Strefa wiedzy

Ile promili po 1 piwie?

Listopad 25, 2018 . In Strefa wiedzy . by . 0 Comments

Ile promili po 1 piwie?

Jazda po wypiciu alkoholu nigdy nie jest bezpieczna. Niektórzy kierowcy zastanawiają się, ile promili po 1 piwie mają w wydychanym powietrzu i czy mogą wtedy usiąść za kierownicą. Oczywiście wskazania wirtualnego alkomatu nie powinny być jedyną wytyczną, bo każdy reaguje inaczej na tę samą dawkę alkoholu.

Ile promili można mieć we krwi, żeby prowadzić samochód?

Jeśli chcemy prowadzić po wypiciu wódki, piwa lub wina, alkomat nie powinien wykazywać więcej niż 0,2 promila. Zgodnie z popularną opinią można kierować samochodem po jednym piwie. To nie do końca prawda. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jedno piwo – ile promili? Wszystko zależy od pijącego, jego płci i masy ciała. Mężczyzna może przekroczyć dopuszczalną dawkę po dwóch piwach – kobieta już po jednym. Poza tym nawet minimalna dawka alkoholu wydłuża czas reakcji kierowcy i utrudnia koncentrację.

Polskie przepisy pozwalają prowadzić samochód przy wykazaniu do 0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik od 0,2 do 0,5 promila to już wykroczenie. Można za to dostać mandat od 50 do 5000 złotych, 10 punktów karnych i zakaz prowadzenia samochodu nawet na 3 lata. Tymczasem poziom 0,2 promila bardzo łatwo przekroczyć.

Ile promili ma jedno piwo?

Jak już wspomniano, nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba by raczej sprawdzić, ile promili po 1 piwie będzie w powietrzu wydychanym przez konkretną osobę. A to zależy nie tylko od jej cech fizycznych, ale też od czasu, jaki upłynął od wypicia alkoholu do momentu pomiaru czy od tego, co i ile zjedliśmy pijąc piwo albo wódkę. Dlatego nie możemy także ustalić raz na zawsze naszej własnej normy i siadać na miejscu kierowcy, bo “wypiliśmy dosłownie łyk”. Jeśli musimy prowadzić samochód po spożyciu alkoholu, lepiej sprawdzić promile przy pomocy alkomatu.

Alkomat wirtualny a inne alkomaty.

Na wielu stronach internetowych, na przykład informujących o przepisach związanych z jazdą po alkoholu lub oferujących urządzenia do pomiaru, można znaleźć kalkulatory nazywane alkomatami wirtualnymi. Trzeba do nich wpisać swój wiek, wzrost i wagę, a oprócz tego podać płeć, ilość i rodzaj spożytego alkoholu oraz godzinę, o której go wypiliśmy. Wirtualny alkomat pokaże przewidywany czas spalania alkoholu, to znaczy określi, po jakim czasie od wypicia lampki wina będziemy znów trzeźwi.

Zaletą wirtualnego alkomatu jest jego dostępność. Wystarczy smartfon lub tablet i już możemy uzyskać interesujące nas dane. Jednak łatwo stwierdzić, że badanie przeprowadzone w ten sposób nie będzie zbyt precyzyjne. Tradycyjne alkomaty dokonują pomiaru oparów alkoholu w czasie rzeczywistym – alkomat wirtualny nie ma dostępu do składu chemicznego wydychanego powietrza, nie potrafi zatem zbadać reakcji alkoholu z organizmem żywego człowieka.

Alkomat wirtualny – czy warto z niego korzystać?

Nie warto w ogóle zadawać pytania “ile promili ma jedno piwo”, a wirtualnego alkomatu można używać wyłącznie dla zabawy. Na przykład, jeśli ktoś ma własny alkomat, porównanie wyników z wynikami online da wyobrażenie o jakości pomiaru. Lepiej jednak nie siadać za kierownicą przed skorzystaniem z wiarygodnego urządzenia. Prowadząc po spożyciu alkoholu, narażamy siebie i innych na ogromne niebezpieczeństwo.

Dlatego szukając alkomatu, nie powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie ceny. Ani darmowy alkomat wirtualny, ani najtańsze urządzenie z niepewnego źródła nie podadzą rzetelnych wyników. Tymczasem zależy od nich nie tylko nasze zdrowie i życie. Jeśli troszczymy się o nie, zainwestujmy w profesjonalny alkomat. Inne niestety działają tak jak obiegowa opinia “po jednym piwie można prowadzić”.

WIRTUALNY ALKOMAT ONLINE
sprawdź ile prawdopodobnie będziesz trzeźwiał po imprezie
a potem przebadaj się prawdziwym alkomatem
Kiedy pomiar alkomatem jest dowodem w sądzie

Istnieje wiele dostępnych modeli alkomatów. Różnią się rozmiarami, rodzajem sensorów, żywotnością, posiadaniem dodatkowych funkcji. Jednak czy wszystkie są tak samo skuteczne? Warto zwrócić uwagę, że nie zawsze pomiar alkomatem jest dowodem w sądzie. Aby stanowić wiarygodny dowód podczas rozprawy sądowej musimy zostać przebadani alkomatem dowodowym.

Kontrola policyjna a alkomat dowodowy

Dlaczego precyzja pomiaru i możliwość powołania się nań w sadzie jest tak istotna? Otóż dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2‰. Gdy norma ta zostanie przekroczona, mówić już możemy o wykroczeniu (0,2-0,5‰). Takie wskazanie alkomatu podczas kontroli policyjnej narazić nas może na areszt, grzywnę czy tymczasową utratę uprawnień do prowadzenia pojazdów. Z kolei powyżej 0,5‰ mamy do czynienia z przestępstwem. W takim przypadku liczyć się musimy z ograniczeniem bądź pozbawieniem wolności (nawet do 3 lat), wysoką grzywną oraz długotrwałą utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów. Wobec tego każdy błąd pomiaru nieść może za sobą niebagatelne konsekwencje.

