Przepisy prawne

czy potrzebny mi alkomat? pomiar alkomatem

Jeśli zadajesz sobie takie pytanie to znaczy, że często jesteś w sytuacji, że masz wątpliwości czy usiąść za kierownicę. Alkohol jest przecież dla ludzi, ale najważniejsze żebyśmy mieli świadomość czy nie pozostajemy pod jego wpływem, ponieważ wyklucza to przystąpienie do pracy , prowadzenie samochodu, itp. Wiemy już, że eliminacja spożytego alkoholu z naszego organizmu to długi proces, rozłożony w czasie. Często istotne jest jak długim czasie. Sprawdź czy potrzebny Ci alkomat i dlaczego?

Komfort psychiczny

Niestety czas dla tej samej ilości spożytego alkoholu jest różny i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od ilości spożytego alkoholu, od czasu w jakim spożywaliśmy alkohol, od tego co wcześniej jedliśmy, jak się czujemy, czy nie jesteśmy przeziębieni, od warunków pogodowych, pory roku, płci, wieku, itd. Czasami po wypiciu wieczorem “na poprawienie humoru” niewielkiej ilości alkoholu, na następny dzień  o 7 rano “jesteśmy czyści”, a innym razem jeszcze o 9 mamy pewną zawartość alkoholu we krwi. Nasze samopoczucie niestety bywa przewrotne, a nasz nieomylny nos bywa zawodny.

Wątpliwości rozwieje wtedy pomiar zawartości alkoholu precyzyjnym, dobrze skalibrowanym alkomatem czyli przyrządem mierzącym zawartość alkoholu we krwi na podstawie wydychanego powietrza. Na szczęście liczba osób “polegających na wyczuciu” maleje, a ilość posiadaczy alkomatów rośnie.

Bezpieczeństwo

Alkomat będzie pomocny w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowcy, pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego. Większość sytuacji drogowych nie wymaga dużego refleksu, zwykle wystarczy lekki ruch kierownicy, zjechanie, użycie klaksonu. Jednak u osób nawet z minimalną ilością alkoholu we krwi obniża się refleks i zdolności motoryczne. Przy 99% wypadków przejedziemy bezpiecznie, ale wystarczy ten 1%, gdy zabraknie nam ułamków sekund, aby nacisnąć hamulec lub skręcić.

Pamiętaj! Nie ryzykuj, kac to nie wyznacznik. Najgorsza świadomość jest lepsza od konsekwencji!

Mandaty

Najmniej przyjemny sposób utraty prawa jazdy lub zapłacenia wysokiego mandatu to lekkie przekroczenie normy. Dobre samopoczucie, brak kaca, wczorajsze piwo są zwodnicze. A policyjny alkomat nie kłamie, a przepisy są bardzo konkretne. Stężenie do 0,19 promila jest dopuszczalne, między 0,2 a 0,5 promila to wykroczenie, a powyżej 0,5 promili to już poważne przestępstwo. Uprawnienia można stracić na kilka miesięcy lub kilkanaście lat, a mandaty zaczynają się od 5 tys. złotych.

W takich przypadkach lepiej sprawdzić poziom alkoholu wcześniej, samemu. Do tego potrzebny jest alkomat – prawdziwe urządzenie z dokładnym pomiarem. Gadżety ze stacji benzynowych lub marketów można traktować rozrywkowo. Regularnie kalibrowany alkomat pomoże uchronić kierowcę przed jazdą w stanie nieświadomej nietrzeźwości i dużymi problemami prawnymi.

blokada alkoholowa AF-I1 ALKOFORCE w samochodzie pass

Siadając za kierownicę powinniśmy być wyspani, wypoczęci i trzeźwi. Do tego powinniśmy wyłączyć wszelkie rozpraszacze, a telefon komórkowy przełączyć na tryb głośnomówiący lub połączyć Bluetoothem do głośników auta. Zaniedbanie tych czynności przekłada się w bezpośredni sposób na czas reakcji za kierownicą, a więc bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Często jednak stężenie alkoholu we krwi jest tak minimalne, że nie zdajemy sobie z niego sprawy. A już przy niewielkiej zawartości alkoholu we krwi sporo z nas ma gorszy refleks, zaburzoną uwagę i zdolność koncentracji.

Stężenie alkoholu 0‰

Idealna sytuacja to taka, gdzie mamy pewność, że jesteśmy trzeźwi. Spożycie niewielkich ilości w dalekim horyzoncie czasowym np. tygodni czy miesięcy, może nam ją dać. Pozostaje wtedy zadbać o likwidację innych zagrożeń. Solidna drzemka przed długą nocną trasą, zadbanie o osobę towarzyszącą, która może pełnić rolę pilota i obsługiwać telefon i nawigację lub mapę to przykłady takich zachowań. Dobrze jest pamiętać o regularnych przerwach. Jeżdżąc po mieście lepiej wyjść z domu kilkanaście minut wcześniej, aby uniknąć korków lub obniżyć poziom stresu w razie utknięcia w nich.

Stężenie alkoholu 0,1 do 0,19‰

W Polsce dozwolone jest minimalne stężenie alkoholu o wartości BAC 0,1 do 0,19‰. W zależności od indywidualnych cech osobniczych organizmu może to być jedno wypite piwo przez dorosłego mężczyznę albo kilkunastogodzinne echo dłuższego spotkania towarzyskiego. Co więcej, ogólne samopoczucie nie zawsze ma bezpośrednie przełożenie na posiadane w ciele promile.

