Każdy kierowca w Polsce, który zostanie przyłapany na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, musi liczyć się z karą. Stosuje się między innymi zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju. Jednakże istnieje prawo do ubiegania się o wcześniejsze odzyskanie uprawnień. Wszystko zależy od okoliczności sprawy, a ponadto warunków osobistych kierowcy. Dowiedz się, jak odzyskać prawo jazdy odebrane za jazdę pod wpływem alkoholu. Odzyskanie prawa jazdy – jakie trzeba spełnić procedury?
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy w Polsce
W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy nie więcej niż 0,2 promile. W przypadku, gdy poziom alkoholu mieści się w granicach od 0,2 do 0,5 promila, taki stan określa się mianem jazdy po spożyciu. Prawo traktuje taką sytuację jako wykroczenie. Natomiast, gdy kierowca prowadzi samochód, a zawartość alkoholu jest wyższa niż 0,5, to jest to już nietrzeźwość. Przepisy prawne kwalifikują takie zachowanie jako przestępstwo.
Kara za jazdę po alkoholu w Polsce
Za prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi między innymi kara pieniężna od 50 złotych do 5 tysięcy złotych bądź areszt do 30 dni. Kierowca może także otrzymać 10 punktów karnych lub zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
W przypadku prowadzenie auta w stanie nietrzeźwym (powyżej 0,5 promila) może być wymierzona kara grzywny w stawkach dziennych. Jej wysokość uzależniona jest od wysokości dochodów. Co więcej, może to być również kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 2 lat. W stosunku do niezdyscyplinowanego kierowcy stosuje się działanie polegające na zakazie prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Przepisy określają, że może to być również świadczenie pieniężne realizowane na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, którego wysokość mieści się w zakresie od 5 tysięcy do 60 tysięcy.
Odzyskanie prawa jazdy po alkoholu – procedura
Istnieje możliwość wcześniejszego odzyskania prawa jazdy odebranego w związku z prowadzeniem auta po alkoholu. Warto podkreślić, że zgodnie z artykułem 39 paragraf 1 Kodeksu Wykroczeń w szczególnych sytuacjach można ubiegać się o odstąpienie od wymierzania kary. Zgodnie z tym, gdy sąd odstąpi od wymierzania kary kierowcy, będzie mógł również zrezygnować ze środka w formie zakazu. W tym przypadku sąd bierze pod uwagę okoliczności czynu, a ponadto właściwości, a także warunki osobiste kierowcy.
Odzyskanie prawa jazdy zabranego w wyniku nietrzeźwości kierowcy
W przypadku przyłapania kierowcy na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich lub określonych pojazdów. Warto wspomnieć o artykule 182a paragrafu 1 Kodeksu Wykroczeń. Określa on, że jeżeli kierowca odbył połowę kary lub 10 lat w przypadku dożywotniego zakazu sąd może zezwolić na dalsze wykonywanie kary w zmienionej wersji. Zakaz może dotyczyć tylko pojazdów, których nie wyposażono w blokadę alkoholową. Wymiar sprawiedliwości oceni w takiej sytuacji, czy postawa kierowcy pozwala na prowadzenie auta. Osoba karana zgodnie z opinią sądu nie może zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.
Jak uzyskać taką zgodę?
Każdy kierowca, który pragnie skorzystać z prawa do wcześniejszego odzyskania prawa jazdy, składa wniosek do sądu, który wydał pierwotny wyrok w sprawie. W odpowiedzi na podanie sąd oceni, czy są przesłanki, które pozwalają na pozytywne rozpatrzenie złożonego wniosku. Gdy sprawę rozpatrzy się pozytywnie, sąd stwierdza o możliwości dalszego wykonywania kary w inny sposób. W tej sytuacji kierowca będzie mógł prowadzić wyłącznie pojazdy wyposażone w blokadę samochodową.
Jakie elementy zwiększają prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia sprawy?
Warto podkreślić, że sąd skłonny jest pozytywnie rozpatrzeć wniosek o skrócenie kary zakazu prowadzenia pojazdów, gdy skazany udowodni konieczność posiadania uprawnień do prowadzenia samochodu. W związku z tym do wniosku można dołączyć dokumenty potwierdzające konieczność prowadzenia pojazdu z uwagi na przykład na charakter pracy. Jako argumenty wskazuje się także to, że uprawnienia niezbędne są do opieki nad małoletnimi dziećmi, czy też osobą starszą. Kierowca, który powołuje się na daną okoliczność, przedstawia na to konkretne dowody. Taki dokumentem może być na przykład umowa o pracę.
W pozostałych przypadkach niestety kierowca odczekuje okres, na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów. Gdy czas ten był dłuższy niż rok, do odzyskania uprawnień ponownie przystępuje się do egzaminu na prawo jazdy. Kierowca zdaje zarówno test teoretyczny, jak i praktyczny. Jednakże nie ma konieczności ponownego przechodzenia kursu, który jest obowiązkiem dla osób, które po raz pierwszy zdają na prawo jazdy. Kierowca starający się o odzyskanie utraconych uprawnień poddaje się również obowiązkowym badaniom lekarskim, a także psychologicznym.
Każda osoba, która zostanie przyłapana za prowadzenie samochodu na podwójnym gazie, powinna nawiązać kontakt z profesjonalną kancelarią adwokacką lub radcą prawnym. Specjalista wyjaśni wszelkie wątpliwości, a także przedstawi wszystkie możliwości, z jakich może skorzystać kierowca.