12, 2017 . In Inne . by . 0 Comments

Co to jest Promiler?

PROMILER – marka, której możesz zaufać!
W roku 2014 najbardziej uznany producent alkomatów na świecie – płd. koreański koncern SENTECH wprowadził na polski rynek nową markę. Tą marką jest PROMILER.
Produkty Promiler od początku do końca są projektowane i produkowane w “SENTECH Korea Corporation” i nie pochodzą od przypadkowo dobranych kooperantów. Na wszystkie alkomaty elektrochemiczne PROMILER udziela gwarancji 5 lat. Z testerów Promiler korzystają polskie służby mundurowe takie jak Policja, Żandarmeria Wojskowa, Wojsko i inne.

W pewnych sytuacjach życiowych trzeźwość ma wagę życia, a tam gdzie liczy się życie nie ma miejsca na kompromisy.
Zaufaj wyborom fachowców.

Alkomaty PROMILER – nie tylko dla Policji.

Sierpień 11, 2017 . In Inne . by . 0 Comments

Alkomat policyjny

Niektóre alkomaty z uwagi na swoje specyficzne cechy służą do pracy w służbach mundurowych, miedzy innymi w Policji. Są to najczęściej alkomaty przesiewowe, których zadaniem jest wykonanie dużej ilości pomiarów w ciągu krótkiego czasu i wyodrębnienie z wielu przebadanych osób tych, którzy mają zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat policyjny cechuje głównie: bezkontaktowy sposób pomiaru, duża szybkość wykonywanych pomiarów tak, aby np. akcja “Trzeźwy Poranek” nie powodowała utrudnień w ruchu oraz większy zakres temperatury pracy dla zachowania poprawności pomiarów również zimą. Niektóre z tych alkomatów podają wynik pomiaru przy pomocy kolorowych diod LED określając przedział zawartości alkoholu, a najnowsze modele oprócz sygnalizacji kolorem również podają wynik na wyświetlaczu. Warto wiedzieć, że alkomaty bezkontaktowe mogą być obarczone pewnym błędem pomiaru. Powodem jest to, że oprócz powietrza z płuc badanej osoby może dostać się do alkomatu także powietrze z zewnątrz. Dlatego potocznie nazywane są przesiewowymi. Alkomat policyjny oprócz pracy w policji dedykowany jest także dla innych służb mundurowych, do obsługi imprez masowych, do dużych zakładów pracy, itd.

Do najbardziej znanych modeli należą AlcoBlow zwany potocznie “Świeczką” lub “Latarką”, AT7000 Raptor oraz model najnowszej generacji iBlow. We wszystkie w/w modele wyposażony jest nasz sklep z alkomatami Alkokalibrator.pl. Można je obejrzeć na naszej stronie, w zakładce alkomaty dla firm.

Kalibracja nie jest wadą urządzenia. Jest procesem technicznym i nierozerwalnie związanym z użytkowaniem absolutnie wszystkich alkomatów. Powinna być wykonywana po dedykowanej ilości testów lub w odpowiednich odstępach czasowych w zależności od rodzaju i modelu alkomatu. Kalibrację przeprowadza się ściśle wg zaleceń producenta testera, a jej częstotliwość zależy przede wszystkim od rodzaju i jakości urządzenia, od wieku testera oraz od sposobu użytkowania i przechowywania alkomatu. Każdy przeprowadzony test alkomatem elektrochemicznym to reakcja chemiczna zachodząca we wnętrzu sensora czyli minimalna, niezauważalna zmiana jego punktu pracy. Po kilkuset testach dryft punktu pracy sensora może być już istotny dla dokładności pomiaru. Kalibracja testera polega na ponownym jego skonfigurowaniu czyli zaprogramowaniu wzorcowej bazy danych, z którą jest porównywana próbka badanego powietrza podczas testu. Na zmianę punktu pracy sensora mają wpływ również warunki przechowywania alkomatu stąd uzależnienie przeprowadzenia kalibracji od jego czasu użytkowania. O konieczności przeprowadzenia kalibracji świadczą komunikaty CAL, SEN, itp. na wyświetlaczu urządzenia oraz wyniki znacznie odbiegające od rzeczywistości – np. wynik 0,00‰ mimo spożycia alkoholu lub odwrotnie. W alkomatach elektrochemicznych kalibrację przeprowadza się najczęściej po kilkuset pomiarach, nie rzadziej jednak niż raz do roku. W testerach półprzewodnikowych co 200 – 300 pomiarów lub raz na pół roku. Powodem jest większa zdolność do dekalibracji i mniejsza dokładność pomiaru wynikająca z innej zasady działania.

