Strefa wiedzy

wideorejestrator - kamera samochodowa i widok przez przednią szybę

Wideorejestrator, zwany także inaczej kamerą samochodową lub rejestratorem jazdy, to urządzenie elektroniczne zapisujące przebieg naszej trasy. To idealne rozwiązanie dla kierowców ceniących sobie szczególnie bezpieczeństwo i komfort podczas podróży samochodem.

Jak działa kamera samochodowa?

Kamera samochodowa działa w podobny sposób jak zwykła kamera. Obraz, na który skierowana jest nasz wideorejestrator przechodzi przez obiektyw i pada na matrycę, która go analizuje na elementarne punkty – piksele i wysyła go do mikroprocesora. Procesor przetwarza je na odpowiednie ciągi impulsów nadające się do zapisu i kieruje je do pamięci. Pamięć w wideorejestratorach stanowi najczęściej karta micro SD o pojemności zazwyczaj od 8 do 64 GB. Obraz zapisywany jest w pętli, w postaci kilkuminutowych plików (1, 3, 5 min do wyboru). Oznacza to, że po zapełnieniu karty pamięci kasowany jest najstarszy plik celem zwolnienia miejsca na aktualnie zakolejkowany. Jeżeli chcemy, aby jakiś plik pozostał na stałe na karcie pamięci wystarczy go  zaznaczyć, naciskając odpowiedni przycisk podczas zapisu. Materiał można oczywiście odtworzyć na małym ekranie wideorejestratora lub poprzez podłączenie kamery samochodowej do komputera lub telewizora LCD.

Do czego służy wideorejestrator?

Kamera samochodowa jest zwykle ustawiona, aby rejestrować obraz przed samochodem, przez przednią szybę. Dzięki temu kierowca ma możliwość nagrania pięknych krajobrazów, szczególnie na malowniczych trasach takich jak słynne Route 66. Jednak główne zastosowanie wideorejestratorów wiąże się z codzienną jazdą, a nie wakacyjnymi wojażami.

Kamery samochodowe mają wbudowany czujnik grawitacyjny, który nagrywa kierunek jazdy, przyspieszenie i siłę przeciążenia. Przy kolizji drogowej te parametry ulegają gwałtownej zmianie, dlatego jest on niezbędny na wyposażeniu wideorejestratora, który nagrywa wszystkie zdarzenia drogowe, również te nagłe i nieprzewidziane. Dlatego jego rola jest nieoceniona w przypadku kolizji lub wypadku, a często bywa, że to nasz jedyny osobisty świadek na drodze. Film jest zapisywany w na karcie micro SD i możemy go przedstawić jako materiał dokumentujący przebieg wydarzenia drogowego.

Niekiedy wideorejestrator oszczędza kosztów naprawy w przypadku zarysowania czy wgniecenia karoserii na parkingu. Nawet gdy kierowcy nie ma w aucie, ale kamera jest w stanie czuwania, zostanie automatycznie włączona przy stłuczce. Wtedy nagra numery rejestracyjne sprawcy. Film pomoże w dochodzeniu roszczeń.

blokada alkoholowa AF-I1 ALKOFORCE w samochodzie pass

Siadając za kierownicę powinniśmy być wyspani, wypoczęci i trzeźwi. Do tego powinniśmy wyłączyć wszelkie rozpraszacze, a telefon komórkowy przełączyć na tryb głośnomówiący lub połączyć Bluetoothem do głośników auta. Zaniedbanie tych czynności przekłada się w bezpośredni sposób na czas reakcji za kierownicą, a więc bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Często jednak stężenie alkoholu we krwi jest tak minimalne, że nie zdajemy sobie z niego sprawy. A już przy niewielkiej zawartości alkoholu we krwi sporo z nas ma gorszy refleks, zaburzoną uwagę i zdolność koncentracji.

Stężenie alkoholu 0‰

Idealna sytuacja to taka, gdzie mamy pewność, że jesteśmy trzeźwi. Spożycie niewielkich ilości w dalekim horyzoncie czasowym np. tygodni czy miesięcy, może nam ją dać. Pozostaje wtedy zadbać o likwidację innych zagrożeń. Solidna drzemka przed długą nocną trasą, zadbanie o osobę towarzyszącą, która może pełnić rolę pilota i obsługiwać telefon i nawigację lub mapę to przykłady takich zachowań. Dobrze jest pamiętać o regularnych przerwach. Jeżdżąc po mieście lepiej wyjść z domu kilkanaście minut wcześniej, aby uniknąć korków lub obniżyć poziom stresu w razie utknięcia w nich.

