Posiadanie samochodu bez wątpienia znacząco ułatwia codzienne życie. Podróże autem to jednak nie tylko szybsze dotarcie do wielu miejsc. To także ryzyko wzięcia udziału w wypadku lub bycia jego świadkiem. Aby poprawnie odtworzyć przebieg wydarzeń i móc starać się o odszkodowanie, warto tym samym zainstalować w samochodzie specjalną kamerę, która nagra każdą minutę spędzoną na drodze. Decydując się na zakup urządzenia, sprawdź kluczowe parametry i funkcje wideorejestratora. Dzięki temu unikniesz nietrafionego wyboru, a nabyte akcesorium doskonale spełni swoje zadanie.
Funkcje wideorejestratora – na co dobrze jest zwrócić uwagę?
Jakość i rozdzielczość obrazu
Kupując kamerę samochodową, warto porównać parametry obiektywów wybranych modeli. Jeśli chcesz, by urządzenie uchwyciło wszystkie szczegóły podróży, a także takie drobne detale jak numery tablic rejestracyjnych, wybierz wideorejestrator nagrywający minimum w jakości Full HD (1920×1080 pikseli). Pamiętaj również o sprawdzeniu kąta widzenia obiektywu. Parametr ten powinien wynosić minimum 120 stopni. Dzięki temu kamera zarejestruje szeroki obszar i uchwyci również takie elementy jak znaki drogowe, pobocza czy chodniki. Inne przydatne funkcje wideorejestratora, na które również dobrze jest zwrócić uwagę, to możliwość nagrywania w trybie nocnym czy wysoki klatkaż na poziomie minimum 25-30 nagrywanych klatek na sekundę. Dzięki nim znacząco wzrasta jakość zarejestrowanego obrazu.
Funkcje wideorejestratora – zapis i udostępnianie danych
Kamera samochodowa to nie jedyne akcesorium warte zakupienia. Oprócz niej należy także nabyć kartę microSD o wysokiej jakości i pojemności przynajmniej 32 gigabajtów. Pozwoli to na swobodny zapis plików o dużych rozmiarach. Dzięki temu ważne nagrania nie ulegną zniszczeniu czy okrojeniu z powodu braku dostępnej pamięci. Wybierając rejestrator do pojazdu, dobrze jest również zwrócić uwagę na sposób przesyłania danych na inne urządzenia. Na rynku można bowiem znaleźć akcesoria z możliwością udostępniania plików poprzez WiFi, czytnik kart SD czy kabel HDMI.
Warto nadmienić, że wiele wideorejestratorów posiada przydatną funkcję nagrywania w pętli. Dzięki niej kierowca nie musi pamiętać o systematycznym usuwaniu danych z karty pamięci. W razie zapełnienia nośnika najstarsze pliki są bowiem automatycznie zastępowane nowymi.
Czujnik wstrząsów i tryb parkingowy
Kamery samochodowe nierzadko posiadają także specjalny czujnik G-Sensor. Wykrywa on ruch i wstrząsy, dzięki czemu w trakcie kolizji zabezpiecza nagrania przed przypadkowym usunięciem. Czujnik odpowiada także za uruchamianie wyłączonej kamery w trakcie postoju samochodu, co pozwala na jej pracę w trybie parkingowym. Wideorejestrator może wtedy pracować w sposób pasywny lub aktywny, w zależności od typu akcesorium. W pierwszym przypadku G-Sensor reaguje wyłącznie na wstrząsy. W drugim zaś automatycznie przełącza kamerę z nagrywania ciągłego na postojowe w formie time lapse lub low-bitrate o obniżonej jakości obrazu. Dzięki temu urządzenie może bez problemu zarejestrować każdą nagłą sytuację.
Autostart i zasilanie
Wybierając rejestrator do samochodu, warto także przyjrzeć się bliżej zasilaniu urządzenia i wybrać kamerę, która posiada opcję podłączenia do gniazda zapalniczki pojazdu. Dzięki temu akcesorium będzie uruchamiać się wraz ze startem silnika, co zwolni kierowcę z konieczności pamiętania o jego każdorazowym włączeniu. Do polecanych wideorejestratorów należą również te zawierające specjalny kondensator zamiast baterii Li-Ion. Zapewnia on chwilowy dostęp kamery do prądu po wyłączeniu głównego zasilania. Cechuje się także zwiększoną odpornością na zbyt niską lub za wysoką temperaturę. Dzięki temu wybrane akcesorium będzie odporniejsze na zniszczenia i dłużej spełni swoje zadania.
Sposób mocowania
Decydując się na zakup wideorejestratora należy również zwrócić uwagę na sposób montażu urządzenia w samochodzie. Na rynku dostępne są między innymi akcesoria posiadające specjalne uchwyty z przyssawką, za pomocą której można przymocować kamerę do przedniej szyby pojazdu. Zaletą takiego rozwiązania jest szybka i nieskomplikowana instalacja rejestratora. Warto jednak pamiętać o tym, że przyssawki z czasem tracą swoją przyczepność, czego skutkiem jest odpadnięcie urządzenia. Mocowanie tego typu może także ograniczać widoczność kierowcy lub pasażera.
Do innych często polecanych wideorejestratorów należą również akcesoria z uchwytami mocowanymi za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Taki montaż cechuje się zdecydowanie większą trwałością, a kamera lepiej przylega do szyby. Dzięki temu nie zasłania widoku i nie wywiera negatywnego wpływu na prowadzenie samochodu.
Funkcje wideorejestratora – podsumowanie
Kamera samochodowa to urządzenie, które bez wątpienia warto zakupić w celu zwiększenia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Gromadzone na karcie microSD nagrania mogą bowiem pełnić rolę ważnych dowodów potrzebnych do starania się o odszkodowanie, a także być cennym źródłem informacji o przyczynach wypadku. Akcesorium jest dostępne na rynku w wielu wersjach o różnych funkcjach i parametrach. Dzięki temu każdy znajdzie produkt, którego potrzebuje.