Czasami zdarza się, że podczas spotkania z przyjaciółmi lub rodziną wypije się za dużo alkoholu. Doskonałym sposobem na samokontrolę jest użycie alkomatu. Jednakże nie każda osoba dysponuje określonym urządzeniem pod ręką. W takiej sytuacji można udać się do najbliższej komendy policji. Gdy urządzenie poinformuje, że poziom alkoholu jest za wysoki, trzeba odczekać, aż spadnie on do odpowiedniego poziomu. Warto zatem dowiedzieć się, po jakim czasie od spożycia alkoholu można prowadzić samochód. Więc, po jakim czasie picia alkoholu możesz prowadzić auto?
Czy możesz prowadzić auto? – Jaka jest zasada działania testera trzeźwości?
Na początku warto zastanowić się, jaka jest zasada działania alkomatu. W przypadku tych urządzeń układ mechanicznej obróbki powietrza dostarcza określoną ilość powietrza do komórki pomiarowej. Następnie ona na skutek zawartego etanolu i w zależności od wykorzystywanego sensora przyczynia się do indukcji prądu bądź zmienia rezystancję półprzewodnika. W dalszej części układ pomiarowy sprzętu porównuje wartości z bazą wzorcową. Po przeprowadzeniu obliczeń wynik pokazuje się na wyświetlaczu testera trzeźwości. Warto podkreślić, że najważniejszym komponentem każdego alkomatu jest sensor. Wymienia się trzy rodzaje sensorów, a mianowicie półprzewodnikowe, elektrochemiczne, a ponadto spektrofotometryczne.
Polecane są przede wszystkim alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Takie urządzenia używane są przez służby policyjne. Prezentowane alkomaty są w pełni obojętne na aktywność substancji pobocznych, a więc dymu papierosowego, mentolu, a także kwasku cytrynowego. Zaletą sprzętu jest możliwość wykonania testów pasywnych. Są pomocne, gdy badana osoba jest nieprzytomna.
Po ilu godzinach możesz wsiąść za kierownicę i możesz prowadzić auto?
Przyjmuje się, że organizm człowieka potrzebuje średnio około 3 godzin, aby doszło do spalenia 30 gramów czystego alkoholu. Dla przykładu 50 gramów wódki odpowiada 20 gramom czystego alkoholu, natomiast 0,5 l piwa to 25 gramów etanolu. Mając to na uwadze, warto zauważyć, że jedno piwo o zawartości 5,5 procent alkoholu, które spożyje kobieta o wadze 65 kilogramów, zapewni rezultat w postaci 0,4 promila. Poziom ten spadnie do poziomu kształtującego się na poziomie 0,2 promili po upływie 55 minut. W przypadku mężczyzny, którego waga wynosi 80 kilogramów do osiągnięcia określonego rezultatu potrzeba tylko 30 minut.
Mocniejsze alkohole wymagają dłuższego czasu. Gdy kobieta o wadze około 65 kilogramów wypije 4 kieliszki wódki po 30 ml, musi poczekać około 2,5 godziny, aż tester trzeźwości pokaże wynik pozwalający na prowadzenie samochodu. Natomiast mężczyzna o wadze 80 kilogramów czeka około 2 godzin i 10 minut.
Podkreślić należy jednak fakt, że podany współczynnik określający, że potrzeba około 3 godzin na spalenie 30 gramów czystego alkoholu to wskazanie czysto teoretyczne. Spalenie alkoholu uzależnione jest od wielu czynników. Wymienia się między innymi takie czynniki jak zmęczenie, trawienie, płeć, kawę, a także papierosy.
Jakie konsekwencje grożą osobie, która prowadzi samochód po spożyciu alkoholu?
Osoby, które po zatrzymaniu przez władze będą miały wyższy poziom alkoholu niż 0,2 promile, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. W Polsce jest to kara grzywny lub aresztu. W przypadku kary finansowej wartość ta nie będzie niższa niż 50 złotych. Natomiast areszt może wynosić do 14 dni. Za popełnienie określonego wykroczenia orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów, który może wyznacza się od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Konsekwencje te dotyczą osób, u których poziom alkoholu nie był wyższy niż 0,5 promili.
Kierowcy, którzy prowadzą auto po przekroczeniu tej wartości, mogą liczyć na znacznie surowszą karę. Wówczas uprawnienia odbierane są na minimum 3 lata. Natomiast kara pozbawienia wolności wynosi w tym przypadku od 3 miesięcy do 5 lat.
Pamiętać trzeba także o jeszcze jednej rzeczy. Gdy dojdzie do wypadku z winy kierowcy, który spożywał alkohol pokrywa on wszelkie koszty związane ze szkodą z własnej kieszeni. Firmy ubezpieczeniowe mają wówczas pełne prawo do odmowy wypłaty odszkodowania i systematycznie z niego korzystają.
Warto mieć na uwadze to, że jedno piwo może robić ogromną różnicę. Chociaż każdy organizm reaguje inaczej na napoje alkoholowe, gdyż stężenie zależy od wielu czynników, to przyjmuje się, że jedno piwo rodzi rezultat w postaci 0,26 promila. Dopuszczalna ilość alkoholu zgodnie z polskim prawem wynosi 0,2 promila. Gdy policyjny alkomat pokaże, że kierowca ma 0,1 promila, wówczas nie popełnia przestępstwa. Jednakże przekroczenie tej wartości to poważne konsekwencje, z których koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę. Osoba, która prowadzi auto po jednym piwie, popełnia wykroczenie, natomiast po dwóch napojach może to być już przestępstwo. Prowadzenie samochodu po alkoholu to nie tylko kary. Kierowca, który decyduje się na takie działanie, stwarza bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia swojego, a także innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego każda osoba, która wybiera się na piwo, powinna raczej skorzystać z taksówki lub innego środka podczas powrotu do domu.