Stężenie alkoholu 0,1 do 0,19‰

W Polsce dozwolone jest minimalne stężenie alkoholu o wartości BAC 0,1 do 0,19‰. W zależności od indywidualnych cech osobniczych organizmu może to być jedno wypite piwo przez dorosłego mężczyznę albo kilkunastogodzinne echo dłuższego spotkania towarzyskiego. Co więcej, ogólne samopoczucie nie zawsze ma bezpośrednie przełożenie na posiadane w ciele promile.

Stężenie alkoholu 0,2 do 0,5‰

Jeżeli w naszym organizmie BAC wynosi od 0,2 do 0,5‰ to mamy stan, który według przepisów nazywa się „stanem po użyciu alkoholu” i jest wykroczeniem. To oczywiście w Polsce już niedozwolona zawartość alkoholu we krwi, co powoduje oprócz w/w objawów szereg innych. W tej sytuacji nasz wzrok wolniej adaptuje się do panujących warunków. Mamy pogorszoną ostrość widzenia i co gorsze błędnie oceniamy odległość co w połączeniu z dłuższym czasem reakcji może być fatalne w skutkach.

Stężenie alkoholu od 0,5‰

Stan gdy BAC jest większe od 0,5‰ to stan nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdów mechanicznych w tym stanie to nie wykroczenie, ale przestępstwo. Wszystkie objawy się tu sumują. Kierowca w tym stanie ma zaburzoną koordynację wzrokowo – ruchową, opóźnione reakcje na wszelkie bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Jeżeli dodamy do tego brak ostrości widzenia i błędną ocenę odległości to prawdopodobieństwo wypadku drastycznie rośnie. Przy większych stężeniach następuje dalsze pogorszenie koordynacji ruchowej, sprawności intelektualnej oraz prawdopodobieństwo zaśnięcia.

BAC i BrAC stężenie alkoholu we krwi i w wydychanym powietrzu

Najpopularniejszym miernikiem trzeźwości jest zawartość promili. Jednak, gdy się głębiej zastanowić, jest to określenie nieco enigmatyczne. Dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi. Czy jeśli wypijemy 6 l wódki, będziemy mieć stężenie 50%, czyli 50 000 promili? Przekonajmy się co dokładnie oznaczają BAC i BrAC oraz jak można mierzyć trzeźwość.

BAC – Blood Alcohol Concentration

BAC to skrót z języka angielskiego i oznacza Blood Alcohol Concentration co można przetłumaczyć na stężenie alkoholu we krwi. Wyrażane jest w promilach /‰/, a dla wygody użytkowników w takich jednostkach ustawia się większość testerów trzeźwości potocznie zwanych alkomatami.

BrAC – Breath Alcohol Concentration

BrAC to także skrót z języka angielskiego i oznacza Breath Alcohol Concentration co po przetłumaczeniu oznacza stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Mierzone jest w mg/l. Ponieważ stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest proporcjonalne do stężenia alkoholu we krwi możemy uznać zależność BrAC od BAC. Współczynnik ten w większości krajów Europy jest stały i wynosi 2100:1. Są jednak kraje, w których ten współczynnik jest inny i wynosi 2300:1 lub 2000:1. Przykładem jest Wielka Brytania i Włochy. Pamiętajmy, że w tym wypadku przy tej samej ilości spożytego alkoholu mamy większe BAC. W mg/l ustawione są alkomaty dowodowe ponieważ taką jednostkę ustawia laboratorium podczas procesu wzorcowania testera.

Jak przeliczać BrAC i BAC?

Przeliczanie obu stężeń jest w miarę proste. Ustawiamy alkomat na jednostki mg/l. Załóżmy, że w wydychanym powietrzu mamy 0,5 mg/l. Oto jaki wynik w promilach otrzymamy w zależności od kraju i przelicznika:

Austria 0,5 mg/l x 2000 / 1000 = 1 ‰
Polska 0,5 mg/l x 2100 / 1000 = 1,05 ‰
Włochy 0,5 mg/l x 2300 / 1000 = 1,15 ‰

Na tym prostym przykładzie widać, że różnica może dochodzić do nawet 15%. Biorąc pod uwagę różnice w przepisach krajowych może być znaczna.

Austria 0,5 ‰ x 1000 / 2000 = 0,25 mg/l
Polska 0,2 ‰ x 1000 / 2100 = 0,095 mg/l
Włochy 0,5 ‰ x 1000 / 2300 = 0,22 mg/l

Gdy stężenie 0,25 mg/l jest dopuszczalne w Austrii, to samo stężenie jest już nielegalne we Włoszech, mimo iż nominalnie przepisy mówią o takim samym poziomie promili.

