Porady

Czy istnieje alkomat niewymagający kalibracji

Alkomat to dziś urządzenie, które ma na wyposażeniu nie tylko policja czy straż miejska, ale pojawia się on coraz częściej w wielu gospodarstwach domowych. Jest to urządzenie często stosowane przez zawodowych kierowców oraz tych, którzy wiele czasu spędzają za kółkiem. Dzięki niemu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy w dzień po suto zakrapianych imieninach, czy urodzinach, możemy prowadzić samochód. Profesjonalne aparaty pomiarowe pomogą nam określić ewentualną obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. To wiedza powszechnie znana, nie wszyscy jednak wiedzą, co to jest kalibracja alkomatu i na czym ona polega. Czy istnieje alkomat niewymagający kalibracji?

Każde urządzenie wymaga regularnych przeglądów

Kalibracja alkomatu to nic innego jak jego przegląd. Tak samo, jak raz na jakiś czas należy nakręcić zegar czy sprawdzić stan naszego samochodu, podobnie wymaga tego również alkomat. Taki przegląd jest konieczny, by urządzenie mogło działać dobrze i służyć nam przez długi czas. Każdy producent bardzo dokładnie określa sposób użytkowania oraz wskazuje wytyczne co do kalibracji urządzenia. Na ogół czas bezpiecznego stosowania bez kalibracji wynosi od pół roku do roku. Niekiedy brana jest też pod uwagę ilość pomiarów. Kalibracja alkomatu jest również konieczna, gdy długo go nie używamy.

O tym, kiedy należy przeprowadzić kalibrację, informuje sam alkomat (na wyświetlaczu pojawiają się stosowne ikony lub skróty). Tylko regularnie kalibrowany sprzęt gwarantuje dokładność wyników. Jeśli często z niego korzystamy i chcemy na nim polegać, przeglądy są niezbędne. Kontrola alkomatu wskazuje wszystkie ewentualne nieprawidłowości. Często konieczna okazuje się wymiana oprogramowania lub jego aktualizacja. Trzeba przy tym pamiętać, że, jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, skutki nieprawidłowego wyniku ponosimy sami. Nie pomoże nam wymówka, że zapomnieliśmy skontrolować nasz alkomat, który w efekcie wprowadził nas w błąd. Konsekwencje prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu są poważne i samo posiadanie w domu alkomatu nie chroni nikogo przed mandatem, a nawet przed odebraniem prawa jazdy.

Czy istnieje alkomat niewymagający kalibracji.

Czy każdy alkomat wymaga kalibracji?

Osoby regularnie używające takich urządzeń z pewnością wiedzą, że systematyczna kalibracja alkomatu musi odbywać się po określonej ściśle przez producenta, liczbie przeprowadzonych badań lub po wyznaczonym czasie, a nawet po dłuższym okresie nieużywania urządzenia. Czy jednak podobne działania są konieczne w przypadku każdego alkomatu? W teorii nie. Na rynku są dostępne takie urządzenia, które mają kalibrować się same, jednak w praktyce jest to, jak twierdzą specjaliści, zabawka jednorazowa. Działa do czasu, aż mechanizm się całkowicie rozreguluje, a i w międzyczasie może nie działać w pełni prawidłowo.

W takich “samokalibrujących się” alkomatach montowany jest sensor półprzewodnikowy albo elektrochemiczny, który ma za zadanie nie tylko regulować się sam, ale także kontrolować wszystkie podzespoły. W praktyce prawidłowe działanie takiego alkomatu jest niemożliwe. Prędzej czy później (najczęściej po kilku użyciach) urządzenie zacznie przekłamywać wyniki i jego dalsze stosowanie będzie po prostu niebezpieczne. Znawcy tematu sugerują więc, by wydać nieco więcej, ale za tę cenę zyskać bezpieczny sprzęt, który gwarantuje dokładne wyniki, na których będzie można polegać.

Alkomaty kalibracja – gdzie udać się po pomoc?

Na szczęścia kwestia kalibracji alkomatu to nie jest czarna magia i nie jesteśmy z nią sami. Z pomocą przychodzi wiele firm, które się tym profesjonalnie zajmują. Na ogół większość sprzedawców ma w ofercie także usługę kalibracji.

Cały proces przebiega szybko i sprawnie. Najczęściej możemy po prostu wysłać nasz alkomat pod wskazany adres i po kilku dniach otrzymać go już po kalibracji. W większych miastach dostępne są punkty, gdzie możemy dokonać kalibracji alkomatu na miejscu. Warto pamiętać, że tylko dobrze skalibrowane urządzenie daje gwarancję rzetelnych i bezpiecznych pomiarów.

Kalibracja alkomatu jak często i dlaczego

Na pewno niejednemu z nas zdarzyła się sytuacja, gdy mimo upłynięcia czasu od spożycia alkoholu, ciągle nie miał pewności, czy organizm całkowicie wyzbył się już toksyn z organizmu. Niewątpliwe pomocnym będzie alkomat, który zweryfikuje rzeczywisty stan organizmu na bazie testu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z tym urządzenie to jest odpowiedzialnym rozwiązaniem, które jasno stawia dylemat gotowości do prowadzenia samochodu. Posiadając alkomat należy pamiętać także o jego stanie technicznym. Samochód oddajemy do przeglądu raz do roku, a kalibracja alkomatu jak często powinna być przeprowadzana?

Alkomaty – jaki najlepszy?

Rynek alkomatowy oferuje liczne modele. W sprzedaży spotkamy zarówno alkomaty jednorazowe, jak i alkomaty profesjonalne oraz te przeznaczone dla firm. Niemniej, należy pamiętać jak istotnej sfery dotyka badanie alkomatem. Dlatego trzeba skupić się wyłączenie na precyzyjnych urządzeniach z atestem odpowiadającym najnowszym normom.

