Jazda samochodem po alkoholu niesie za sobą wiele różnych konsekwencji. Jednak różnice te zależą od poziomu alkoholu we krwi. Znaczna ilość kierowców w stanie upojenia, zapytana twierdzi, że jest trzeźwa. Zazwyczaj nie pili w ten konkretny dzień nic z procentami. Więc tak naprawdę, jak jest? W prawie Polskim istnieją dwa stany organizmu człowieka powiązane z alkoholem. Są to — stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Zaś konsekwencje jazdy po alkoholu są dość dotkliwe.
Stan po spożyciu alkoholu
Stan ten określa się w sytuacji, gdy alkomat przy badaniu wykazuje wynik od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l (czyli od 0,2‰ do 0,5‰). Kierowca prowadzący samochód w stanie po spożyciu dopuszcza się WYKROCZENIA. Należy przy tym zwrócić uwagę, że próg trzeźwości to 0,19‰, a wartość 0,2‰ to już wykroczenie.
Stan nietrzeźwości
W przypadku, gdy alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,25 mg/l (czyli 0,5‰) stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”. Kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu, dopuszcza się PRZESTĘPSTWA.
Konsekwencje jazdy po alkoholu
W momencie, gdy w czasie kontroli na drodze funkcjonariusz policji ustali, że w organizmie sprawdzonego kierowcy stężenie alkoholu wynosi równo bądź więcej niż 0,2 promila, w terminie natychmiastowym może skonfiskować prawo jazdy oraz zabrania dalszego prowadzenia auta. Jest to moment, w którym sprawa niezwłocznie zostanie przekierowana do sądu.
W sytuacji, gdy stężenie alkoholu we krwi przekroczy 0,5 promila, sąd ma prawo nałożyć karę w postaci grzywny o wysokości od 5 tys. zł. do 60 tys. zł. Karę oblicza się w zależności od wysokości dochodów oskarżonego. Jak również, może być to kara w postaci ograniczenia czy też pozbawienia wolności o wymiarze, od 30 dni do 2 lat.
Niemal na pewno równocześnie zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat. Okres ten można skrócić tylko wówczas, gdy sąd przychyli się do prośby o warunkowe zezwolenie prowadzenia samochodu z blokadą alkoholową po odbyciu połowy czasu kary.
Konsekwencją popełnienia przestępstwa prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu będzie między innymi otrzymanie 10 punktów karnych.
To nie pierwsze takie wykroczenie — co teraz?
W znacznie gorszej sytuacji będzie kierowca, który po raz drugi zostanie złapany na jeździe pod wpływem alkoholu. Albo, co gorsza, na spowodowaniu wypadku pod jego wpływem. Sąd może wówczas orzec karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności.
Warto przy tym pamiętać o dwóch istotnych sprawach. Po pierwsze sąd wydając wyrok, musi orzec karę grzywny lub zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli chcesz uniknąć utraty prawka aż na trzy lata i zapłacenia ogromnej kary, spróbuj porozumieć się z prokuratorem, co do warunkowego umorzenia postępowania.
Tutaj druga ważna sprawa – warunkowe umorzenie postępowania może okazać się jedynym ratunkiem przed ponownym egzaminem na prawo jazdy. Będziesz musiał do niego przystąpić, jeżeli sąd zatrzyma ci prawo jazdy na dłużej niż 1 rok.