Kiedy pomiar alkomatem jest dowodem w sądzie

W trakcie procesów najczęściej podważane są właśnie wskazania alkomatu. Alkomaty policyjne, przesiewowe, uznawane są za nie dość dokładne. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji opracowano szczegółowe normy. Alkomaty dowodowe odpowiednio wzorcowane można traktować jako dowód w sądzie.

Podstawą uznania alkomatu za dowodowy jest spełnianie norm, wzorcowanie oraz okresowa kalibracja. Jedną z kluczowych instytucji zajmujących się tworzeniem rekomendacji oraz opracowywaniem obowiązujących norm jest Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa Drogowego (MHF International Road Safety Test Lab). Należy być świadomym, że wyłącznie wybranie alkomatu z atestem stanowi gwarancję jakości i rzetelności dokonywanych przezeń pomiarów.

Kalibracja alkomatu dowodowego

Nie wystarczy posiadać alkomatu dowodowego. Trzeba go regularnie serwisować. Kalibracja alkomatu dowodowego jest niezbędna, gdyż wykorzystywane w urządzeniach sensory są delikatne i w związku tym mogą się rozregulowywać. Kalibracja w zależności od rodzaju sensorów i częstotliwości korzystania powinna być przeprowadzana co maksymalnie 6-12 miesięcy. Wzorcowanie pozwala sprawdzić poprawność funkcjonowania urządzenia w odniesieniu do wcześniej wyznaczonego wzorca – próbki powietrza o ściśle ustalonych parametrach takich, jak stężenie alkoholu czy temperatura. Regularna kalibracja alkomatu dowodowego pozwala na posiadanie sprawnie działającego urządzenia, którego wskazania nie będą budziły wątpliwości.

Alkomat dowodowy ALP 1

Wśród wielu dostępnych na rynku alkomatów profesjonalnych proponujemy alkomat dowodowy ALP1. Model ten charakteryzuje się dużą czułością sensorów oraz ich długą żywotnością. Sprawdzi się on zatem dobrze w warunkach wymagających znacznej eksploatacji urządzenia. Istotną zaletą alkomatu dowodowego ALP1 jest możliwość zapisu danych oraz ich łatwego skopiowania na kartę pamięci. Warto podkreślić, że model ten jako jeden z pierwszych zdobył atest zgodności z EN15964 – europejską normą wyznaczoną przez wyżej wspomnianą IRSTL. Dzięki temu urządzenie bez przeszkód może być wykorzystywane m.in. przez służby mundurowe.

Pamiętajmy, że jeśli kupowany przez nas alkomat służyć ma nie tylko do użytku prywatnego, winien on mieć wyżej wymienione cechy, które pozwolą zaklasyfikować go jako urządzenie nadające się na alkomat dowodowy. Ważne jest jednak nie tylko samo urządzenie, ale i odpowiedni sposób jego konserwacji. Korzystając z certyfikowanych alkomatów i regularnie dokonując kalibracji możemy bez obaw powoływać się na ich wskazania, także na sali sądowej.

Yanosik GTS w aucie

Sierpień 24, 2018 . In Strefa wiedzy . by . 0 Comments

Co to jest Yanosik?

Ta nowatorska aplikacja stworzona została z myślą o kierowcach. Ostrzega o zagrożeniach, pozwala informować innych o zdarzeniach drogowych, pomaga uniknąć korków. Dobrze sprawdzi się także jako zwykła nawigacja. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej co to jest Yanosik.

Yanosik dla kierowców

Yanosik ma kilka wersji urządzenia – od podstawowego Yanosik GT poprzez rozszerzoną GTR i GTS aż po PRO. Pozwala na odbieranie komunikatów, jak i samodzielne zgłaszanie wydarzeń. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, by powiadomić innych kierowców o zaistniałym zdarzeniu. Można zatem uzyskać informacje o:

 • fotoradarach,
 • kontrolach prędkości,
 • nieoznakowanych pojazdach policji,
 • zagrożeniach – wypadkach, zatrzymanych pojazdach, pracach drogowych i innych zagrożeniach,
 • inspekcjach ruchu drogowego, czyli popularnych “krokodylach”.

Za poprawnie dodane i zweryfikowane przez innych użytkowników zdarzenia, możemy otrzymać podziękowania w formie popularnych like’ów. Na osobistym profilu Yanosik24 można zbierać doświadczenie za ilość przejechanych kilometrów i styl jazdy.

System ułatwia też płynne poruszanie się po drogach. Na podstawie danych z satelity bazujących na analizie prędkości ruchu, Yanosik wskazuje, gdzie w danym momencie tworzą się korki. Już w momencie planowania podróży możemy zatem wybrać inną trasę i szybciej dotrzeć do celu. Aplikacja posiada też funkcję tradycyjnej nawigacji, pomocna będzie zatem w nieznanym terenie. Możliwe jest wybranie najszybszej trasy lub np. ominięcie dróg, gdzie pobierane są opłaty.

Niewątpliwą zaletą Yanosika dla kierowców jest duża przejrzystość oraz intuicyjna obsługa. Bardzo istotne jest także, iż aktualizacje dokonywane są w czasie rzeczywistym. Pozwala to na bieżące monitorowanie stanu interesujących nas dróg.

Jeśli chodzi o niedogodności, to warto zwrócić uwagę, że system wymaga aktualizacji transmisji danych co 12 m-cy (nie dotyczy GTS).