Niezależnie, czy szukasz alkomatu osobistego, przeznaczonego do domowego użytkowania, czy alkomatu przesiewowego do badania większych grup – idealnym wyborem jest alkomat elektrochemiczny. To urządzenie nowej generacji, którego podstawą działania jest wbudowany sensor elektrochemiczny, dzięki któremu identyfikuje on molekuły alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyróżnia go precyzja pomiaru i niezawodność działania, a także stabilność pracy. Ten profesjonalny charakter sprawia, że jest najczęściej wybieranym rodzajem alkomatu przez służby mundurowe czy firmy. Co interesujące: mimo oferowanej wysokiej technologii, zakup alkomatu elektrochemicznego do sporadycznej samokontroli w warunkach domowych można rozpatrywać już od 200 zł.

Kalibracja alkomatu – cóż to?

Adiustacja lub kalibracja alkomatu to niezbędny czynnik dla prawidłowego funkcjonowania alkomatu. Zaważa ona o jego niezawodnym działaniu oraz poprawnym i dokładnym wynikom. Jak w przypadku serwisowania każdego innego urządzenia, kalibracja alkomatu musi być cykliczna. Przeważnie sami już producenci instruują co do kroków związanych z tym procesem.

W przypadku alkomatu elektrochemicznego kalibracja powinna być przeprowadzana do 12 miesięcy bądź co 500 pomiarów (w niektórych modelach nawet i 1000 pomiarów), a także dodatkowo poddać kontroli wskazania po 6 miesiącach użytkowania alkomatu. Urządzenie przekazane do kalibracji jest przełączane w stan serwisowy. Wtedy to poddawany jest testom wzorców alkoholu w wydychanym powietrzu oraz konfigurowany do wskazywania poprawnych rezultatów.

Alkomat i kalibracja – zakup sprzętu

Co kluczowe, przed zakupem alkomatu należy upewnić się, czy urządzenie jest odpowiednio skalibrowane w chwili jego nabycia. Będzie to  decydować o jego poprawnym wykazie promili alkoholu. Dlatego też każdy alkomat przeznaczony do sprzedaży musi posiadać certyfikat kalibracji, który wystawia serwis kalibracyjny. Proces ten nie powinien być wykonany później niż 10 dni przed kupnem urządzenia. Warto dopytać sprzedawcę, czy oferuje on możliwość bezpłatnego serwisowania w pierwszym roku użytkowania alkomatu.

Kalibracja – szczegóły procesu

Wysokiej jakości sprzęt gwarantuje najlepsze wyniki. Doskonale, więc jeśli przy kalibracji alkomatu aparatury, które najbliżej oddadzą warunki, jakie powstają w trakcie ludzkiego wydechu. Takie symulatory wydychanego powietrza potrafią stworzyć sytuację odzwierciedlającą rzeczywisty pomiar promili alkoholu. Uprecyzyjnia to ich symulację i potwierdza dokładność wyników na bazie zmienności promili, jak i mocy wydechu wykorzystanego w teście.

Każda kalibracja powinna kończyć się otrzymaniem certyfikatu wykonanego serwisowania. Jest to udokumentowanie poprawności działania alkomatu, jak i gwarancja jego stanu technicznego oraz precyzji pracy. Podstawowe czynniki, które dyktują częstotliwość wykonywania kalibracji urządzenia są to przede wszystkim:

  1. rodzaj oraz rozmiar wykorzystanego sensora (dla porównania: bardziej wrażliwy alkomat półprzewodnikowy wymaga serwisowania co 3-6 miesięcy, podczas gdy alkomat elektrochemiczny powinno kalibrować się co 12 miesięcy lub 500, a nawet 1000 pomiarów)
  2. intensywności użytkowania (im wyższa częstotliwość pomiarownia, tym częściej należy przeprowadzać kalibrację urządzenia)
  3. sposób przechowywania oraz samego użytkowania alkomatu (sensory używane w technologii alkomatów to wysoce czułe i delikatne czujniki, dlatego z urządzeniem trzeba obchodzić się ostrożnie, unikać skrajnych temperatur i dużej wilgoci)

Gdzie można skalibrować alkomat?

Liczne firmy oferują serwisowanie urządzeń w swoich laboratoriach. Ich oferty można prześledzić na witrynach internetowych. Większe miasta również proponują licznych stacjonarnych przedstawicieli serwisu alkomatowego. Decydując się na serwis kalibracyjny, zwróćmy uwagę na atesty i certyfikaty firmy oraz świadectwa wzorcowania, które potwierdzają legalizację alkomatu we wzorowych ramach określonych przez badania. Doskonałym przykładem takiego właśnie autoryzowanego serwisu dla centrum Polski będzie Alkokalibrator.pl. Nasza firma proponuje kalibrację każdego rodzaju alkomatu w Łodzi.

Jesteśmy Autoryzowanym Partnerem Producenta Firmy Promiler. Oznacza to, iż posiadamy certyfikat uprawniający nas do przeprowadzania usług serwisowych na bazie legalnego oprogramowania Promiler. Gwarantuje on wysoki standard testów wszystkich alkomatów. Dodatkowo posiadany atest gwarantuje nam dostęp do oryginalnych części zamiennych, co czyni nas wyjątkowo elastycznym i uniwersalnym sklepem z szeroką ofertą modeli alkomatów dla domowego i profesjonalnego użytkowania. Co istotne, zwykła kalibracja równoznaczna jest z jednym, bądź dwoma testami urządzenia. W Alkokalibrator.pl realizujemy całą serię testów weryfikujących alkomaty przekazane do kalibracji. Pomyślnie zakończone serwisowanie uwierzytelnia wydane przez nas świadectwo potwierdzające wysokiej jakości usługę oraz dokładność wyników wskazanych przez testera.

