Przepisy prawne

Kiedy pomiar alkomatem jest dowodem w sądzie

Istnieje wiele dostępnych modeli alkomatów. Różnią się rozmiarami, rodzajem sensorów, żywotnością, posiadaniem dodatkowych funkcji. Jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Warto zwrócić uwagę, że nie zawsze pomiar alkomatem jest dowodem w sądzie. Aby stanowić wiarygodny dowód podczas rozprawy sądowej musimy zostać przebadani alkomatem dowodowym.

Kontrola policyjna a alkomat dowodowy

Dlaczego precyzja pomiaru i możliwość powołania się nań w sadzie jest tak istotna? Otóż dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2‰. Gdy norma ta zostanie przekroczona, mówić już możemy o wykroczeniu (0,2-0,5‰). Takie wskazanie alkomatu podczas kontroli policyjnej narazić nas może na areszt, grzywnę czy tymczasową utratę uprawnień do prowadzenia pojazdów. Z kolei powyżej 0,5‰ mamy do czynienia z przestępstwem. W takim przypadku liczyć się musimy z ograniczeniem bądź pozbawieniem wolności (nawet do 3 lat), wysoką grzywną oraz długotrwałą utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów. Wobec tego każdy błąd pomiaru nieść może za sobą niebagatelne konsekwencje.

Kiedy pomiar alkomatem jest dowodem w sądzie

W trakcie procesów najczęściej podważane są właśnie wskazania alkomatu. Alkomaty policyjne, przesiewowe, uznawane są za nie dość dokładne. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji opracowano szczegółowe normy. Alkomaty dowodowe odpowiednio wzorcowane można traktować jako dowód w sądzie.

Podstawą uznania alkomatu za dowodowy jest spełnianie norm, wzorcowanie oraz okresowa kalibracja. Jedną z kluczowych instytucji zajmujących się tworzeniem rekomendacji oraz opracowywaniem obowiązujących norm jest Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa Drogowego (MHF International Road Safety Test Lab). Należy być świadomym, że wyłącznie wybranie alkomatu z atestem stanowi gwarancję jakości i rzetelności dokonywanych przezeń pomiarów.

Kalibracja alkomatu dowodowego

Nie wystarczy posiadać alkomatu dowodowego. Trzeba go regularnie serwisować. Kalibracja alkomatu dowodowego jest niezbędna, gdyż wykorzystywane w urządzeniach sensory są delikatne i w związku tym mogą się rozregulowywać. Kalibracja w zależności od rodzaju sensorów i częstotliwości korzystania powinna być przeprowadzana co maksymalnie 6-12 miesięcy. Wzorcowanie pozwala sprawdzić poprawność funkcjonowania urządzenia w odniesieniu do wcześniej wyznaczonego wzorca – próbki powietrza o ściśle ustalonych parametrach takich, jak stężenie alkoholu czy temperatura. Regularna kalibracja alkomatu dowodowego pozwala na posiadanie sprawnie działającego urządzenia, którego wskazania nie będą budziły wątpliwości.

Alkomat dowodowy ALP 1

Wśród wielu dostępnych na rynku alkomatów profesjonalnych proponujemy alkomat dowodowy ALP1. Model ten charakteryzuje się dużą czułością sensorów oraz ich długą żywotnością. Sprawdzi się on zatem dobrze w warunkach wymagających znacznej eksploatacji urządzenia. Istotną zaletą alkomatu dowodowego ALP1 jest możliwość zapisu danych oraz ich łatwego skopiowania na kartę pamięci. Warto podkreślić, że model ten jako jeden z pierwszych zdobył atest zgodności z EN15964 – europejską normą wyznaczoną przez wyżej wspomnianą IRSTL. Dzięki temu urządzenie bez przeszkód może być wykorzystywane m.in. przez służby mundurowe.

Pamiętajmy, że jeśli kupowany przez nas alkomat służyć ma nie tylko do użytku prywatnego, winien on mieć wyżej wymienione cechy, które pozwolą zaklasyfikować go jako urządzenie nadające się na alkomat dowodowy. Ważne jest jednak nie tylko samo urządzenie, ale i odpowiedni sposób jego konserwacji. Korzystając z certyfikowanych alkomatów i regularnie dokonując kalibracji możemy bez obaw powoływać się na ich wskazania, także na sali sądowej.

wirtualny alkomat online jak działa dlaczego kłamie

Szalona impreza zakrapiana alkoholem. I poranek następnego dnia. Po doprowadzeniu się do stanu używalności, śniadaniu, kawie i nawodnieniu objawy ewentualnego kaca szybko mijają. Ale czy jestem już na tyle trzeźwy, aby wsiąść za kierownicę? Wielu Polaków sięga po komputer i wyszukuje wirtualny alkomat czy alkomat online. Ale czy można wierzyć takiemu internetowemu kalkulatorowi trzeźwości?