Yanosik Parking

Yanosik dla firm

Aplikacja dostępna jest także w wersji dla przedsiębiorstw, szczególnie sprawdzi się w logistyce czy transporcie. Działa na zasadzie e-usługi (wykupienie pakietu dającego dostęp do panelu administracyjnego). Yanosik dla firm umożliwia sprawne monitorowanie pracowników na mapie wraz z zapisywaniem tras i tworzeniem statystyk, pozwala też na stworzenie bazy danych klientów. Dzięki temu można optymalizować trasy, oszczędzając koszty paliwa i eksploatacji floty. Aplikacja daje też możliwość zapisywania GEOnotatek czy wprowadzenia subkont z poszczególnymi pracownikami. Z kolei pracownicy zyskają opcje dostępne jak przy standardowej wersji aplikacji, dodatkową funkcją jest ułatwienie raportowania wykonanych prac (tekst/zdjęcia).

Yanosik GTR ekran kontrola Yanosik GTR ekran eko

Yanosik GTR, GTS czy GT, a może PRO?

Producent dostarcza kilka wersji Yanosika, możliwe jest więc wybranie takiej, która najlepiej dostosowana będzie do naszych potrzeb czy rozszerzenie jej o produkty z serii:

Yanosik GT – to podstawowa wersja urządzenia. Dzięki systemowi GPS informuje o aktualnej prędkości oraz zapewnia dostęp do danych dotyczących sytuacji na drodze.. Urządzenie zasilane jest złączem micro USB, ma też adapter do gniazdka zapalniczki samochodowej. Łatwość i niezawodność obsługi zapewniają fizyczne, podświetlane klawisze.

Yanosik GTR – pozwala uzyskać dostęp do aktualnych statystyk on-line, monitoruje zgodność jazdy z obowiązującymi ograniczeniami prędkości. Ma funkcję GPS i informuje o dostępnych strefach parkingowych. Łatwość i niezawodność obsługi zapewniają fizyczne, podświetlane klawisze; system dostępny także w wersji na motocykl (bez kłopotu można używać w rękawiczkach, interfejs dostosowany dla kierowców jednośladów). Docenią go zwolennicy ekojazdy, pomoże bowiem ograniczyć zużycie paliwa.

Yanosik GTS – ma te same parametry ja komunikator GTR. Dodatkowo w wyposażeniu znajduje się magnetyczny uchwyt do montażu na kratce wentylacyjnej oraz posiada opłaconą dożywotnio transmisję danych.

Yanosik PRO – poza podstawowymi funkcjami, tj. antyradarem, nawigacją i SmartTraffic (wykrywanie korków), posiada ruchomą kamerę. Możliwe jest podłączenie dodatkowej kamery, pomocnej np. podczas parkowania. Urządzenie posiada system Auto Crash Recorder, który udokumentuje moment nagłego hamowania czy zderzenia – nieoceniony w sytuacjach, gdy potrzebny będzie dowód dla zaistniałego incydentu. Ponadto daje dostęp do „mobilnego parkingu” – informacji o dostępności miejsc parkingowych, urządzenie pozwala też na automatyczne uiszczenie opłaty za parking.

Yanosik HOLDER – magnetyczny uchwyt dostosowany do mocowania urządzenia, jak i telefonu.

Jak odwołać mandat z Yanosikiem

Dzięki Yanosikowi jeździmy bezpieczniej i unikamy mandatów. Jednak czasem sprzęt pomiarowy policji może być przestarzały lub jesteśmy na granicy przepisów. I tu również pojawia się ułatwienie ze strony producenta. Wchodząc pod adres //odwolaniemandatu.yanosik.pl możemy automatycznie wygenerować odwołania od mandatu. Z Yanosikiem po kolei przejdziemy przez poszczególne etapy tworzenia odwołania, bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy. System ułatwi nam wybranie stosownych opcji, w razie potrzeby możemy też skorzystać z dodatkowych wyjaśnień w zakładce FAQ.

 

Podsumowując, bez wątpienia aplikacja jest użyteczna dla kierowców i może stanowić niemałe ułatwienie w podróży. Liczba użytkowników stale rośnie (według producenta obecnie to ok. 1,5 mln użytkowników/mc); niewykluczone zatem, że niedługo Yanosik będzie konkurencją np. dla CB radia.

wirtualny alkomat online jak działa dlaczego kłamie

Szalona impreza zakrapiana alkoholem. I poranek następnego dnia. Po doprowadzeniu się do stanu używalności, śniadaniu, kawie i nawodnieniu objawy ewentualnego kaca szybko mijają. Ale czy jestem już na tyle trzeźwy, aby wsiąść za kierownicę? Wielu Polaków sięga po komputer i wyszukuje wirtualny alkomat czy alkomat online. Ale czy można wierzyć takiemu internetowemu kalkulatorowi trzeźwości?

Wirtualny alkomat, czyli kalkulator alkoholu

Wszystkie internetowe alkomaty to nic innego jak matematyczny algorytm ubrany w ładną grafikę na stronie internetowej. Każdy z nich może brać pod uwagę inne parametry, niektóre pomijać. Przy teście kilku wirtualnych alkomatów okaże się, że otrzymamy kilka różnych wyników! Dla osób, które wierzą bezwzględnie w takie przeliczniki promili jedyna dobra wiadomość jest taka, że twórcy celowo zawyżają ostateczne rezultaty. Nic nie zastąpi prawdziwego alkomatu osobistego z czułym sensorem. Dmuchanie na ekran też nie pomoże 🙂

Dlaczego internetowy alkomat nie jest dokładny?

Każdy człowiek jest inny. Możemy mieć podobne warunki fizyczne, płeć i pić tą samą ilość alkoholu w tym samym czasie, ale różni nas tempo metabolizmu czy inne uwarunkowania zewnętrzne. Dlatego alkomaty online uśredniają parametry i nigdy nie pokażą spersonalizowanych promili. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym czynnikom uwzględnianym w kalkultorach alkoholu.