Alkomat regularnie kalibrowany – gwarancja niezawodnego sprzętu

Wymóg kalibracji to użytkowy wymóg związany z konserwacją urządzenia oraz zapewnieniem ciągłości niezawodności jego działania. Alkomaty to niezwykle czuła technologia przeznaczona do zadań specjalnych. Dlatego ich główne narzędzie pracy – sensor – tak wrażliwy jest na oddziaływanie wahań temperatur i wilgotności. Dlatego też tak ważne jest świadome użytkowanie, które decyduje o stanie technicznym sprzętu. Regularna kalibracja zapewni jego efektowność w postaci długiej i wiarygodniej asyście w bezpiecznej jeździe samochodem.

Yanosik GTR Parking Urządzenie Yanosik GTR vs. bezpłatna aplikacja Yanosik

Każdy kierowca dalekotrasowy niejednokrotnie borykał się z utrudnieniami na drodze związanymi czy to z nieznajomością trasy, zmianami ruchu drogowego wynikającymi z remontu bądź wypadku. Jak również z rutynową kontrolą drogową. Rozwiązaniem doskonałym wydaje się wiele modeli nawigacji drogowej. Niemniej jednak i tu znajdziemy problem — nie każde głośnio zachwalane urządzenie jest rzeczywiście w pełni funkcjonalnym asystentem jazdy. Niejednokrotnie brakuje im kompletnego zestawu funkcji odzwierciedlającego rzeczywistą sytuację na drodze. Może brakować aktualnych map, nawigacja traci sygnał, brak odświeżania przejazdu w przypadku zmiany kursu. Najważniejsze: brak informacji co do możliwych utrudnień, które zupełnie mogą zniszczyć plany spokojnej i płynnej podróży. Tu pojawia się Yanosik – nawigacja wykorzystująca myśl inteligentnego zarządzania ruchem drogowym. I tu pojawia się pytanie, co wybrać: urządzenie Yanosik GTR vs. bezpłatna aplikacja Yanosik.

Yanosik – rewolucja w monitorowaniu ruchem

Yanosik przedstawiając swój produkt, postawił na śmiały krok – rozwinął zwykłą nawigację o informacyjne możliwości CB radio. Stworzył w ten sposób asystenta jazdy, który w czasie rzeczywistym informuje kierowcę o aktualnej sytuacji drogowej. Tak jak o możliwych utrudnieniach, jakie mogą pojawić się na wytyczonej trasie. Wykorzystując technologię Smart Traffic, Yanosik na bieżąco analizuje dostępne trasy. Dodatkowo monitoruje zdarzenia drogowe dzięki dużej społeczności użytkowników, którzy zaufali temu rozwiązaniu. Rozbudowana baza interpretuje indywidualne przebiegi i opracowuje najnowsze dane, usprawniając przebieg trasy. Wprowadzenie komunikatora umożliwia kierowcom informowanie się nawzajem w czasie rzeczywistym o jakości ruchu drogowego. Wciąż ulepszane algorytmy przetwarzania trasy oraz współpraca kierowców doprowadziła do stworzenia nawigacji, która nie tylko wyznacza najszybszą drogę, ale również ostrzega i pomaga omijać utrudnienia, wspierając bezpieczną i bez mandatową jazdę.

 

Funkcjonalny pomocnik drogowy

Decydując się na dołączenie do grupy użytkowników, kierowca otrzyma produkt oferujący pakiet udogodnień, które będą wsparciem w przebiegu podróży szczególnie na długodystansowych trasach. Oferowane funkcje Yanosika to przede wszystkim aktualne informacje związane z:

  • przeprowadzanymi kontrolami policyjnymi
  • fotoradarami różnego rodzaju (na światłach, odcinkowe bądź stacjonarne)
  • wypadkami i remontami drogowymi
  • innymi zagrożeniami mającymi wpływ na bezpieczeństwo ruchu
  • nieoznakowanymi radiowozami
  • kontrolami prowadzonymi przez Inspekcję Transportu Drogowego

Co warte uwagi – z funkcji ostrzegania można korzystać dowolnie również poza terytorium Polski, będąc dzięki temu na bieżąco informowanym o sytuacji drogowej w granicach Europy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Yanosik proponuje potencjalnym użytkownikom powyższe funkcje w formie urządzenia nawigacyjnego, jak i mobilnej wersji dostępnej na telefon. Czym więc różnią się oba produkty? Przyjrzyjmy się możliwościom, jakie oferują urządzenie Yanosik GTR oraz bezpłatna aplikacja Yanosik.

Urządzenie Yanosik GTR vs. bezpłatna aplikacja Yanosik

Po pierwsze, istotną różnicą jest samo uruchamianie. Bezpłatną aplikację Yanosik należy manualnie włączyć, pamiętając przy tym o równoczesnym włączeniu transmisji danych. Urządzenie Yanosik GTR samodzielnie inicjuje pracę, wykrywając ruch pojazdu dzięki podłączeniu pod zasilanie z gniazda zapalniczki. To prowadzi do następnej kluczowej różnicy: działająca aplikacja mobilna wykorzystująca przesyłanie danych. W połączeniu z włączoną opcją GPS ogromnie obciążają baterię telefonu. Przyczyniając się do szybkiego jej wyczerpania, na co nie zawsze jesteśmy przygotowaniu w formie odpowiednich ładowarki i przepięcia. Jednak godziny pracy smartfona nie są zagrożone w przypadku użycia Yanosik GTR. Urządzenie dedykowane jest właśnie do zadania nawigacji, ma własną baterię przeznaczoną tylko do tego działania oraz jest podłączone pod zasilanie samochodowe. Zdecydowanie przydatnym i wygodnym dla kierowcy będzie załączony do urządzenia nawigacji tryb motocyklisty. To specjalne ustawienie wyświetla większe i bardziej jaskrawe komunikaty dotyczące zdarzeń na drodze.