Stężenie alkoholu 0,2 do 0,5‰

Jeżeli w naszym organizmie BAC wynosi od 0,2 do 0,5‰ to mamy stan, który według przepisów nazywa się „stanem po użyciu alkoholu” i jest wykroczeniem. To oczywiście w Polsce już niedozwolona zawartość alkoholu we krwi, co powoduje oprócz w/w objawów szereg innych. W tej sytuacji nasz wzrok wolniej adaptuje się do panujących warunków. Mamy pogorszoną ostrość widzenia i co gorsze błędnie oceniamy odległość co w połączeniu z dłuższym czasem reakcji może być fatalne w skutkach.

Stężenie alkoholu od 0,5‰

Stan gdy BAC jest większe od 0,5‰ to stan nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdów mechanicznych w tym stanie to nie wykroczenie, ale przestępstwo. Wszystkie objawy się tu sumują. Kierowca w tym stanie ma zaburzoną koordynację wzrokowo – ruchową, opóźnione reakcje na wszelkie bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Jeżeli dodamy do tego brak ostrości widzenia i błędną ocenę odległości to prawdopodobieństwo wypadku drastycznie rośnie. Przy większych stężeniach następuje dalsze pogorszenie koordynacji ruchowej, sprawności intelektualnej oraz prawdopodobieństwo zaśnięcia.

Dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich

Każdy kraj europejski ma swoje przepisy, prawa i panują w nich odmienne zwyczaje. Jadąc za granicę warto zapoznać się choć z kilkoma z nich, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji. Przede wszystkim warto sprawdzić dopuszczalne prędkości dla samochodów danego typu oraz dopuszczalne ilości alkoholu we krwi.

Dopuszczalne prędkości w państwach europejskich

Limity prędkości zależą od typu pojazdu i rodzaju drogi. W większości krajów europejskich maksymalna prędkość na terenie zabudowanym to 50 km/h. Po autostradach będziemy jechali zwykle do 130 km/h, oprócz Hiszpanii i Szwajcarii 120 km/h. Bez limitów są niemieckie autobany, ale w razie wypadku powyżej 130 km/h jesteśmy współwinni kolizji z urzędu. Dopuszczalne szybkości na pozostałych drogach wahają się od 90 do 130 km/h.

Dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich

Z uwagi na różny dopuszczalny poziom BAC w krajach Europy powinniśmy na to zwrócić szczególną uwagę podróżując samochodem. W wielu krajach tolerancja na alkohol wynosi 0,00‰, współczynnik BrAC do BAC jest odmienny oraz istnieją zróżnicowania pod względem czasu posiadania uprawnień i rodzaju prowadzonego pojazdu.
Najbardziej restrykcyjne są kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie: Chorwacja, Albania, Rumunia, Węgry, Białoruś, Rosja, Ukraina, Estonia, Malta, a z najbliższych naszych sąsiadów Czechy i Słowacja. Najbardziej tolerancyjna jest Wielka Brytania.

W podróż warto wziąć alkomat albo zmiennika. Europejskie mandaty wahają się od 40 euro w Serbii do nawet 6500 euro w Wielkiej Brytanii. O ile w bardziej liberalnych krajach wypicie piwa czy lampki wina do posiłku nie powinno mieć konsekwencji prawnych, nawet takie śladowe ilości wpływają na zdolność koncentracji i refleks kierowcy.

Dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich

Dopuszczalna ilość alkoholu w państwach europejskich

kraj dopuszczalna ilość alkoholu we krwi
Chorwacja 0,0 promila
Słowenia 0,5 promila
Serbia 0,3 promila
Bośnia i Hercegowina 0,3 promila
Czarngóra 0,3 promila
Macedonia 0,5 promila
Albania 0,0 promila
Białoruś 0,0 promila
Czechy 0,0 promila
Litwa 0,4 promila
Łotwa 0,5 promila
Estonia 0,0 promila
Turcja 0,5 promila
Rumunia 0,0 promila
Bułgaria 0,5 promila
Słowacja 0,0 promila
Ukraina 0,0 promila
Rosja 0,0 promila
Węgry 0,0 promila
Norwegia 0,2 promila
Polska 0,2 promila
Szwecja 0,2 promila
Holandia 0,2 promila – jeżeli kierowca posiada prawo jazdy mniej niż 5 lat;
0,5 promila – jeżeli kierowca posiada prawo jazdy powyżej 5 lat
Austria 0,5 promila
Belgia 0,5 promila
Luxemburg 0,8 promila
Dania 0,5 promila
Finlandia 0,5 promila
Francja 0,5 promila
Grecja 0,5 promila
Cypr 0,5 promila
Hiszpania 0,5 promila
Irlandia 0,5 promila
Niemcy 0,5 promila
Portugalia 0,5 promila
Malta 0,0 promila
Andora 0,5 promila
Szwajcaria 0,5 promila
Włochy 0,5 promila
Wielka Brytania 0,8 promila – dla kierowców samochodów osobowych;
0,0 promila – dla sam. ciężarowych o MC > 3,5t lub > 9 miejsc
Szkocja 0,5 promila
Islandia 0,5 promila