Alkomat to bardzo przydatne urządzenie. Dzięki niemu w różnych okolicznościach można sprawdzić, czy po spożyciu alkoholu można wsiąść za kierownicę. Jednakże istnieją sytuacje, w których raczej nie należy ufać temu urządzeniu. Dowiedz się zatem, kiedy nie używać alkomatu?
Jaki alkomat kupić? Jakie musi mieć cechy
Nie wystarczy tylko kupić tester trzeźwości. Urządzenie musi bowiem spełniać pewne warunki. Alkomat powinien uwzględniać precyzyjny sensor. Dzięki temu sprzęt pozwoli Ci na szybki i sprawny pomiar poziomu trzeźwości. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że możesz podróżować bezpiecznie. Alkomat może być półprzewodnikowy lub elektrochemiczny. Urządzenia należące do pierwszej kategorii wyróżniają się dokładnością w granicach od 0,1 do 0,01 promila. Z kolei testery trzeźwości elektrochemiczne wyróżniają się bardzo dużą stabilnością. W tym przypadku dokładność sięga poziomu od 0,05 do 0,001 promila. Zaletą tych urządzeń jest także to, że nie wymagają one częstej kalibracji. Co więcej, wykazują one także dużą odporność na wahania warunków atmosferycznych, a w szczególności temperatury. Testery trzeźwości muszą mieć też wiele innych dodatkowych funkcji, na przykład kontrola przepływu powietrza, automatyczne wyłączanie, pasywny i aktywny tryb pracy, wymienny moduł sensora czy też Bluetooth oraz wbudowana pamięć.
Co oznaczają dodatkowe funkcje alkomatów? – Kalibracja alkomatu
Dobre testery trzeźwości mają wiele przydatnych funkcji dodatkowych. Jedną z nich jest pasywny i aktywny tryb pracy. Jest to rozwiązanie, które umożliwia zweryfikowanie poziomu trzeźwości przez wdmuchanie powietrza przez ustnik bądź też w sposób bezkontaktowy. Z kolei kontrola przepływu powietrza jest to system, dzięki któremu dowiesz się o zbyt dużej lub za małej ilości wdmuchanego powietrza. Natomiast, gdy urządzenie ma na swoim pokładzie wymienny moduł sensora, inwestycja w nowy czujnik sprawia, że nie trzeba odbywać wizyty w celu kalibracji testera trzeźwości. Automatyczne wyłączanie przyczynia się do tego, że po upływie krótkiego czasu po przeprowadzeniu badania alkomatem urządzenie wyłączy się i dzięki temu oszczędzi energię. Dzięki wbudowanej pamięci zyskasz dostęp do starych testów i badań.
Kiedy należy robić badanie alkomatem? – Jak używać alkomatu?
Badanie alkomatem wykonuje się sprawnym i w pełni skalibrowanym testerem trzeźwości. W przypadku tego testu bardzo duże znaczenie ma nie tylko sprawność urządzenia, ale także czas. Tendencja rosnąca może utrzymywać się dlatego, ponieważ czas związany z pełnym wchłonięciem alkoholu przez organizm może wydłużyć się aż od 50 minut do nawet 3. godzin. Ponadto ważne jest także to, aby przed wykonaniem badania, odczekać, chociaż 15 minut. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu sprzęt nie będzie uwzględniał alkoholu znajdującego się w jamie ustnej. Dzięki temu urządzenie dokona badania alkoholu z płuc. Pamiętaj również o tym, że jeśli podczas tych 15 minut wypije się alkohol lub zapali papierosa, należy odczekać kolejny kwadrans. W przeciwnym przypadku tester trzeźwości da fałszywy wynik.
Jakie są najczęstsze przyczyny błędnych badań wykonanych testerem trzeźwości, czyli kalibracja alkomatu
Najpopularniejszą przyczyną błędów badań wykonanych alkomatem jest brak kalibracji sprzętu. Co więcej, gdy zadanie będzie źle wykonane, również możesz liczyć na nieprawidłowości w tym zakresie. Taka sama sytuacja wystąpi także wtedy, gdy urządzenie nie będzie skalibrowane zgodnie z wymaganiami producenta. W tym przypadku może pojawić się fałszywy, dodatni rezultat testu. Kolejną ważną kwestią jest także dobre przygotowanie osoby, która przeprowadza test. Funkcjonariusz czy inna osoba musi być odpowiednio przeszkolona. W sytuacji, gdy tak nie będzie aparatura pomiarowa może także dać nieprawidłowy wynik testu.
Zobacz też “Kalibracja alkomatu – jak przygotować alkomat do wysyłki”
Kiedy nie używać alkomatu, czyli co jeszcze może mieć wpływ na nieprawidłowy rezultat badania alkomatem?
W przypadku testów trzeźwości wpływ na wynik mają także substancje i jedzenie spożyte przed testem. Interesujące jest to, że w niektórych przypadkach nawet brak spożycia alkoholu może wywołać pozytywny efekt badania alkomatem. Tak właśnie dzieje się przy diecie niskowęglowodanowej. Wówczas organizm spala zgromadzony tłuszcz i produkuje acetony oraz ketony. Błędny dodatni wynik może wyjść także przy głodówce lub poście. Dlatego wówczas należy to powiedzieć policji i poddać się badaniu na stężenie alkoholu we krwi. Dodatkowo wpływ na wynik testu alkomatem mogą mieć też przyjmowane leki i preparaty lecznicze. Istotne jest także to, że osoby chore na cukrzycę także mogą spodziewać się, że rezultat testu alkomatem wyjdzie fałszywie dodatni. Tak się dzieje też u astmatyków.
Kiedy nie używać alkomatu, czyli jakie czynniki środowiskowe mogą także wpłynąć na zafałszowanie wyniku badania alkomatem?
Trzeba zdawać sobie sprawę też z tego, że na wynik testu alkomatem wpływają również czynniki środowiskowe. Mogą to być na przykład perfumy rozpylone, krótko przed badaniem, farby, rozpuszczalniki, czy opary alkoholu, które pozostały w urządzeniu. Dodatkowo do tych czynników zalicza się zanieczyszczenia znajdujące się w ustniku czy też brak aktualnego oprogramowania testera trzeźwości!