 

Stabilne połączenie – zachowanie ciągłości informacji

Połączenie głosowe w przypadku sieci komórkowych zawsze mają pierwszeństwo przed aktywną transmisją danych. Korzystanie z bezpłatnej aplikacji mobilnej wyklucza jednoczesne prowadzenie rozmowy telefonicznej. Ma to związek z przerwaniem połączenia z serwerami Yanosik. Przekłada się to na dokładność i aktualność wiadomości o sytuacji drogowej. Co więcej – bezpłatność aplikacji związana będzie z obecnością reklam, które będą pojawiać się w różnej częstotliwości, ingerując w płynność działania nawigacji. Zdecydowanie się na urządzenie nawigacji Yanosik GTR eliminuje tę niedogodność i zagrożenie związane z komplikacją istoty połączenia głosowego i szczegółowej nawigacji.

Urządzenie Yanosik GTR vs. bezpłatna aplikacja Yanosik

Przydatne opcje – oferta dodatkowa

Jako, że urządzenie Yanosik GTR to dedykowana nawigacja, w przeciwieństwie do bezpłatnej aplikacji Yanosik nie jest ograniczone limitami mobilnego dodatku na telefon. Dlatego też oferuje rozszerzone funkcje dla użytkowników decydujących się na urządzenie nawigacyjne. Pierwszym z udogodnień jest możliwość wygodnego płacenia za parkowanie w ramach Stref Płatnego Postoju. Działają one na terenach ponad 50 miast w Polsce. Dodatkowo, w przypadku opcji Parking dla Firm, niewątpliwą zaletą jest generowanie jednej zbiorczej noty obciążeniowej do księgowości obejmujący okres parkowania za cały miesiąc. Drugą równie interesującym rozwiązaniem jest kompatybilność urządzenia Yanosik GTR z monitoringiem pojazdów Flotis. W praktyce oznacza to, że nawigacja może spełniać funkcję nadajnik GPS, co umożliwia śledzenie tras pojazdu. Jest to opcja wykraczająca poza standardowe wyposażenie, do wykupienia za dodatkową opłatą.

Nawigacja czy telefon?

Podsumowując, ostateczna decyzja wyboru rodzaju nawigacji należy do potencjalnego użytkownika. Niezaprzeczalnie na korzyść aplikacji działa jej ogólnodostępność, jaką określa bezpłatność produktu. Bezpłatność jednak związana jest z pewnymi cięciami programowymi, które będą ograniczać aplikację. Natomiast urządzenie Yanosik GTR to dedykowana nawigacja, rozszerzona o przemyślane funkcje, których zadaniem jest usprawnienia jazdy i informowanie kierowcy o bieżącej sytuacji na drodze, bez zagrożenia możliwości przerwania sygnału. To niewątpliwy atut, szczególnie w trasach długodystansowych.

 

Jak szybko wytrzeźwieć - prawdy i mity

Faktem jest, że dla niektórych ludzi impreza bez alkoholu to nie impreza. Urodziny, wieczór z przyjaciółmi lub wyjście do klubu. Każdej z wymienionych sytuacji towarzyszy alkohol. Napoje alkoholowe pomagają się rozluźnić. Dają nam poczucie, że jesteśmy szczęśliwsi. Po wypiciu alkoholu często robimy i mówimy to, na co normalnie byśmy się nie odważyli. Do tego dochodzi, także syndrom dnia wczorajszego, czyli popularny kac. W tym artykule dowiecie się jak szybko wytrzeźwieć. Oto najpopularniejsze mity i prawdy dotyczące alkoholu i trzeźwienia. Niestety w mity nie wierzy tylko jeden na pięciu zapytanych Polaków (źródło: ankieta “Kampanii Piwowarskiej”).

Jak szybko wytrzeźwieć — mity

„Wytrzeźwieję, jak napije się kawy.”

Nic bardziej mylnego. Kofeina zawarta w kawie jest stymulatorem i znosi tylko efekt senności, który w większej dawce wywołuje alkohol. Nie usuwa ona etanolu z organizmu i tym samym nie przyspiesza spalania alkoholu. Żeby z powrotem stać się trzeźwym, twój organizm musi pozbyć się całego alkoholu, jaki się w nim znajduje. Kawa nie pomoże niczego przyśpieszyć.

Aby pozbyć się kaca, twój organizm musi w naturalny sposób spalić cały alkohol. Niestety jest to długi proces. Niezależnie jednak od tego ile kawy wypijesz, nie przyśpieszy to spalania alkoholu. Dlatego mając kaca, nie powinno się podejmować żadnych niebezpiecznych aktywności. Ani tym bardziej jeździć samochodem.

“Zjem coś ciepłego i konkretnego to wytrzeźwieję.”

Owszem ma to znaczenie przy piciu alkoholu. “Podkładzik z flaczków czy rosołku” rozcieńcza alkohol i rozkłada w czasie jego wchłanianie. Ma to wpływ na nasze samopoczucie i powoduje “uczucie trzeźwości”, absolutnie nie usuwa etanolu z naszego organizmu.

„Wezmę prysznic lub wyjdę na świeże powietrze.”

Ani świeże powietrze, ani zimny prysznic nie spala alkoholu, a jedynie orzeźwia organizm. Na zewnątrz czujemy się zwykle mniej zmęczeni, niezależnie od tego, czy piliśmy wcześniej alkohol, czy nie. Jest to popularny, ale nieskuteczny sposób jak szybko wytrzeźwieć.

„Nie wypiłem dużo. To tylko 2 piwa. Spokojnie, mogę jechać autem”.

Alkohol, obok nadmiernej prędkości jazdy, jest jedną z okoliczności towarzyszących wypadkom drogowym. Alkohol jest używką, która w sposób jednoznaczny wpływa negatywnie na cechy psychomotoryczne człowieka. Powoduje zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce. Tym samym, przejściowo ogranicza zdolność do kierowania pojazdem.