Płeć

Mężczyźni lepiej znoszą alkohol niż kobiety. Wynika to z różnicy wagi, ale też zawartości płynów w organiźmie. U mężczyzn alkohol jest bardziej “rozcieńczony”. Drugi ważny powód to mniejsza zawartość enzymu ADH w żołądku kobiet. Enzym ten, dehydrogenaza alkoholowa, odpowiada za rozkład alkoholu. Im go mniej, tym mniej przetworzony alkohol dostaje się do krwioobiegu.

Z drugiej strony panie szybciej trawią alkohol. Tym razem odpowiada za to większa wydolność wątroby w stosunku do wagi ciała.

Wirtualne alkomaty biorą pod uwagę zwykle ten pierwszy czynnik porównując masę ciała do współczynnika ilość krwi w organiźmie. Na tej podstawie jest generowane początkowe stężenie alkoholu we krwi, przeliczane dalej na promile.

Wiek

Najlepsze lata na alkohol to nie bez powodu czasy studenckie. Nasze ciało jest już w pełni rozwinięte i osiąga szczyt swoich fizycznych możliwości. Im człowiek starszy, tym gorzej toleruje alkohol. Nie ma się więc co dziwić seniorom, którzy zadowalają się lampką wina przez cały wieczór.

Waga i wzrost, czyli BMI

Im większa waga, tym więcej wody w organiźmie. Tym samym osoby cięższe lepiej znoszą działanie alkoholu. Niektóre wirtualne alkomaty posiłlkują się BMI zamiast samą wagą. Wady takiego rozwiązania? BMI od dawna uważany jest za wskaźnik poglądowy. Osoba otyła będzie miała taki sam wynik jak osoba szczupła, ale regularnie trenująca. Na pewno sportowiec ma lepszą przemianę materii i szybciej spali alkohol niż “kanapowiec”, ale wciaż jest to bardzo indywidualna sprawa.

Ilość i woltaż alkoholu

“Alkoholi się nie miesza” mawia ludowe porzekadło. I jest w tym ziarno prawdy. Szczególnie zabójcze połączenia to: wódka z piwem lub szampanem, piwo z drinkami, winem lub szampanem. Wirtualny alkomat przelicza ilość napojów wyskokowych i ich woltaż na czysty alkohol. Nie uwzględnia faktu występowania CO2 w słabszych trunkach , który przyspiesza wchłanianie alkoholu z tych mocniejszych.

Czas od rozpoczęcia i zakończenia picia

Większość internetowych alkomatów wymaga podania godziny rozpoczęcia picia jako punktu startowego. Niektóre dodatkowo proszą o godzinę zakończenia i rozkładają ilość wypitego alkoholu równo na całą imprezę. W rzeczywistości spożycie wygląda inaczej. Niektórzy sączą drinki czy piwo przez jakiś czas, inni wolą wypić shota na raz, ale zachować między nimi większy odstęp czasowy. A jak to ze średnimi bywa, nie można im do końca wierzyć.

Wypełnienie żołądka

Picie na pusty żołądek nie kończy się dobrze. Istnieją wprawdzie miejskie legendy o piciu szklanki oliwy czy zjedzeniu miski śledzi w oleju przed piciem jako spowalniaczu trawienia. Jednak różnica między płynnym tłuszczem, a solidnym obiadem jest żadna. Alkohol przemieszany z jedzeniem wolniej się wchłania, ale też powoduje odsunięcie w czasie odczuwania skutków picia. Może to skutkować przyjęciem większej niż zamierzana ilości trunków.

Wirtualny alkomat nie uwzględnia

 • rasy człowieka – nie od dziś wiadomo, że Azjaci mają “słabą głowę”. Nie jest za to odpowiedzialny oczywiście kolor skóry, ale zestaw genów, które odpowiadają za trawienie alkoholu.
 • przebytych chorób, zażywanych leków
 • klimatu, temperatury
 • pór roku
 • tempa metabozlimu – innego chociażby u sportowców
 • stopnia zmęczenia, niewyspania
 • stopnia “wytrenowania”, czyli tolerancji na alkohol

Alkomat online a prawo

Na każdej stronie zawierającej kalkulator promili webmaster zawiera informację o poglądowości internetowego alkomatu. Z jednej strony ma to być ostrzeżenie dla osób, które wierzą w takie wyniki. Z drugiej zabezpieczają się przed konsekwencjami prawnymi, aby nikt nie mógł tłumaczyć się policjantowi “A bo na wirtualnym alkomacie to mi wyszło, że jestem trzeźwy.”

Miarodajne wyniki dają tylko prawdziwe alkomaty offline. I to jeszcze regularnie kalibrowane. Nawet przesiewowe alkomaty policyjne posiadają margines błędu i w razie pozytywnego rezultatu pomiaru kierowca jest powtórnie badany alkomatem dowodowym. Dla sądu jedyną podstawą stwierdzenia złamania przepisów jest wydruk z alkomatu dowodowego.

Do czego służy wirtualny alkomat?

Skoro alkomat online jest tylko poglądowy i niemiarodajny, to po co go używać? Na pewno można pobawić się nim w celach edukacyjnych i rozrywkowych. Daje też przybliżony czas wytrzeźwienia, więc kierowca ma pewien obraz swojego stanu. Może być podstawą decyzji, czy warto wrócić od razu rano czy zaczekać do wieczora. Na pewno nie da jednoznacznej odpowiedzi co do konkretnej godziny, a raczej wskaże ogólny trend trzeźwienia.

