Za każdym razem, kiedy kupujemy jakiś sprzęt, wiąże się to z potrzebą jego montażu. Większość produktów elektronicznych, takich jak telewizor czy komputer stacjonarny, wymaga odpowiedniego umiejscowienia oraz podłączenia ich do źródła zasilania. Dzieje się tak nawet w przypadku elektroniki bezprzewodowej, na przykład wideorejestratorów. Producenci tego typu akcesoriów zwykle przystosowują poszczególne modele do wybranego rodzaju montażu. I choć pozornie może się to wydawać nieistotne, dla wielu użytkowników mocowanie kamery samochodowej może mieć kolosalne znaczenie, a nawet decydować o wyborze konkretnego modelu. Warto przyjrzeć się dostępnym opcjom i wybrać tę, która najbardziej będzie nam odpowiadać.
Mocowanie kamery samochodowej – detal, który ma znaczenie
Oglądając towary w sklepie czy na stronach internetowych, często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre elementy, tylko ogólnie wspomniane w specyfikacji produktu, będą miały kluczowe znaczenie podczas codziennego użytkowania. Może to być, między innymi, sposób zasilania, żywotność albo sposób montażu. W przypadku sprzętów takich jak kamery samochodowe, rodzaj mocowania może mieć wpływ na jakość pracy urządzenia. Dlaczego jest to tak ważne?
Wideorejestrator ma za zadanie nagrywać naszą codzienną jazdę. Jego położenie w samochodzie ma więc duże znaczenie, ponieważ od niego zależy jakość uzyskanego obrazu. Aby miał on jakąkolwiek wartość, istotne jest nie tylko odpowiednie ustawienie kamery, ale również jej stabilność. Nietrudno wyobrazić sobie poziom dyskomfortu kierowcy, który musi nieustannie poprawiać odklejające się urządzenie. Producenci, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, przewidzieli dwa rodzaje mocowań kamer samochodowych. Niektóre modele zostały wyposażone w specjalne przyssawki montowane do szyby. W innych wersjach z kolei występują elementy, które mocuje się przy użyciu kleju. Która z opcji jest lepsza i wygodniejsza?
Przyssawka czy klej – jak lepiej przymocować kamerę samochodową?
Kierowcy, którzy mieli już okazję używać w praktyce wideorejestratorów, doskonale zdają sobie sprawę, że sposób mocowania urządzenia zasadniczo wpływa na jakość korzystania z niego. Znaczenie ma nie tylko fakt, że stabilnie zamontowany sprzęt ma szansę pracować wydajnie i rejestrować obraz wysokiej jakości. Co więcej, jeśli musimy za każdym razem zdejmować produkt, gdy opuszczamy pojazd, łatwość i wygoda w tym względzie także są niezwykle istotne. Co więc lepiej wybrać? Mocowanie na przyssawki czy może za pomocą kleju? Czy warto kierować się tym kryterium podczas dokonywania zakupu?
Mocowanie kamery samochodowej na klej – trwałe rozwiązanie na długo
Kamery samochodowe wyposażone w ten rodzaj mocowania mają w zestawie specjalnie dopasowaną taśmę dwustronną, która klei zarówno jedną ze stron uchwytu, jak i powierzchnię szyby. Jest to z pewnością bardzo trwałe rozwiązanie, ponieważ urządzenie trzyma się mocno i stabilnie. Użytkownicy potwierdzają, że nawet jadąc po nierównej powierzchni, uzyskamy obraz dobrej jakości. Już po kilkunastu godzinach od montażu klej osiąga pełną moc i możemy zacząć używać naszego wideorejestratora.
Minusem wyboru kamery samochodowej mocowanej za pomocą taśmy dwustronnej jest fakt, że raz przyklejona, najprawdopodobniej zostanie tam już na zawsze, a przynajmniej do czasu wymiany urządzenia na inne. Klej ma to do siebie, że mocno trzyma się powierzchni, a jego ewentualny demontaż jest niezwykle trudny i kłopotliwy (ślady trzeba będzie usunąć ręcznie lub za pomocą detergentu). Jeśli więc zależy nam na tego rodzaju mocowaniu, musimy dobrze przemyśleć wybór miejsca, w którym chcemy umieścić naszą kamerę. Nie poleca się go w sytuacji, gdy często wyjmujemy sprzęt z samochodu (na przykład z obawy przed kradzieżą). W takim przypadku lepiej wybrać bardziej elastyczną opcję.
Mocowanie na przyssawki – dla kogo jest przeznaczone?
Ten rodzaj mocowania jest spotykany w wielu modelach wideorejestratorów. Wbrew pozorom ten sposób montażu również gwarantuje stabilność oraz wytrzymałość, przy jednoczesnej elastyczności. Przyssawkę można bowiem w dowolnym momencie odczepić, zmieniając położenie urządzenia. Co więcej, mocowanie to nie pozostawia śladów na użytkowanej powierzchni, co także stanowi duży atut.
Przyssawki są równie dobrym co klej rozwiązaniem, ponieważ montowane kamery mają na ogół niezwykle kompaktowe rozmiary i są lekkie, dzięki czemu to mocowanie sprawdzi się doskonale. Polecane są osobom, które korzystają z tego urządzenia sporadycznie i często zmieniają jego położenie w samochodzie. Z powodzeniem mogą go używać ci, którzy boją się kradzieży swojego sprzętu i demontują go zawsze wtedy, gdy parkują w nieznanym lub niebezpiecznym miejscu.
Mocowanie kamery samochodowej na magnes – czy jest skuteczne?
Magnes to alternatywa dla tradycyjnych mocowań na klej lub przyssawkę. Czy jest skuteczna? Stosuje się ją od niedawna, dlatego wciąż niewielu użytkowników miało okazję, aby się o tym przekonać. Ci, którym się udało, wyrażają się o niej pozytywnie.
Mocowanie to jest podobne do montażu na klej (również zawiera taśmę dwustronną). Różnica polega jednak na tym, że zarówno uchwyt, jak i kamera mają wbudowane magnesy, które ułatwiają zakładanie i zdejmowanie urządzenia. Opcja ta jest także trwalsza i wygodniejsza w codziennym użytkowaniu. Pozwala ponadto na rejestrację wysokiej jakości obrazu.
Które mocowanie dla kogo?
Na polskim rynku znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju kamer samochodowych z różnymi opcjami mocowań. Specjaliści podpowiadają jednak, by nie sugerować się wyłącznie tym aspektem, ponieważ w praktyce wszystkie dostępne opcje są do siebie podobne. Zanim jednak udamy się do sklepu, warto odpowiedzieć sobie, jak często i w jaki sposób będziemy korzystać z naszego urządzenia. Jeśli zależy nam na trwałym i długoterminowym zamocowaniu, wówczas najlepszym wyborem będzie z pewnością taśma dwustronna. Jeśli jednak wideorejestrator będziemy często demontować, na przykład, by przenieść go do innego pojazdu, wtedy przyssawka sprawdzi się znacznie lepiej. Z kolei, gdy potrzebujemy obu rozwiązań jednocześnie, mocowanie na magnes będzie idealną sprawą. Jest to bowiem rodzaj kompromisu pomiędzy dwoma tradycyjnymi metodami. Klej trzyma sprzęt mocno w jednym miejscu. Z kolei wbudowane magnesy umożliwiają łatwe i wygodne wyjmowanie kamery z uchwytu w dowolnym momencie.