„Ważę więcej, więc mogę pić równo z mężczyzną”.

Nawet jeśli jesteś takiego samego wzrostu i ważysz więcej niż mężczyzna, z którym pijesz, i tak upijesz się o wiele szybciej niż on. A to dlatego, że panowie mają większą tkankę mięśniową niż kobiety. Oznacza to, że mają więcej wody w organizmie. Alkohol u mężczyzn jest bardziej rozcieńczony niż w ciele kobiety.

„Nie pij tego piwa, pijąc po nim wódkę, upijesz się zaraz na początku imprezy!”

Każdy alkohol powoduje takie same skutki. U niektórych w słabszej bądź bardziej nasilonej skali, w zależności od ilości spożywanego alkoholu – odwodnienie, „dziury” w pamięci, nudności i światłowstręt. Przynajmniej niektóre z tych objawów z pewnością czekają cię na kacu. To, w jakiej kolejności pijesz alkohol, nie ma znaczenia w stosunku do poziomu alkoholizacji, podobnie jak szybko wytrzeźwieć chcesz rano.

„Wezmę gumę miętową do żucia. Policjant na pewno nie zorientuje się, że piłem wino”.

Doświadczony policjant zawsze rozpozna osobę pod wpływem alkoholu. Wyczuje, że kierowca czuje się niepewnie i gubi się w zeznaniach. Dla pewności funkcjonariusz może taką osobę poddać badaniu alkomatem. Przy rutynowej kontroli każdy kierujący samochodem „dmucha”, niezależnie od podejrzeń lub ich braku. Jeśli nie jesteś pewny czy jesteś już trzeźwy, skontroluj się sam własnym alkomatem, zanim wsiądziesz za kółko.

„Jest ciepło, więc szybko wypocę wypity alkohol”.

Niestety, tak nie jest. Tylko od 2 do 10 proc. alkoholu wydalanych jest samoczynnie przez skórę. Resztę alkoholu rozkłada wątroba i wymaga to odpowiedniego czasu. Jedno piwo potrzebuje około 3 h na spalenie. Dwa piwa – 5-6 h, a 1,5 litra butelki wódki — ok. 20h.

“Dużo tańczę, więc wypocę alkohol”

Taniec to aktywność, która pobudza krążenie, usuwa senność, polepsza samopoczucie. Tańcząc, przyjemnie spędzamy czas, niejednokrotnie zapominając “o kolejce”. Tylko niewielki procent alkoholu wydalany jest  w oddechu i w pocie, więc ruszając się, nie zmniejszamy ilości etanolu w krwi.

„Od picia piwa powstaje „mięsień piwny.”

Ludzie mylnie twierdzą, że oponka na brzuchu powstaje od picia piwa. A to dlatego, że każdy napój alkoholowy zawiera bardzo dużo pustych kalorii i węglowodanów. Mięsień piwny może powstać tak samo od piwa ja od wina, wódki czy innych drinków.

Alkohol niszczy komórki w twoim mózgu.

Picie alkoholu może spowolnić twoje procesy myślowe. Dodatkowo przeszkadza w normalnej aktywności mózgu, ale żadna komórka nie zostanie z tego powodu kompletnie zniszczona. Alkohol jak najbardziej uszkadza komórki w całym systemie nerwowym, który kontroluje procesy uczenia się i sprawność merytoryczną. Picie pogarsza komunikację między komórkami nerwowymi. Zmienia ich strukturę i może wywoływać na stałe efekty podobne do tych, gdy jesteś pod wpływem. Im więcej pijesz, tym więcej twój mózg traci możliwość odbudowywania uszkodzeń.

Mieszając alkohol z napojami energetycznymi, będziemy bardziej pijani.

W rzeczywistości nie będziesz czuć się bardziej pijany. Będziesz pijany w nieco inny sposób. Mieszając alkohol z preparatami kofeinowymi, osiągniesz dziwny stan, zwany świadomym upiciem. Będzie wydawało ci się, że jesteś bardziej trzeźwy z powodu dużej ilości kofeiny w twojej krwi. Dodatkowo nie zaleca się mieszania tych dwóch składników ze sobą. Ich połączenie może być dla naszego organizmu niezwykle niebezpieczne.

Jak szybko wytrzeźwieć — prawdy

Wymioty pomogą szybciej wytrzeźwieć.

Wymioty pozwolą ci pozbyć się z żołądka alkoholu, co uchroni cię przed wchłonięciem większej ilości alkoholu do krwi. Jednak to, co zdąży już przeniknąć do krwi, nadal tam zostanie. Innymi słowy, wymiotując, nie trzeźwiejesz całkowicie, ale zatrzymujesz proces upijania się.

Jaśniejsze napoje uchronią cię przed kacem.

Jaśniejsze w kolorze napoje alkoholowe nie są gwarantem braku kaca, ale zdecydowanie poprawią sprawę. Powodem jest to, że fermentacja produktów dodawanych do ciemniejszych alkoholi wywołuje silniejszy efekt.

Pijanej osobie podaj szklankę octu z cukrem.

Jest to niesmaczny, ale ponad wszystko dobry sposób na pierwszy krok w stronę trzeźwienia. Pijanej osobie podaj szklankę octu z cukrem. Jest to bardzo stara metoda domowa jak szybko wytrzeźwieć.

Wypij tyle szklanek wody, ile szklanek alkoholu wypiłeś.

Jeśli czujesz, że przesadziłeś z alkoholem, napij się wody. Alkohol jest moczopędny, a co za tym idzie, odwadnia organizm. Woda „otrzeźwi” trochę organizm i przywróci lepszą świadomość. Wypłucze i rozcieńczy alkohol, a przede wszystkim pomoże zapobiec temu okropnemu bólowi głowy i nudnością na drugi dzień co nazywamy „kacem”. Pamiętaj! Im więcej wody, tym lepiej.