źródła: Ślósarska M. (tłum.), Metabolizm alkoholu, Czasopismo: Alkohol i Nauka, nr 4, 1999

WIRTUALNY ALKOMAT ONLINE
sprawdź ile prawdopodobnie będziesz trzeźwiał po imprezie
Jak wybrać alkomat? Na to warto zwrócić uwagę

Alkomat to bardzo przydatne urządzenie. W większych skupiskach (pracownicy, kierowcy, uczestnicy imprez masowych) pozwala łatwo i szybko wyłapać osoby nietrzeźwe, kierowane na badania krwi. Zaś w przypadku alkomatów osobistych dać “dmuchającemu” wiarygodną informację o stężeniu alkoholu w organiźmie. Jednak nie każdy kto dmuchał w czasie policyjnej kontroli wie jak działa alkomat. Uchylmy rąbka tajemnicy…

Układ przepływu powietrza

Każdy alkomat bez względu na rodzaj zastosowanego sensora składa się z trzech podstawowych układów połączonych ze sobą i ściśle współpracujących. Ilość powietrza dostarczonego do badania w alkomatach elektrochemicznych powinna mieć ściśle określoną objętość. Czuwa nad tym pierwszy element alkomatu: układ przepływu powietrza, który kontroluje czy objętość próbki jest właściwa. Jeżeli stwierdzi jej poprawność odcina dopływ powietrza do sensora.

Układ pomiarowy, czyli sensor alkomatu

“Sercem alkomatu” jest sensor. Sensor jest to element elektroniczny, który analizuje stężenie alkoholu w dostarczonej próbce powietrza z portu ustnika. Od jego jakości zależy głównie dokładność pomiaru oraz stabilność. W alkomatach elektrochemicznych wykorzystuje się utlenianie etanolu przy udziale związków chemicznych na elektrodzie. Etanol zmienia się w kwas octowy, który uwalnia elektrony. Ilość wytworzonego prądu odpowiada ilości etanolu, a więc stężeniu alkoholu. W starszym typie alkomatów półprzewodnikowych alkohol wpływa na zwiększenie przewodności półprzewodnika na elektrodzie. Na półprzewodnik mogą mieć wpływ inne substancje np. nikotyna. Dlatego alkomaty półprzewodnikowe wychodzą z użycia. Ich pomiary mogą być mniej dokładne niż przy sensorach elektrochemicznych.

Mikroprocesor i jak działa alkomat

Sensor analizuje pobraną próbkę powietrza pod kątem zawartości etanolu i wysyła informację do mikroprocesora, czyli do układu porównania. W układzie porównania są zgromadzone wzorcowe dane, które są wprowadzone w procesie kalibracji alkomatu. Mikroprocesor porównuje informacje otrzymane z sensora podczas pomiaru z danymi wzorcowymi i zamienia je na sygnały elektryczne, które wysyła do jednostki informacyjnej, którą najczęściej jest wyświetlacz alkomatu. Jednostka informacyjna dekoduje otrzymane informacje  z procesora i wyświetla je w postaci cyfrowej, w odpowiedniej jednostce na wyświetlaczu urządzenia. Mikroprocesor odpowiada też za przekazywanie innych informacji np. do drukarki, o stanie baterii lub konieczności kalibracji.

alkomat policyjny nie taki straszny

Każdy kierowca prędzej czy później w swojej samochodowej karierze spotka się z policyjnym alkomatem. Niekótrzy podchodzą do tego na spokojnie, bo wiedzą, że nie mają nic na sumieniu. Niektórzy mają jednak chwile niepewności wspominając poprzedni wieczór. Tak naprawdę kontrola drogowa i alkomat policyjny nie jest taki straszny.

Kto używa alkomatu policyjnego

Alkomaty policyjne zawdzięczają swoją nazwę służbom mundurowym. W rzeczywistości są to alkomaty przesiewowe, które pozwalają szybko wyodrębnić z dużej grupy osoby pod wpływem alkoholu. Alkomaty przesiewowe spotyka się również na koncertach, imprezach sportowych i kulturalnych, w szkołach, szpitalach oraz w dużych zakładach pracy. Nie nadają się do użytku domowego ze względu na wysoką cenę i mniejszą dokładność w porównaniu z alkomatami osobistymi.

Wady i zalety alkomatu policyjnego

Niewątpliwymi zaletami alkomatów przesiewowych jest możliwość wykonania  dużej ilości pomiarów w ciągu krótkiego czasu. Pomiar trwa ok. 3-5 sekund i można wykonać ich kilkaset  w ciągu godziny (iBlow 750/h). Co więcej skontrolować można też osoby nieprzytomne lub niewspółpracujące dzięki trybowi pasywnemu. Kolejny plus to bezkontaktowość. Przy tradycyjnym alkomacie są ustniki jednorazowe (trzeba je wymieniać po każdej osobie) lub wielorazowe (konieczność mycia). W alkomacie przesiewowym dmucha się do końcówki urządzenia w odległości kilku centymtrów. Jest to zbawienne dla patroli, które nie powodują większych utrudnień w ruchu np. w ramach akcji “Trzeźwy Poranek”, “Znicz” czy “Wakacje”.

Alkomaty policyjne nadają się do użytku w większym zakresie temperatur niż klasyczne alkomaty. Nawet przy temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza pomiary są poprawne. Znacznie usprawnia to pracę patroli zimą.

Standartowa kalibracja wykonywana jest co 500 lub 1000 pomiarów. Przy alkomatach przesiewowych kalibrację zalecaną wykonuje się co 10 000 pomiarów, a kalibrację konieczną co 50 000 pomiarów.