Wirtualny alkomat, czyli kalkulator alkoholu

Wszystkie internetowe alkomaty to nic innego jak matematyczny algorytm ubrany w ładną grafikę na stronie internetowej. Każdy z nich może brać pod uwagę inne parametry, niektóre pomijać. Przy teście kilku wirtualnych alkomatów okaże się, że otrzymamy kilka różnych wyników! Dla osób, które wierzą bezwzględnie w takie przeliczniki promili jedyna dobra wiadomość jest taka, że twórcy celowo zawyżają ostateczne rezultaty. Nic nie zastąpi prawdziwego alkomatu osobistego z czułym sensorem. Dmuchanie na ekran też nie pomoże 🙂

Dlaczego internetowy alkomat nie jest dokładny?

Każdy człowiek jest inny. Możemy mieć podobne warunki fizyczne, płeć i pić tą samą ilość alkoholu w tym samym czasie, ale różni nas tempo metabolizmu czy inne uwarunkowania zewnętrzne. Dlatego alkomaty online uśredniają parametry i nigdy nie pokażą spersonalizowanych promili. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym czynnikom uwzględnianym w kalkultorach alkoholu.

Płeć

Mężczyźni lepiej znoszą alkohol niż kobiety. Wynika to z różnicy wagi, ale też zawartości płynów w organiźmie. U mężczyzn alkohol jest bardziej “rozcieńczony”. Drugi ważny powód to mniejsza zawartość enzymu ADH w żołądku kobiet. Enzym ten, dehydrogenaza alkoholowa, odpowiada za rozkład alkoholu. Im go mniej, tym mniej przetworzony alkohol dostaje się do krwioobiegu.

Z drugiej strony panie szybciej trawią alkohol. Tym razem odpowiada za to większa wydolność wątroby w stosunku do wagi ciała.

Wirtualne alkomaty biorą pod uwagę zwykle ten pierwszy czynnik porównując masę ciała do współczynnika ilość krwi w organiźmie. Na tej podstawie jest generowane początkowe stężenie alkoholu we krwi, przeliczane dalej na promile.

Wiek

Najlepsze lata na alkohol to nie bez powodu czasy studenckie. Nasze ciało jest już w pełni rozwinięte i osiąga szczyt swoich fizycznych możliwości. Im człowiek starszy, tym gorzej toleruje alkohol. Nie ma się więc co dziwić seniorom, którzy zadowalają się lampką wina przez cały wieczór.

Waga i wzrost, czyli BMI

Im większa waga, tym więcej wody w organiźmie. Tym samym osoby cięższe lepiej znoszą działanie alkoholu. Niektóre wirtualne alkomaty posiłlkują się BMI zamiast samą wagą. Wady takiego rozwiązania? BMI od dawna uważany jest za wskaźnik poglądowy. Osoba otyła będzie miała taki sam wynik jak osoba szczupła, ale regularnie trenująca. Na pewno sportowiec ma lepszą przemianę materii i szybciej spali alkohol niż “kanapowiec”, ale wciaż jest to bardzo indywidualna sprawa.

Ilość i woltaż alkoholu

“Alkoholi się nie miesza” mawia ludowe porzekadło. I jest w tym ziarno prawdy. Szczególnie zabójcze połączenia to: wódka z piwem lub szampanem, piwo z drinkami, winem lub szampanem. Wirtualny alkomat przelicza ilość napojów wyskokowych i ich woltaż na czysty alkohol. Nie uwzględnia faktu występowania CO2 w słabszych trunkach , który przyspiesza wchłanianie alkoholu z tych mocniejszych.

Czas od rozpoczęcia i zakończenia picia

Większość internetowych alkomatów wymaga podania godziny rozpoczęcia picia jako punktu startowego. Niektóre dodatkowo proszą o godzinę zakończenia i rozkładają ilość wypitego alkoholu równo na całą imprezę. W rzeczywistości spożycie wygląda inaczej. Niektórzy sączą drinki czy piwo przez jakiś czas, inni wolą wypić shota na raz, ale zachować między nimi większy odstęp czasowy. A jak to ze średnimi bywa, nie można im do końca wierzyć.

