Zakup alkomatu
20 września, 2022 Autor admin 0

Alkomat to bardzo przydatne urządzenie. Dzięki niemu można sprawdzić, czy po wypiciu pewnej ilości alkoholu można wsiąść za kierownicę i prowadzić samochód. W rezultacie zyskuje się większe poczucie bezpieczeństwa. Zakup alkomatu wcale nie jest łatwym zadaniem. Dlatego podpowiadamy, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę.

Czym jest alkomat?

Alkomat osobisty to urządzenie, za pośrednictwem którego dokonuje się pomiaru alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu. Dzięki temu dowiesz się, jakie jest stężenie alkoholu we krwi w chwili dokonywania badania. Testery trzeźwości wykorzystują służby policyjne. Dzięki temu przeprowadzają kontrolę trzeźwości kierowców. Co więcej, alkomaty stosują również firmy ochroniarskie, a także organy, które sprawują kontrolę w firmach i na instalacjach przemysłowych. Na rynku można także znaleźć alkomaty osobiste przeznaczone do indywidualnego używania przez osoby prywatne.

Tester trzeźwości, czyli jaka jest zasada działania tego urządzenia?

Alkomaty to urządzenia, które mają trzy podstawowe składniki. Jest to przede wszystkim układ mechanicznej obróbki powietrza. Element ten ponosi odpowiedzialność za dopuszczenie fragmentu wdmuchiwanego powietrza do sensora testera trzeźwości. Warto podkreślić, że stanowi on najważniejszy element alkomatu. Z kolei następnym ważnym składnikiem jest sensor. Na rynku znajdziesz alkomaty, które zależnie od tego, jaka jest ich cena, mają na swoim pokładzie jeden z trzech typów sensorów, a mianowicie: półprzewodnikowy i elektrochemiczny i spektrofotometrycznym.

Zakup alkomatu, czyli czym wyróżnia się tester trzeźwości z sensorem półprzewodnikowym? Jaki alkomat kupić?

Dużą popularnością wśród użytkowników prywatnych cieszą się alkomaty z sensorem półprzewodnikowym. Cechą charakterystyczną jest tutaj to, że alkohol, który utlenia się na powierzchni elektrody, prowadzi do wzrostu przewodności półprzewodnika. Jednakże prezentowane testery trzeźwości także mają swoje wady. Istne jest to, że sensory półprzewodnikowe wykazują wrażliwość nie tylko na alkohol, ale także wiele innych substancji. Wymienia się tutaj między innymi nikotynę, węglowodory czy też aceton u osób cierpiących na cukrzycę. Są to czynniki, które mają zdolność do zawyżania wyników badania. W celu ochrony przed możliwym błędem warto przed testem przepłukać usta wodą. Mają one znacznie niższą cenę od swoich konkurentów z sensorem elektrochemicznym.

Zakup alkomatu, czyli jaki alkomat wybrać i co warto wiedzieć na temat alkomatów z sensorem elektrochemicznym?

Dużo lepszą opcją są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. W tym przypadku pomiar stężenia alkoholu odbywa się przez elektrochemiczne utlenianie etanolu na skutek działania związków chemicznych na kontrolowanym potencjale elektrody. Procesy sprawiają, że alkohol zamienia się w kwas octowy. W rezultacie uwalniają się elektrony i generowany zostaje prąd elektryczny. Ogniwo paliwowe występujące w tym sensorze reaguje wyłącznie na molekuły alkoholu. Dzięki temu inne substancje nie zakłócają wyników badań.

Zakup alkomatu, czyli co warto wiedzieć na temat testerów trzeźwości z sensorem spektofotometrycznym?

Alkomaty spektofotometryczne mają sensor, który wykorzystuje szerokie spektrum podczerwieni do wskazania zawartości alkoholu. Urządzenia należące do tej kategorii stosują pomiar wielkości, przy którym związki chemiczne promieniowanie podczerwone wyróżniające się specyficzną długością fali. Absorpcja podczerwieni przez konkretny związek sprawia, że zmienia się ruch obrotowy bądź wibracyjny. Zostaje ona przeliczona na stężenie alkoholu.

Jak wybrać dobry alkomat? Alkomat osobisty cena

Inwestując w tester trzeźwości, wybierz urządzenie sprawdzonych producentów, na przykład Promiler czy Sentech. Co więcej, zdecydowanie najkorzystniejszą opcją jest sprzęt wyposażony w sensor elektrochemiczny. Ponadto określ także liczbę pomiarów w ciągu roku. Gdy użytkownikiem będzie jedna osoba i wykona ona badanie raz na weekend, to w ciągu roku przeprowadzi aż 50 testów. Jednak prezentowaną wartość należy przemnożyć przez 3, ponieważ specjaliści zalecają wykonanie 3 badań w odstępach co dziesięć minut. Dzięki temu zwiększy się pewność odczytu badań. W rezultacie potrzeba alkomatu, który pozwoli na zrobienie 150 badań na rok. Z kolei, gdy nie ma pewności, ile testów będzie robione w ciągu roku, to należy kupić tester trzeźwości, który pozwoli na wykonanie minimalnej ilości badań, które chcemy w ogóle wykonać.

Dobry alkomat przyda się kierowcy, który lubi raz na jakiś czas się zapomnieć i wpaść do przyjaciół na kieliszek wina lub kufel piwa. Co więcej, to bardzo praktyczna rzecz. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Staraj się wybrać tester trzeźwości od dobrego producenta. Ponadto najlepiej, gdy to będzie sprzęt z sensorem elektrochemicznym, ponieważ jest dokładniejszy i nie wpływają na niego inne substancje. Zastanów się też nad liczbą pomiarów, które pragniesz wykonać w ciągu roku. Pamiętaj również o systematycznej kalibracji, dzięki temu nie narazisz się na błędne wyniki pomiarów i zachowasz swoje urządzenie na dłuższy czas!