Oczywiście jak każde urządzenie alkomaty przesiewowe posiadają wadę. W porównaniu z alkomatami osobistymi mają większy zakres błędu, ponieważ są bezkontaktowe i do sensora może dostać się powietrze nie tylko z płuc.. Ich zadaniem jest odsianie osób do dalszej kontroli dokładniejszym alkomatem lub skierowanie na badania krwi.

Jak działa alkomat policyjny?

Zwykle alkomat policyjny posiada dwie diody. Jedna zielono-czerwona sygnalizuje gotowość urządzenia do pomiaru. Druga wskazuje na wynik. Przyjmuje jeden z trzech kolorów: zielony dla stężenia poniżej 0,11 promila, żółty dla przedziału 0,12-0,19/0,21 oraz czerwony dla stężeń powyżej 0,20/0,22 promila. Inna skala to światło zielone, czerwone i migające światło czerwone. Niektóre modele posiadają dodatkowo wyświetlacz z wynikiem liczbowym. Wytrawni kierowcy od razu zauważyli, że światło żółte może pokrywać się zarówno z osobami trzeźwymi (do 0,19 promila) jak i ze stanem wskazującym (od 0,2 promila). Wynika to z błędu pomiaru. Dlatego przy odczycie innym niż zielony, badana osoba jest proszona o kolejny pomiar, już alkomatem dowodowym.

Alkomaty policyjne wykorzystywane w Polsce

W Polsce popularne są trzy rodzaje alkomatów policyjnych: Raptor, AlcoBlow i iBlow. Wszystkie są w kolorze żółtym, dlatego zyskały przydomek “policyjna świeczka”, “policyjna latarka” i “żółta pałka”. Raptor stosowany jest też przez służby Australii i Włoch. IBlow, polskiego producenta Promiler, ma dodatkowy wyświetlacz, a nie tylko diodę sygnalizacyjną.

 

wideorejestrator - kamera samochodowa i widok przez przednią szybę

Wideorejestrator, zwany także inaczej kamerą samochodową lub rejestratorem jazdy, to urządzenie elektroniczne zapisujące przebieg naszej trasy. To idealne rozwiązanie dla kierowców ceniących sobie szczególnie bezpieczeństwo i komfort podczas podróży samochodem.

Jak działa kamera samochodowa?

Kamera samochodowa działa w podobny sposób jak zwykła kamera. Obraz, na który skierowana jest nasz wideorejestrator przechodzi przez obiektyw i pada na matrycę, która go analizuje na elementarne punkty – piksele i wysyła go do mikroprocesora. Procesor przetwarza je na odpowiednie ciągi impulsów nadające się do zapisu i kieruje je do pamięci. Pamięć w wideorejestratorach stanowi najczęściej karta micro SD o pojemności zazwyczaj od 8 do 64 GB. Obraz zapisywany jest w pętli, w postaci kilkuminutowych plików (1, 3, 5 min do wyboru). Oznacza to, że po zapełnieniu karty pamięci kasowany jest najstarszy plik celem zwolnienia miejsca na aktualnie zakolejkowany. Jeżeli chcemy, aby jakiś plik pozostał na stałe na karcie pamięci wystarczy go  zaznaczyć, naciskając odpowiedni przycisk podczas zapisu. Materiał można oczywiście odtworzyć na małym ekranie wideorejestratora lub poprzez podłączenie kamery samochodowej do komputera lub telewizora LCD.

Do czego służy wideorejestrator?

Kamera samochodowa jest zwykle ustawiona, aby rejestrować obraz przed samochodem, przez przednią szybę. Dzięki temu kierowca ma możliwość nagrania pięknych krajobrazów, szczególnie na malowniczych trasach takich jak słynne Route 66. Jednak główne zastosowanie wideorejestratorów wiąże się z codzienną jazdą, a nie wakacyjnymi wojażami.

Kamery samochodowe mają wbudowany czujnik grawitacyjny, który nagrywa kierunek jazdy, przyspieszenie i siłę przeciążenia. Przy kolizji drogowej te parametry ulegają gwałtownej zmianie, dlatego jest on niezbędny na wyposażeniu wideorejestratora, który nagrywa wszystkie zdarzenia drogowe, również te nagłe i nieprzewidziane. Dlatego jego rola jest nieoceniona w przypadku kolizji lub wypadku, a często bywa, że to nasz jedyny osobisty świadek na drodze. Film jest zapisywany w na karcie micro SD i możemy go przedstawić jako materiał dokumentujący przebieg wydarzenia drogowego.

Niekiedy wideorejestrator oszczędza kosztów naprawy w przypadku zarysowania czy wgniecenia karoserii na parkingu. Nawet gdy kierowcy nie ma w aucie, ale kamera jest w stanie czuwania, zostanie automatycznie włączona przy stłuczce. Wtedy nagra numery rejestracyjne sprawcy. Film pomoże w dochodzeniu roszczeń.

blokada alkoholowa AF-I1 ALKOFORCE w samochodzie pass

Siadając za kierownicę powinniśmy być wyspani, wypoczęci i trzeźwi. Do tego powinniśmy wyłączyć wszelkie rozpraszacze, a telefon komórkowy przełączyć na tryb głośnomówiący lub połączyć Bluetoothem do głośników auta. Zaniedbanie tych czynności przekłada się w bezpośredni sposób na czas reakcji za kierownicą, a więc bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Często jednak stężenie alkoholu we krwi jest tak minimalne, że nie zdajemy sobie z niego sprawy. A już przy niewielkiej zawartości alkoholu we krwi sporo z nas ma gorszy refleks, zaburzoną uwagę i zdolność koncentracji.