Wypełnienie żołądka

Picie na pusty żołądek nie kończy się dobrze. Istnieją wprawdzie miejskie legendy o piciu szklanki oliwy czy zjedzeniu miski śledzi w oleju przed piciem jako spowalniaczu trawienia. Jednak różnica między płynnym tłuszczem, a solidnym obiadem jest żadna. Alkohol przemieszany z jedzeniem wolniej się wchłania, ale też powoduje odsunięcie w czasie odczuwania skutków picia. Może to skutkować przyjęciem większej niż zamierzana ilości trunków.

Wirtualny alkomat nie uwzględnia

  • rasy człowieka – nie od dziś wiadomo, że Azjaci mają “słabą głowę”. Nie jest za to odpowiedzialny oczywiście kolor skóry, ale zestaw genów, które odpowiadają za trawienie alkoholu.
  • przebytych chorób, zażywanych leków
  • klimatu, temperatury
  • pór roku
  • tempa metabozlimu – innego chociażby u sportowców
  • stopnia zmęczenia, niewyspania
  • stopnia “wytrenowania”, czyli tolerancji na alkohol

Alkomat online a prawo

Na każdej stronie zawierającej kalkulator promili webmaster zawiera informację o poglądowości internetowego alkomatu. Z jednej strony ma to być ostrzeżenie dla osób, które wierzą w takie wyniki. Z drugiej zabezpieczają się przed konsekwencjami prawnymi, aby nikt nie mógł tłumaczyć się policjantowi “A bo na wirtualnym alkomacie to mi wyszło, że jestem trzeźwy.”

Miarodajne wyniki dają tylko prawdziwe alkomaty offline. I to jeszcze regularnie kalibrowane. Nawet przesiewowe alkomaty policyjne posiadają margines błędu i w razie pozytywnego rezultatu pomiaru kierowca jest powtórnie badany alkomatem dowodowym. Dla sądu jedyną podstawą stwierdzenia złamania przepisów jest wydruk z alkomatu dowodowego.

Do czego służy wirtualny alkomat?

Skoro alkomat online jest tylko poglądowy i niemiarodajny, to po co go używać? Na pewno można pobawić się nim w celach edukacyjnych i rozrywkowych. Daje też przybliżony czas wytrzeźwienia, więc kierowca ma pewien obraz swojego stanu. Może być podstawą decyzji, czy warto wrócić od razu rano czy zaczekać do wieczora. Na pewno nie da jednoznacznej odpowiedzi co do konkretnej godziny, a raczej wskaże ogólny trend trzeźwienia.

źródła: Ślósarska M. (tłum.), Metabolizm alkoholu, Czasopismo: Alkohol i Nauka, nr 4, 1999

WIRTUALNY ALKOMAT ONLINE
sprawdź ile prawdopodobnie będziesz trzeźwiał po imprezie
czy potrzebny mi alkomat? pomiar alkomatem

Jeśli zadajesz sobie takie pytanie to znaczy, że często jesteś w sytuacji, że masz wątpliwości czy usiąść za kierownicę. Alkohol jest przecież dla ludzi, ale najważniejsze żebyśmy mieli świadomość czy nie pozostajemy pod jego wpływem, ponieważ wyklucza to przystąpienie do pracy , prowadzenie samochodu, itp. Wiemy już, że eliminacja spożytego alkoholu z naszego organizmu to długi proces, rozłożony w czasie. Często istotne jest jak długim czasie. Sprawdź czy potrzebny Ci alkomat i dlaczego?

Komfort psychiczny

Niestety czas dla tej samej ilości spożytego alkoholu jest różny i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od ilości spożytego alkoholu, od czasu w jakim spożywaliśmy alkohol, od tego co wcześniej jedliśmy, jak się czujemy, czy nie jesteśmy przeziębieni, od warunków pogodowych, pory roku, płci, wieku, itd. Czasami po wypiciu wieczorem “na poprawienie humoru” niewielkiej ilości alkoholu, na następny dzień  o 7 rano “jesteśmy czyści”, a innym razem jeszcze o 9 mamy pewną zawartość alkoholu we krwi. Nasze samopoczucie niestety bywa przewrotne, a nasz nieomylny nos bywa zawodny.

Wątpliwości rozwieje wtedy pomiar zawartości alkoholu precyzyjnym, dobrze skalibrowanym alkomatem czyli przyrządem mierzącym zawartość alkoholu we krwi na podstawie wydychanego powietrza. Na szczęście liczba osób “polegających na wyczuciu” maleje, a ilość posiadaczy alkomatów rośnie.