Fruktoza, lekiem na kaca.

Za Tobą świetna uroczystość urodzinowa kumpla, a nazajutrz ważne spotkanie biznesowe? Mamy na to sposób. Do wody, dodatkowo wypij sok z cytrusów np. pomarańczy. Zawarta w nim fruktoza oraz witamina C,  pomogą twojemu organizmowi w szybszym metabolizmie alkoholu. Fruktoza to jedna z najlepszych środków przyspieszających spalanie alkoholu.

Dostarcz swojemu organizmowi wartości odżywczych, by wytrzeźwieć.

Zjedz coś. Przygotuj posiłek bogaty w węglowodany i proteiny. Alkohol zabija wszelkie pokłady energetyczne, które należy jak najszybciej uzupełnić. Podsumowując, zwykle po wypiciu alkoholu czujemy się głodni, ponieważ nasz organizm domaga się jakiegoś paliwa. To dzięki niemu będzie miał siły na szybką regenerację twojego organizmu.

jak dbać o alkomat - alkomaty

Jesteśmy szczęśliwymi nabywcami alkomatu. Aż korci, aby wypróbować go na pierwszej imprezie. STOP! Zanim użyjesz go po raz pierwszy dowiedz się jak dbać o alkomat i jak go poprawnie używać. Przeczytaj instrukcję obsługi, zastanów się gdzie będzie przechowywał alkomat i w jakich warunkach użytkował. W końcu nie jest to gadżet ani zabawka.

Przechowywanie alkomatu

Kluczowa dla żywotności alkomatu jest temperatura przechowywania. Producenci podają jako zakres od 5 do 40 stopni, ale optymalna jest temperatura pokojowa. Dlatego wożenie alkomatu w samochodzie nie jest najlepsze dla urządzenia. Nagrzany latem samochód może mieć wewnątrz nawet 60 stopni, a niegarażowane auto zimą do minus 20 stopni. Jeśli szanujemy alkomat, a w szczególności sensor, powinniśmy o tym pamiętać. Co więcej nawet policyjne alkomaty przesiewowe, które mają większy zakres temperatur, też nie działają na dużym mrozie. Zwykle zimą policjanci zapraszają do nagrzanego radiowozu w celu sprawdzenia trzeźwości.

Sensor alkomatu źle znosi stałe wystawienie na działanie oparów alkoholu. Trzymanie go w barku czy domowej winiarni może go rozregulować i znacząco skrócić czas działania.

Inne zanieczyszczenia powietrza typu opary benzyny czy dym papierosowy też mogą uszkodzić alkomat.

Użytkowanie alkomatu

Pierwszym krokiem przed użytkowaniem alkomatu powinno być … przeczytanie instrukcji obsługi 🙂 Są tam zawarte wszystkie dane dla danego modelu, ostrzeżenia i normy np. dotyczące kalibracji.

Alkomaty są to czułe urządzenia pomiarowe i trzeba się z nimi obchodzić w miarę delikatnie. Dlatego nie warto skusić się o pomiar bezpośrednio po wypiciu alkoholu. Najlepiej odczekać minimum 20-30 minut i przepłukać usta wodą. W przeciwnym wypadku można rozkalibrować alkomat lub nawet zepsuć sensor. Dzieje się tak, ponieważ tuż po spożyciu stężenie alkoholu w ustach przekracza zakres maksymalny – zwykle 2,5-5 promila. Dopiero po pół godzinie zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu stabilizuje się do poziomu stężenia alkoholu we krwi. Wtedy pomiar jest miarodajny.

Palacze mają także swoje ograniczenie. Od ostatniego papierosa trzeba poczekać min. 10 minut przed pomiarem, szczególnie jeśli używamy alkomatu półprzewodnikowego.

Po uzyskaniu wyniku, który nas nie satysfakcjonuje, kolejny pomiar należy zrobić po odczekaniu min. 10-15 minut. Przy używaniu ustników jednorazowych, trzeba go zmienić, a przy wielorazowych przepłukać, aby nie zostały drobinki alkoholu. Najlepiej przeprowadzić serię 2-4 pomiarów  w odstępach 10-15 minut. Poznamy wtedy trend oraz upewnimy się co do dokładności alkomatu.

Alkomaty nie lubią akumulatorków. Zalecane są baterie alkaliczne, wymieniane w razie potrzeby. Część współczesnych alkomatów ma czujnik niskiego stanu baterii i wyświetli odpowiedni komunikat. Wymiana jest rekomendowana również po każdej kalibracji. Gdy użytkujemy alkomat okazyjnie, dobrze jest wyjąć baterie, aby uniknąć zalania.

Kalibracja alkomatu

Jak każde profesjonalne urządzenie, alkomat musi przechodzić badanie techniczne, a konkretnie kalibrację. Na skutek zmian temperatury, wilgotności powietrza i użytkowania sensor powoli się rozregulowuje. Dlatego tak ważna jest kalibracja, jeśli chcemy wierzyć wynikom na wyświetlaczu. Alkomaty półprzewodnikowe powinny być kalibrowane co 100-250 pomiarów lub pół roku, a elektrochemiczne co 300-500 dmuchnięć lub co 6-12 miesięcy. Kluczowe jest, który czynnik wystąpi wcześniej. Nawet nieużywany alkomat będzie rozregulowany po określonym czasie.