Współczesne alkomaty

Wszystkie sprzedawane alkomaty wyświetlają wyniki w promilach dla wygody użytkowników. Niektóre z nich można w ramach ciekawostki przestawić na inne jednostki zgodne z zaprogramowanym przelicznikiem. Przy kontroli policyjnej spotykamy się z pomiarem wydychanego powietrza, ale czasem przeprowadzane są też jednoznaczne testy z krwi. Szczególnie w przypadkach na granicy normy, ponieważ nawet najlepsze, policyjne alkomaty mają błąd pomiaru w granicach 0,01 do 0,05 promila. W przypadku testów laboratoryjnych warto wiedzieć jak interpretować otrzymany wynik.

Alkohol jest dość powszechnym napitkiem na całym świecie. W czasach średniowiecznych był wręcz niezbędny do odkażania wody, więc lekkie piwo dawano nawet dzieciom, aby uchronić je przed zatruciami. Działanie alkoholu na organizm człowieka może być zarówno pozytywny jak i negatywny, szczególnie, gdy jest nadmiernie spożywany.

Jak człowiek trawi alkohol

Alkohol po spożyciu bez żadnych przemian chemicznych dostaje się do żołądka, a następnie do jelita cienkiego. Poprzez ścianki żołądka oraz poprzez kosmki jelitowe umieszczone w ściance jelita cienkiego alkohol przedostaje się do krwiobiegu. Dzięki krwiobiegowi wchłania się do komórek i tkanek w całym organizmie, między innymi do wątroby, płuc i do mózgu. Jest to toksyna, dlatego organizm musi ją wyeliminować i zwalczyć skutki jej działania. Do tej roli wyznaczona jest głównie wątroba, gdzie przy pomocy enzymów alkohol jest przekształcany w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. O ile kwas octowy jest mało niebezpieczny dla organizmu to aldehyd octowy jest najbardziej toksyczną substancją, która powstaje w wyniku rozkładu alkoholu. To właśnie on nie do końca rozłożony powoduje objawy zatrucia czyli „popularnego kaca”, a jego stała, niezneutralizowana obecność we krwi prowadzi do ciężkich schorzeń i chorób.

Pierwsze objawy można wykryć już nawet po 5-10 minutach badaniem krwi. W ciągu kwadransa wchłania się już połowa alkoholu. Jego wydalanie jest uzależnione od cech osobniczych, w większości poprzez eliminację enzymatyczną. Pozostałe 10% usuwamy z organizmu z moczem i w wydychanym powietrzu.

Negatywne skutki spożywania alkoholu

Etanol zalicza się do substancji psychoaktywnych i narkotycznych z kategorii depresantów. Brzmi poważnie i jeśli dodamy do tego silnie uzależniające działanie, powinno tak brzmieć. Na szczęście zażywany z umiarem i rozsądkiem, nieregularnie, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Niemniej warto znać tą najciemniejszą stronę alkoholi.

Małe ilości (30-35 ml etanolu, czyli duże piwo lub dwa kieliszki wódki) powodują poprawę nastroju, pobudzenie organizmu, przyspieszenie rytmu serca, rozszerzenie źrenic, odgonienie poczucia zmęczenia. Każda kolejna dawka daje gorsze efekty. W zależności od cech osobniczych może nastąpić zwolnienie hamulców emocjonalnych np. nieśmiałości czy strachu przed reakcją otoczenia. Wypicie ok. 250 ml wódki skutkuje zamroczeniem, problemami z koordynacją ruchową, refleksem, utrzymaniem równowagi, panowaniem nad emocjami. Dalsze objawy to zaniki świadomości i pamięci, brak umiejętności oceny sytuacji, problemy z mową i logicznym myśleniem, nieostre widzenie, niekiedy również zachowania agresywne.

Długotrwałe stany podwyższonej ilości alkoholu we krwi mogą odbić się na zdrowiu. Przede wszystkim cierpi układ trawienny – marskość wątroby, nieżyt żołądka, rak dna jamy ustnej, krtani, przełyku, gardła i wątroby, to tylko niektóre z dolegliwości. Naukowcy policzyli, że wystarczy wypić 4 piwa dziennie (lub w przeliczeniu 250 ml wódki lub 2-5 kieliszków wina) przez okres 10-20 lat, a w wątrobie nastąpią nieodwracalne zmiany. Osiem piw codziennie prowadzi w podobnym okresie do ciężkiego uszkodzenia tego organu. Co więcej alkohol spowalnia leukocyty, a co za tym idzie ogólną odporność organizmu. Może wpływać też na obniżenie potencji.

Ekstremalnymi sytuacjami są prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu oraz picie w czasie ciąży. Pijani kierowcy nie mają kontroli nad pojazdem, często zaburzony refleks. Nawet, gdy czujemy się dobrze, ale piliśmy poprzedniego dnia nawet jedno piwo, warto sprawdzić stężenie alkoholu we krwi alkomatem. Lepiej mieć pewność, że nie zabraknie nam refleksu i tego ułamku sekundy, który czasem decyduje o naszym i czyimś zdrowiu czy życiu. Drugi przypadek to kobiety w stanie błogosławionym. Spożywanie alkoholu ma bezpośredni wpływ na płód poprzez wymianę składników odżywczych poprzez krew i łożysko. Ciąża może skończyć się poronieniem, porodem przedwczesnym lub poważnymi deformacjami i wadami wrodzonymi dziecka.