Stężenie alkoholu 0‰

Idealna sytuacja to taka, gdzie mamy pewność, że jesteśmy trzeźwi. Spożycie niewielkich ilości w dalekim horyzoncie czasowym np. tygodni czy miesięcy, może nam ją dać. Pozostaje wtedy zadbać o likwidację innych zagrożeń. Solidna drzemka przed długą nocną trasą, zadbanie o osobę towarzyszącą, która może pełnić rolę pilota i obsługiwać telefon i nawigację lub mapę to przykłady takich zachowań. Dobrze jest pamiętać o regularnych przerwach. Jeżdżąc po mieście lepiej wyjść z domu kilkanaście minut wcześniej, aby uniknąć korków lub obniżyć poziom stresu w razie utknięcia w nich.

Stężenie alkoholu 0,1 do 0,19‰

W Polsce dozwolone jest minimalne stężenie alkoholu o wartości BAC 0,1 do 0,19‰. W zależności od indywidualnych cech osobniczych organizmu może to być jedno wypite piwo przez dorosłego mężczyznę albo kilkunastogodzinne echo dłuższego spotkania towarzyskiego. Co więcej, ogólne samopoczucie nie zawsze ma bezpośrednie przełożenie na posiadane w ciele promile.

Stężenie alkoholu 0,2 do 0,5‰

Jeżeli w naszym organizmie BAC wynosi od 0,2 do 0,5‰ to mamy stan, który według przepisów nazywa się „stanem po użyciu alkoholu” i jest wykroczeniem. To oczywiście w Polsce już niedozwolona zawartość alkoholu we krwi, co powoduje oprócz w/w objawów szereg innych. W tej sytuacji nasz wzrok wolniej adaptuje się do panujących warunków. Mamy pogorszoną ostrość widzenia i co gorsze błędnie oceniamy odległość co w połączeniu z dłuższym czasem reakcji może być fatalne w skutkach.

Stężenie alkoholu od 0,5‰

Stan gdy BAC jest większe od 0,5‰ to stan nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdów mechanicznych w tym stanie to nie wykroczenie, ale przestępstwo. Wszystkie objawy się tu sumują. Kierowca w tym stanie ma zaburzoną koordynację wzrokowo – ruchową, opóźnione reakcje na wszelkie bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Jeżeli dodamy do tego brak ostrości widzenia i błędną ocenę odległości to prawdopodobieństwo wypadku drastycznie rośnie. Przy większych stężeniach następuje dalsze pogorszenie koordynacji ruchowej, sprawności intelektualnej oraz prawdopodobieństwo zaśnięcia.

BAC i BrAC stężenie alkoholu we krwi i w wydychanym powietrzu

Najpopularniejszym miernikiem trzeźwości jest zawartość promili. Jednak, gdy się głębiej zastanowić, jest to określenie nieco enigmatyczne. Dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi. Czy jeśli wypijemy 6 l wódki, będziemy mieć stężenie 50%, czyli 50 000 promili? Przekonajmy się co dokładnie oznaczają BAC i BrAC oraz jak można mierzyć trzeźwość.

BAC – Blood Alcohol Concentration

BAC to skrót z języka angielskiego i oznacza Blood Alcohol Concentration co można przetłumaczyć na stężenie alkoholu we krwi. Wyrażane jest w promilach /‰/, a dla wygody użytkowników w takich jednostkach ustawia się większość testerów trzeźwości potocznie zwanych alkomatami.

BrAC – Breath Alcohol Concentration

BrAC to także skrót z języka angielskiego i oznacza Breath Alcohol Concentration co po przetłumaczeniu oznacza stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Mierzone jest w mg/l. Ponieważ stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest proporcjonalne do stężenia alkoholu we krwi możemy uznać zależność BrAC od BAC. Współczynnik ten w większości krajów Europy jest stały i wynosi 2100:1. Są jednak kraje, w których ten współczynnik jest inny i wynosi 2300:1 lub 2000:1. Przykładem jest Wielka Brytania i Włochy. Pamiętajmy, że w tym wypadku przy tej samej ilości spożytego alkoholu mamy większe BAC. W mg/l ustawione są alkomaty dowodowe ponieważ taką jednostkę ustawia laboratorium podczas procesu wzorcowania testera.

Jak przeliczać BrAC i BAC?

Przeliczanie obu stężeń jest w miarę proste. Ustawiamy alkomat na jednostki mg/l. Załóżmy, że w wydychanym powietrzu mamy 0,5 mg/l. Oto jaki wynik w promilach otrzymamy w zależności od kraju i przelicznika:

Austria 0,5 mg/l x 2000 / 1000 = 1 ‰
Polska 0,5 mg/l x 2100 / 1000 = 1,05 ‰
Włochy 0,5 mg/l x 2300 / 1000 = 1,15 ‰

Na tym prostym przykładzie widać, że różnica może dochodzić do nawet 15%. Biorąc pod uwagę różnice w przepisach krajowych może być znaczna.

Austria 0,5 ‰ x 1000 / 2000 = 0,25 mg/l
Polska 0,2 ‰ x 1000 / 2100 = 0,095 mg/l
Włochy 0,5 ‰ x 1000 / 2300 = 0,22 mg/l

Gdy stężenie 0,25 mg/l jest dopuszczalne w Austrii, to samo stężenie jest już nielegalne we Włoszech, mimo iż nominalnie przepisy mówią o takim samym poziomie promili.

Współczesne alkomaty

Wszystkie sprzedawane alkomaty wyświetlają wyniki w promilach dla wygody użytkowników. Niektóre z nich można w ramach ciekawostki przestawić na inne jednostki zgodne z zaprogramowanym przelicznikiem. Przy kontroli policyjnej spotykamy się z pomiarem wydychanego powietrza, ale czasem przeprowadzane są też jednoznaczne testy z krwi. Szczególnie w przypadkach na granicy normy, ponieważ nawet najlepsze, policyjne alkomaty mają błąd pomiaru w granicach 0,01 do 0,05 promila. W przypadku testów laboratoryjnych warto wiedzieć jak interpretować otrzymany wynik.