 

Stosowanie się do tych kilku prostych zasad i przeczytanie instrukcji uchroni nas przed uszkodzeniem sensora i zapewni działanie alkomatu przez długie lata.

jak wybrać wideorejestrator

Coraz więcej osób postanawia zabezpieczyć się przed konsekwencjami kolizji i wypadków drogowych nabywając wideorejestrator. Często ofiara zdarzenia nie ma możliwości powołania na świadków osób postronnych, bo jechała w nocy lub na odludziu. Jednak zarówno oferowanych na rynku kamer samochodowych jest wiele, spory jest też rozstrzał cenowy. Jak wybrać wideorejestrator, który spełni stawiane przed nim wymagania?

Jak wybrać wideorejestrator – rozdzielczość

Najważniejszym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę to rozdzielczość. Właśnie od rozdzielczości zależy ilość szczegółów widocznych w zapisywanym obrazie. Przy właściwej rozdzielczości widok tablic rejestracyjnych, znaków drogowych, przydrożnych reklam, itp. jest wyraźny i czytelny, a nagrany materiał może służyć np. w postępowaniu dowodowym do odtworzenia zdarzenia drogowego. Przy zbyt małej rozdzielczości szczegóły obrazu są nieczytelne i kamera nie spełni wówczas swojej funkcji.

Minimalna rozdzielczość jakiej powinniśmy poszukiwać to Full HD 1080p czyli 1920 x 1080. Taka rozdzielczość oznacza możliwość zapisania w poziomej linii 1920 punktów i 1080 punktów w pionie przy proporcji boków ekranu 16:9. Bardzo ważna jest tu litera “p”. Oznacza ona rzeczywistą rozdzielczość, a nie interpolowaną, oznaczaną literą”i”, czyli sztucznie uzyskaną. W wyższych modelach kamer samochodowych możemy się także spotkać z nieco większą rozdzielczością Extreme HD 1296p, czyli 2304 x 1296.

Unikać należy wszelkich kamer z niższą rozdzielczością, a w szczególności  720p, 720i. Są to gadżety potocznie zwane tylko kamerami samochodowymi lub wideorejestratorami, które nie spełnią naszych oczekiwań, a ich jakość zapisu jest niewystarczająca.

Jak wybrać wideorejestrator – FPS, czyli ilość klatek na sekundę

Bardzo ważnym parametrem, idącym w parze z rozdzielczością jest FPS, czyli “frames per second”. Jest to skrót z języka angielskiego oznaczający ilość klatek na sekundę. FPS w przełożeniu na język korzyści oznacza płynność nagrywania (więcej=lepiej). Czym więcej klatek na sekundę potrafi zapisać wideorejestrator tym lepsza będzie płynność nagrywania, a mniej rozmazana będzie stopklatka w nagranym materiale.

Oko człowieka postrzega świat wokół nas z cechą około 30 klatek na sekundę. Jeżeli wartość FPS będzie niższa będziemy dostrzegać brak płynności w rejestrowanym nagraniu, co może okazać się niewystarczające przy analizie zapisanego materiału. Wybierając kamerę samochodową powinniśmy szukać wideorejestratora, który oferuje zapis minimum 30 FPS lub więcej, oczywiście przy rozdzielczości minimum Full HD 1080p. Na rynku przeważają wideorejestratory o zapisie 30 FPS, ale są już kamery samochodowe oferujące nagrywanie z parametrem 60 FPS przy rozdzielczości Full HD 1080p.

Jak wybrać alkomat? Na to warto zwrócić uwagę

W Polsce rośnie spożycie alkoholu. Rocznie spożywamy 3,3 litra mocnego alkoholu (napojów spirytusowych) na osobę. Picie alkoholu deklaruje 80% dorosłych Polaków. Jednocześnie alkohol jest częstą przyczyną wypadków drogowych. Aby jeździć bezpiecznie, warto zaopatrzyć się w alkomat. Alkohol znika z organizmu po wielu godzinach. Lepiej sprawdzić, czy nie przekroczyliśmy dopuszczalnych wartości. Ale jak wybrać alkomat?

Trzeba zacząć od postawienia kilku pytań. Czy będzie to alkomat osobisty czy stosowany w firmie? Ile pieniędzy chcemy na niego przeznaczyć? Jakiego rodzaju alkomat zamierzamy kupić? Lepiej wybrać alkomat dostosowany do potrzeb, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów i zyskać urządzenie, które spełni swoje zadanie.

Jaki alkomat dla firmy, a jaki dla siebie?

Alkomat kupiony do firmy będzie częściej używany. Skorzysta też z niego więcej osób. Alkomat osobisty posłuży właścicielowi i jego znajomym, którzy sięgną po niego w większych odstępach czasu.

Alkomaty firmowe są używane na przykład w przedsiębiorstwach transportowych, ale także na halach produkcyjnych, a więc wszędzie tam, gdzie nietrzeźwi pracownicy stanowią zagrożenie dla siebie i innych. W firmach zatrudniających wielu pracowników sprawdzą się alkomaty przesiewowe. Nie podają dokładnego pomiaru, informują tylko, czy badana osoba jest trzeźwa.

Alkomaty osobiste są wyposażone w ustniki pozwalające dokładnie pobrać próbkę. Są proste w obsłudze, wyświetlają wynik pomiaru, niekiedy dodatkowo ostrzegają sygnałem dźwiękowym, że dopuszczalny poziom alkoholu został przekroczony. Sięgamy po alkomaty osobiste, aby mieć pewność, że wypity wieczorem alkohol nie wpłynie na bezpieczeństwo jazdy następnego dnia.

Ile kosztuje alkomat?

Ceny alkomatów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jednak przy zakupie nie kierujmy się pozornie niską ceną. Niestety nie daje ona gwarancji jakości urządzenia. A dobry alkomat to alkomat precyzyjny. W tym przypadku nie można oszczędzać. Przykre skutki nieprecyzyjnego odczytu to na przykład odebranie prawa jazdy lub tragiczny wypadek.

