Alkomaty osobiste dają duże poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nim nie trzeba zastanawiać się, czy po małym piwku ze znajomymi wsiąść za kółko i prowadzić samochód. Kierowcy pragną świadomie korzystać z auta, a testery trzeźwości dają im taką możliwość. Przekroczenie dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi to nie tylko konsekwencje prawne. Decydując się na taki krok, można stać się uczestnikiem zdarzenia, które na zawsze zapisze się w pamięci, a nawet zmieni życie. Dlatego inwestycja w ten sprzęt się opłaci. Na rynku znajdziesz różne rodzaje alkomatów. Warto zapoznać się z tym podziałem. Z pewnością ułatwi on decyzję w zakresie wyboru konkretnego produktu.
Jakie wyróżnia się rodzaje alkomatów?
Alkomaty występujące w ofercie rynkowej dzieli się w zasadzie na trzy grupy. Są to testery półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne. Zasadnicze różnice między nimi dotyczą funkcjonalności, dokładności pomiarów, a także ceny.
Alkomaty półprzewodnikowe, co należy o nich wiedzieć?
Alkomaty półprzewodnikowe są najtańsze i najsłabsze spośród powszechnie dostępnych rozwiązań. Dlatego dokładność pomiarów wymaga spojrzenia na nią z dużą dozą ostrożności. Wynik testu nie bierze pod uwagę innych czynników poza alkoholem, które również mogą wpłynąć na rezultat. Do tych elementów zalicza się posiłek, papierosy, temperaturę, wilgotność powietrza i wiele innych. Co więcej, takie testery trzeźwości bardzo szybko potrafią się rozkalibrować. W rezultacie efekt badania staje się jeszcze dalszy od rzeczywistości. Istotne jest także to, że w przypadku wyższego od dopuszczalnego stężenia alkoholu może dochodzić do uszkodzenia sensora. Cechą takiego sprzętu jest też konieczność częstego zerowania parametrów pracy.
Rodzaje alkomatów – wysokiej jakości alkomaty elektrochemiczne
Drugą kategorię, jeśli chodzi o rodzaje alkomatów, stanowią urządzenia elektrochemiczne. W tym przypadku jakość jest zupełnie inna. Z takiego sprzętu najczęściej korzystają służby policyjne. Takie testery trzeźwości mają wbudowany profesjonalny sensor, który wchodzi w reakcję z alkoholem. W rezultacie wytwarza się kwas octowy doprowadzający do powstania prądu elektrycznego. Inne czynniki takie jak posiłek, papierosy, herbata, temperatura nie zakłócają wyniku. Dlatego są one miarodajne i bardzo często wykorzystywane jako dowód w sprawie. Zatem alkomaty elektrochemiczne to dobry wybór dla kierowców, którzy poszukują komfortowego produktu i dokładnych pomiarów.