Bezpieczeństwo

Alkomat będzie pomocny w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcy, pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. Większość sytuacji drogowych nie wymaga dużego refleksu, zwykle wystarczy lekki ruch kierownicy, zjechanie, użycie klaksonu. Jednak u osób nawet z minimalną ilością alkoholu we krwi obniża się refleks i zdolności motoryczne. Przy 99% wypadków przejedziemy bezpiecznie, ale wystarczy ten 1%, gdy zabraknie nam ułamków sekund, aby nacisnąć hamulec lub skręcić.

Pamiętaj! Nie ryzykuj, kac to nie wyznacznik. Najgorsza świadomość jest lepsza od konsekwencji!

Mandaty

Najmniej przyjemny sposób utraty prawa jazdy lub zapłacenia wysokiego mandatu to lekkie przekroczenie normy. Dobre samopoczucie, brak kaca, wczorajsze piwo są zwodnicze. A policyjny alkomat nie kłamie, a przepisy są bardzo konkretne. Stężenie do 0,19 promila jest dopuszczalne, między 0,2 a 0,5 promila to wykroczenie, a powyżej 0,5 promili to już poważne przestępstwo. Uprawnienia można stracić na kilka miesięcy lub kilkanaście lat, a mandaty zaczynają się od 5 tys. złotych.

W takich przypadkach lepiej sprawdzić poziom alkoholu wcześniej, samemu. Do tego potrzebny jest alkomat – prawdziwe urządzenie z dokładnym pomiarem. Gadżety ze stacji benzynowych lub marketów można traktować rozrywkowo. Regularnie kalibrowany alkomat pomoże uchronić kierowcę przed jazdą w stanie nieświadomej nietrzeźwości i dużymi problemami prawnymi.

blokada alkoholowa AF-I1 ALKOFORCE w samochodzie pass

Siadając za kierownicę powinniśmy być wyspani, wypoczęci i trzeźwi. Do tego powinniśmy wyłączyć wszelkie rozpraszacze, a telefon komórkowy przełączyć na tryb głośnomówiący lub połączyć Bluetoothem do głośników auta. Zaniedbanie tych czynności przekłada się w bezpośredni sposób na czas reakcji za kierownicą, a więc bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Często jednak stężenie alkoholu we krwi jest tak minimalne, że nie zdajemy sobie z niego sprawy. A już przy niewielkiej zawartości alkoholu we krwi sporo z nas ma gorszy refleks, zaburzoną uwagę i zdolność koncentracji.

Stężenie alkoholu 0‰

Idealna sytuacja to taka, gdzie mamy pewność, że jesteśmy trzeźwi. Spożycie niewielkich ilości w dalekim horyzoncie czasowym np. tygodni czy miesięcy, może nam ją dać. Pozostaje wtedy zadbać o likwidację innych zagrożeń. Solidna drzemka przed długą nocną trasą, zadbanie o osobę towarzyszącą, która może pełnić rolę pilota i obsługiwać telefon i nawigację lub mapę to przykłady takich zachowań. Dobrze jest pamiętać o regularnych przerwach. Jeżdżąc po mieście lepiej wyjść z domu kilkanaście minut wcześniej, aby uniknąć korków lub obniżyć poziom stresu w razie utknięcia w nich.

Stężenie alkoholu 0,1 do 0,19‰

W Polsce dozwolone jest minimalne stężenie alkoholu o wartości BAC 0,1 do 0,19‰. W zależności od indywidualnych cech osobniczych organizmu może to być jedno wypite piwo przez dorosłego mężczyznę albo kilkunastogodzinne echo dłuższego spotkania towarzyskiego. Co więcej, ogólne samopoczucie nie zawsze ma bezpośrednie przełożenie na posiadane w ciele promile.

Stężenie alkoholu 0,2 do 0,5‰

Jeżeli w naszym organizmie BAC wynosi od 0,2 do 0,5‰ to mamy stan, który według przepisów nazywa się „stanem po użyciu alkoholu” i jest wykroczeniem. To oczywiście w Polsce już niedozwolona zawartość alkoholu we krwi, co powoduje oprócz w/w objawów szereg innych. W tej sytuacji nasz wzrok wolniej adaptuje się do panujących warunków. Mamy pogorszoną ostrość widzenia i co gorsze błędnie oceniamy odległość co w połączeniu z dłuższym czasem reakcji może być fatalne w skutkach.