Pozytywne skutki działania alkoholu

Alkohol to samo zło – można pomyśleć po przeczytaniu powyższego tekstu. Na szczęście alkohol ma też kilka pozytywnych aspektów, o ile jest spożywany rozsądnie i w umiarkowanych ilościach. Przede wszystkim poprawia zdolności socjalizacji i redukuje stres, dzięki produkcji hormonów szczęścia – endorfiny i dopaminy. Dzięki poprawieniu pracy śródbłonka obniża ryzyko wystąpienia schorzeń układu krwionośnego oraz zmniejsza poziom glukozy we krwi. Osoby starsze mogą ustrzec lub odsunąć groźbę osteoporozy, demencji i choroby Alzheimera oraz poprawić zdolności poznawcze.

Lista wad w porównaniu z pożytkami jest zastraszająco długa. Jednak jak wszystko w życiu opiera się na zdrowym rozsądku człowieka.

co to jest alkohol - dwie lampki wina

Każdy wie, co to jest alkohol. Może nie wszyscy byli fanami lekcji chemii, ale temat alkoholi był na tyle elektryzujący, że pilność wzrasta przy przerabianiu tego działu w szkole. Jednak wykorzystanie alkoholi może być duże szersze. W tym artykule wyjaśniamy co to jest alkohol i w jakich nietypowych sytuacjach jest wykorzystywany.

Co to jest alkohol

W dużym uproszeniu alkohol to organiczny związek chemiczny z grupą hydroksylową -OH. Najbardziej popularne to monohydroksylowe, czyli inaczej jednowodorowotlenowe, alkanole – metanol i etanol. Ten pierwszy, zwany inaczej alkoholem metylowym, Ch3OH, to najprostszy alkohol. Został opisany dość późno, bo dopiero w XVII wieku. Co ciekawe jeszcze na początku XX wieku uzyskiwano go m.in. za pomocą destylacji suchej … drewna, jako produkt uboczy. Krewniak metanolu to alkohol etylowy, znany też jako C2H5OH lub etanol. Obaj są w temperaturze pokojowej są bezbarwnymi, łatwopalnymi cieczami, które palą się niebieskawym płomieniem. Łatwo mieszają się z wodą w każdym stosunku.

Wykorzystanie alkoholu w napojach

Alkohol etylowy to główny składnik rozmaitych napojów alkoholowych, zarówno mocnych jak i słabych. Obok tytoniu to najpopularniejsza używka stosowana przez nas w rozmaitych sytuacjach życiowych. Oprócz „cudownego działania” przepędzającego stres i dającego poczucie mocy to dla naszego organizmu niestety toksyna, z którą nasz organizm musi się uporać. Zanim to jednak nastąpi pozostajemy pod jego wpływem co powoduje bardzo duże zmiany w naszym funkcjonowaniu i zachowaniu. Zależą one przede wszystkim od ilości spożytego alkoholu i dopóki nie zostanie on całkowicie zneutralizowany powinniśmy się powstrzymać od wykonywania czynności, które wymagają „całkowicie jasnego i klarownego umysłu”.

Metanol i etanol są bardzo podobne, ale o ile etanol w dużych ilościach zaburza ocenę sytuacji, refleks i motorykę, alkohol metylowy jest dużo groźniejszy. To silna trucizna, a picie lub nawet wdychanie może grozić poważnymi konsekwencjami. Spożycie ok. 10 gramów może uszkodzić wzrok, a dawka 12-20 gram jest już śmiertelna. Dlatego należy być ostrożnym w nabywaniu napojów wyskokowych z niezaufanych źródeł.

Wykorzystanie alkoholu w przemyśle

Alkohole mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Metanol i etanol służą jako rozpuszczalnik w syntezie organicznej w zakładach produkujących barwniki, włókna syntetyczne i tworzywa sztuczne. Używają go koncerny farmaceutyczne i zbrojeniowe do produkcji materiałów wybuchowych. Przeciętny fan motoryzacji będzie kojarzył metanol jako składnik paliwa do motocykli żużlowych czy monster tracków. Na tym alkoholu latają też samoloty i pojazdy modelarskie. Z kolei etanol jest popularnym paliwem w Ameryce Południowej.

Alkohole w służbie człowieka wnoszą dużo dobrego w rozwój technologii. Są też miłym dodatkiem do spotkań towarzyskich. Jednak jak ze wszysktim powinniśmy zachować umiar i zdrowy rozsądek.