Nie kalibrowany alkomat nie będzie poprawnie wskazywał zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Lipiec 4, 2017 . In Inne . by . 0 Comments

Jak działa alkomat?

Każdy alkomat bez względu na rodzaj zastosowanego sensora składa się z trzech podstawowych układów połączonych ze sobą i ściśle współpracujących. Pierwszy z nich to układ pomiarowy, w którym znajduje się “serce alkomatu” – sensor. Sensor jest to element elektroniczny, który analizuje stężenie alkoholu w dostarczonej próbce powietrza z portu ustnika. Od jego jakości zależy głównie dokładność pomiaru oraz stabilność. Ilość powietrza dostarczonego do badania w alkomatach elektrochemicznych powinna mieć ściśle określoną objętość. Czuwa nad tym układ przepływu powietrza, który kontroluje czy objętość próbki jest właściwa. Jeżeli stwierdzi jej poprawność odcina dopływ powietrza do sensora. Sensor analizuje pobraną próbkę powietrza pod kątem zawartości etanolu i wysyła informację do mikroprocesora czyli do układu porównania. W układzie porównania są zgromadzone wzorcowe dane, które są wprowadzone w procesie kalibracji alkomatu. Mikroprocesor porównuje informacje otrzymane z sensora podczas pomiaru z danymi wzorcowymi i zamienia je na sygnały elektryczne, które wysyła do jednostki informacyjnej, którą najczęściej jest wyświetlacz alkomatu. Jednostka informacyjna dekoduje otrzymane informacje  z procesora i wyświetla je w postaci cyfrowej, w odpowiedniej jednostce na wyświetlaczu urządzenia.

 • Przynajmniej dwukrotnie większa dokładność pomiaru.
 • Większa powtarzalność i stabilność pomiaru.
 • Dłuższa żywotność podstawowej jednostki pomiarowej – sensora (brak konieczności podgrzewania do wysokiej temperatury, pracuje w temperaturze otoczenia).
 • Minimalne przerwy między pomiarami (reguluje to tester).
 • Tańsza eksploatacja – mniejsza częstotliwość kalibracji alkomatu, mniejsze zużycie baterii.
 • Możliwość przeprowadzenia większej ilości testów między kolejnymi kalibracjami.
 • Mniejszy wpływ napięcia baterii na dokładność pomiaru.
 • Większa odporność na warunki zewnętrzne oraz wszelkiego rodzaju czynniki wpływające na dokładność procesu pomiarowego.

Czerwiec 17, 2017 . In Inne . by . 0 Comments

Fakty i mity

Alkohol potrafi być obecny w naszym organiźmie przez wiele godzin i należy zapamiętać, że metabolizmu alkoholu nie da się przyspieszyć. Poniżej fakty i mity, w które niestety nie wierzy tylko jeden na pięciu zapytanych Polaków (źródło: ankieta “Kampanii Piwowarskiej”).

 • “Rąbnę kawkę to mi przejdzie” – nic bardziej mylnego. Kofeina zawarta w kawie jest stymulatorem i znosi tylko efekt senności, który w większej dawce wywołuje alkohol. Nie usuwa ona etanolu z organizmu i tym samym nie przyspiesza spalania alkoholu.
 • “Zjem coś ciepłego i konkretnego to wytrzeźwieję” – owszem ma to znaczenie przy piciu alkoholu. “Podkładzik z flaczków czy rosołku” rozcieńcza alkohol i rozkłada w czasie jego wchłanianie. Ma to wpływ na nasze samopoczucie i powoduje “uczucie trzeźwości”, absolutnie nie usuwa etanolu z naszego organizmu.
 • “Wezmę prysznic lub wyjdę na świeże powietrze” – naturalnie poprawia tylko nasze samopoczucie, powoduje orzeźwienie, ale nie ma nic wspólnego ze spalaniem alkoholu.
 • “Dużo tańczę więc wypocę alkohol” – taniec to aktywność, pobudza więc krążenie, usuwa senność, polepsza samopoczucie. Tańcząc przyjemnie spędzamy czas niejednokrotnie zapominając “o kolejce”. Tylko ok. 5% alkoholu wydalane jest  w oddechu i w pocie, więc tańcząc nie zmniejszamy ilości etanolu w krwi.