Alkohol jest dość powszechnym napitkiem na całym świecie. W czasach średniowiecznych był wręcz niezbędny do odkażania wody, więc lekkie piwo dawano nawet dzieciom, aby uchronić je przed zatruciami. Działanie alkoholu na organizm człowieka może być zarówno pozytywny jak i negatywny, szczególnie, gdy jest nadmiernie spożywany.

Jak człowiek trawi alkohol

Alkohol po spożyciu bez żadnych przemian chemicznych dostaje się do żołądka, a następnie do jelita cienkiego. Poprzez ścianki żołądka oraz poprzez kosmki jelitowe umieszczone w ściance jelita cienkiego alkohol przedostaje się do krwiobiegu. Dzięki krwiobiegowi wchłania się do komórek i tkanek w całym organizmie, między innymi do wątroby, płuc i do mózgu. Jest to toksyna, dlatego organizm musi ją wyeliminować i zwalczyć skutki jej działania. Do tej roli wyznaczona jest głównie wątroba, gdzie przy pomocy enzymów alkohol jest przekształcany w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. O ile kwas octowy jest mało niebezpieczny dla organizmu to aldehyd octowy jest najbardziej toksyczną substancją, która powstaje w wyniku rozkładu alkoholu. To właśnie on nie do końca rozłożony powoduje objawy zatrucia czyli „popularnego kaca”, a jego stała, niezneutralizowana obecność we krwi prowadzi do ciężkich schorzeń i chorób.

Pierwsze objawy można wykryć już nawet po 5-10 minutach badaniem krwi. W ciągu kwadransa wchłania się już połowa alkoholu. Jego wydalanie jest uzależnione od cech osobniczych, w większości poprzez eliminację enzymatyczną. Pozostałe 10% usuwamy z organizmu z moczem i w wydychanym powietrzu.

Negatywne skutki spożywania alkoholu

Etanol zalicza się do substancji psychoaktywnych i narkotycznych z kategorii depresantów. Brzmi poważnie i jeśli dodamy do tego silnie uzależniające działanie, powinno tak brzmieć. Na szczęście zażywany z umiarem i rozsądkiem, nieregularnie, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Niemniej warto znać tą najciemniejszą stronę alkoholi.

Małe ilości (30-35 ml etanolu, czyli duże piwo lub dwa kieliszki wódki) powodują poprawę nastroju, pobudzenie organizmu, przyspieszenie rytmu serca, rozszerzenie źrenic, odgonienie poczucia zmęczenia. Każda kolejna dawka daje gorsze efekty. W zależności od cech osobniczych może nastąpić zwolnienie hamulców emocjonalnych np. nieśmiałości czy strachu przed reakcją otoczenia. Wypicie ok. 250 ml wódki skutkuje zamroczeniem, problemami z koordynacją ruchową, refleksem, utrzymaniem równowagi, panowaniem nad emocjami. Dalsze objawy to zaniki świadomości i pamięci, brak umiejętności oceny sytuacji, problemy z mową i logicznym myśleniem, nieostre widzenie, niekiedy również zachowania agresywne.

Długotrwałe stany podwyższonej ilości alkoholu we krwi mogą odbić się na zdrowiu. Przede wszystkim cierpi układ trawienny – marskość wątroby, nieżyt żołądka, rak dna jamy ustnej, krtani, przełyku, gardła i wątroby, to tylko niektóre z dolegliwości. Naukowcy policzyli, że wystarczy wypić 4 piwa dziennie (lub w przeliczeniu 250 ml wódki lub 2-5 kieliszków wina) przez okres 10-20 lat, a w wątrobie nastąpią nieodwracalne zmiany. Osiem piw codziennie prowadzi w podobnym okresie do ciężkiego uszkodzenia tego organu. Co więcej alkohol spowalnia leukocyty, a co za tym idzie ogólną odporność organizmu. Może wpływać też na obniżenie potencji.

Ekstremalnymi sytuacjami są prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu oraz picie w czasie ciąży. Pijani kierowcy nie mają kontroli nad pojazdem, często zaburzony refleks. Nawet, gdy czujemy się dobrze, ale piliśmy poprzedniego dnia nawet jedno piwo, warto sprawdzić stężenie alkoholu we krwi alkomatem. Lepiej mieć pewność, że nie zabraknie nam refleksu i tego ułamku sekundy, który czasem decyduje o naszym i czyimś zdrowiu czy życiu. Drugi przypadek to kobiety w stanie błogosławionym. Spożywanie alkoholu ma bezpośredni wpływ na płód poprzez wymianę składników odżywczych poprzez krew i łożysko. Ciąża może skończyć się poronieniem, porodem przedwczesnym lub poważnymi deformacjami i wadami wrodzonymi dziecka.

Pozytywne skutki działania alkoholu

Alkohol to samo zło – można pomyśleć po przeczytaniu powyższego tekstu. Na szczęście alkohol ma też kilka pozytywnych aspektów, o ile jest spożywany rozsądnie i w umiarkowanych ilościach. Przede wszystkim poprawia zdolności socjalizacji i redukuje stres, dzięki produkcji hormonów szczęścia – endorfiny i dopaminy. Dzięki poprawieniu pracy śródbłonka obniża ryzyko wystąpienia schorzeń układu krwionośnego oraz zmniejsza poziom glukozy we krwi. Osoby starsze mogą ustrzec lub odsunąć groźbę osteoporozy, demencji i choroby Alzheimera oraz poprawić zdolności poznawcze.

Lista wad w porównaniu z pożytkami jest zastraszająco długa. Jednak jak wszystko w życiu opiera się na zdrowym rozsądku człowieka.