Stężenie alkoholu od 0,5‰

Stan gdy BAC jest większe od 0,5‰ to stan nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdów mechanicznych w tym stanie to nie wykroczenie, ale przestępstwo. Wszystkie objawy się tu sumują. Kierowca w tym stanie ma zaburzoną koordynację wzrokowo – ruchową, opóźnione reakcje na wszelkie bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Jeżeli dodamy do tego brak ostrości widzenia i błędną ocenę odległości to prawdopodobieństwo wypadku drastycznie rośnie. Przy większych stężeniach następuje dalsze pogorszenie koordynacji ruchowej, sprawności intelektualnej oraz prawdopodobieństwo zaśnięcia.

Dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich

Każdy kraj europejski ma swoje przepisy, prawa i panują w nich odmienne zwyczaje. Jadąc za granicę warto zapoznać się choć z kilkoma z nich, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji. Przede wszystkim warto sprawdzić dopuszczalne prędkości dla samochodów danego typu oraz dopuszczalne ilości alkoholu we krwi.

Dopuszczalne prędkości w państwach europejskich

Limity prędkości zależą od typu pojazdu i rodzaju drogi. W większości krajów europejskich maksymalna prędkość na terenie zabudowanym to 50 km/h. Po autostradach będziemy jechali zwykle do 130 km/h, oprócz Hiszpanii i Szwajcarii 120 km/h. Bez limitów są niemieckie autobany, ale w razie wypadku powyżej 130 km/h jesteśmy współwinni kolizji z urzędu. Dopuszczalne szybkości na pozostałych drogach wahają się od 90 do 130 km/h.

Dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich

Z uwagi na różny dopuszczalny poziom BAC w krajach Europy powinniśmy na to zwrócić szczególną uwagę podróżując samochodem. W wielu krajach tolerancja na alkohol wynosi 0,00‰, współczynnik BrAC do BAC jest odmienny oraz istnieją zróżnicowania pod względem czasu posiadania uprawnień i rodzaju prowadzonego pojazdu.
Najbardziej restrykcyjne są kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie: Chorwacja, Albania, Rumunia, Węgry, Białoruś, Rosja, Ukraina, Estonia, Malta, a z najbliższych naszych sąsiadów Czechy i Słowacja. Najbardziej tolerancyjna jest Wielka Brytania.

W podróż warto wziąć alkomat albo zmiennika. Europejskie mandaty wahają się od 40 euro w Serbii do nawet 6500 euro w Wielkiej Brytanii. O ile w bardziej liberalnych krajach wypicie piwa czy lampki wina do posiłku nie powinno mieć konsekwencji prawnych, nawet takie śladowe ilości wpływają na zdolność koncentracji i refleks kierowcy.

Dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich

Dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich

kraj dopuszczalna ilość alkoholu we krwi
Chorwacja 0,0 promila
Słowenia 0,5 promila
Serbia 0,3 promila
Bośnia i Hercegowina 0,3 promila
Czarngóra 0,3 promila
Macedonia 0,5 promila
Albania 0,0 promila
Białoruś 0,0 promila
Czechy 0,0 promila
Litwa 0,4 promila
Łotwa 0,5 promila
Estonia 0,0 promila
Turcja 0,5 promila
Rumunia 0,0 promila
Bułgaria 0,5 promila
Słowacja 0,0 promila
Ukraina 0,0 promila
Rosja 0,0 promila
Węgry 0,0 promila
Norwegia 0,2 promila
Polska 0,2 promila
Szwecja 0,2 promila
Holandia 0,2 promila – jeżeli kierowca posiada prawo jazdy mniej niż 5 lat;
0,5 promila – jeżeli kierowca posiada prawo jazdy powyżej 5 lat
Austria 0,5 promila
Belgia 0,5 promila
Luxemburg 0,8 promila
Dania 0,5 promila
Finlandia 0,5 promila
Francja 0,5 promila
Grecja 0,5 promila
Cypr 0,5 promila
Hiszpania 0,5 promila
Irlandia 0,5 promila
Niemcy 0,5 promila
Portugalia 0,5 promila
Malta 0,0 promila
Andora 0,5 promila
Szwajcaria 0,5 promila
Włochy 0,5 promila
Wielka Brytania 0,8 promila – dla kierowców samochodów osobowych;
0,0 promila – dla sam. ciężarowych o MC > 3,5t lub > 9 miejsc
Szkocja 0,5 promila
Islandia 0,5 promila