Na zakup dobrego alkomatu osobistego trzeba przygotować co najmniej 200 złotych, choć koszt wielu dokładnych urządzeń przekracza tę kwotę. Z kolei alkomaty policyjne mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że są tą urządzenia wyjątkowo precyzyjne. Odczyty z takich alkomatów mogą służyć za dowód w sprawach sądowych.

Do ceny zakupu trzeba doliczyć jeszcze koszty eksploatacji. Chodzi tu przede wszystkim o kalibrację. Alkomaty w trakcie użytkowania rozregulowują się. Niektóre modele same sygnalizują konieczność kalibracji. Jej koszt jest niższy niż koszt nowego sprzętu. Często może być przeprowadzona u sprzedawcy alkomatu.

Jaką technologię wybrać?

Zasada działania alkomatu jest prosta: wdmuchiwane powietrze trafia do sensora, który reaguje na zawarty w próbce alkohol. Obecnie na rynku najpopularniejsze są urządzenia wyposażone w dwa typy sensorów. Jak wybrać alkomat, biorąc pod uwagę sensor?

Alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi, w których alkohol z wydychanego powietrza wpływa na przewodność półprzewodnika. Są tanie, ale niestety mało precyzyjne. Wynik fałszuje na przykład wyczerpująca się bateria, ale także wypita przed pomiarem kawa czy zażyte lekarstwa. Niektóre modele wymagają kalibracji już po 3 miesiącach, a ich żywotność nie przekracza 12 miesięcy.

O wiele wydajniejsze i trwalsze są alkomaty z sensorami elektrochemicznymi. Urządzenia nie wchodzą w reakcję z substancjami innymi niż alkohol. Precyzja pomiarów nie zależy od czynników zewnętrznych ani od stanu baterii. Alkomaty elektrochemiczne wymagają kalibracji co rok, zaś ich trwałość to nawet 5 lat.

Gdzie kupić alkomat?

Jak przy każdym zakupie, przed dokonaniem transakcji warto przyjrzeć się sprzedawcy. Trzeba upewnić się, że nie oferuje nam zapasów z magazynu, bo to oznacza asortyment przestarzały, a może nawet niesprawny. Dla własnej wygody najlepiej wybrać producenta z własnym zapleczem serwisowym: w razie awarii szybko i sprawnie odzyskamy pełnowartościowy sprzęt. I na koniec bardzo ważna rzecz: profesjonalna firma z branży alkomatów na pewno ma w ofercie kalibrację urządzeń.

czy potrzebny mi alkomat? pomiar alkomatem

Jeśli zadajesz sobie takie pytanie to znaczy, że często jesteś w sytuacji, że masz wątpliwości czy usiąść za kierownicę. Alkohol jest przecież dla ludzi, ale najważniejsze żebyśmy mieli świadomość czy nie pozostajemy pod jego wpływem, ponieważ wyklucza to przystąpienie do pracy , prowadzenie samochodu, itp. Wiemy już, że eliminacja spożytego alkoholu z naszego organizmu to długi proces, rozłożony w czasie. Często istotne jest jak długim czasie. Sprawdź czy potrzebny Ci alkomat i dlaczego?

Komfort psychiczny

Niestety czas dla tej samej ilości spożytego alkoholu jest różny i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od ilości spożytego alkoholu, od czasu w jakim spożywaliśmy alkohol, od tego co wcześniej jedliśmy, jak się czujemy, czy nie jesteśmy przeziębieni, od warunków pogodowych, pory roku, płci, wieku, itd. Czasami po wypiciu wieczorem “na poprawienie humoru” niewielkiej ilości alkoholu, na następny dzień  o 7 rano “jesteśmy czyści”, a innym razem jeszcze o 9 mamy pewną zawartość alkoholu we krwi. Nasze samopoczucie niestety bywa przewrotne, a nasz nieomylny nos bywa zawodny.

Wątpliwości rozwieje wtedy pomiar zawartości alkoholu precyzyjnym, dobrze skalibrowanym alkomatem czyli przyrządem mierzącym zawartość alkoholu we krwi na podstawie wydychanego powietrza. Na szczęście liczba osób “polegających na wyczuciu” maleje, a ilość posiadaczy alkomatów rośnie.

Bezpieczeństwo

Alkomat będzie pomocny w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcy, pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. Większość sytuacji drogowych nie wymaga dużego refleksu, zwykle wystarczy lekki ruch kierownicy, zjechanie, użycie klaksonu. Jednak u osób nawet z minimalną ilością alkoholu we krwi obniża się refleks i zdolności motoryczne. Przy 99% wypadków przejedziemy bezpiecznie, ale wystarczy ten 1%, gdy zabraknie nam ułamków sekund, aby nacisnąć hamulec lub skręcić.

Pamiętaj! Nie ryzykuj, kac to nie wyznacznik. Najgorsza świadomość jest lepsza od konsekwencji!

Mandaty

Najmniej przyjemny sposób utraty prawa jazdy lub zapłacenia wysokiego mandatu to lekkie przekroczenie normy. Dobre samopoczucie, brak kaca, wczorajsze piwo są zwodnicze. A policyjny alkomat nie kłamie, a przepisy są bardzo konkretne. Stężenie do 0,19 promila jest dopuszczalne, między 0,2 a 0,5 promila to wykroczenie, a powyżej 0,5 promili to już poważne przestępstwo. Uprawnienia można stracić na kilka miesięcy lub kilkanaście lat, a mandaty zaczynają się od 5 tys. złotych.

W takich przypadkach lepiej sprawdzić poziom alkoholu wcześniej, samemu. Do tego potrzebny jest alkomat – prawdziwe urządzenie z dokładnym pomiarem. Gadżety ze stacji benzynowych lub marketów można traktować rozrywkowo. Regularnie kalibrowany alkomat pomoże uchronić kierowcę przed jazdą w stanie nieświadomej nietrzeźwości i dużymi problemami prawnymi.