➕ precyzyjny sensor elektrochemiczny Qmol 4.0 ➕ możliwość pracy jako przesiewowy i dowodowy ➕ skórzane etui oraz walizka do przechowywania ➕ 5+10 dodatkowych ustników
➕ precyzyjny sensor elektrochemiczny Qmol 4.0 ➕ możliwość pracy jako przesiewowy i dowodowy ➕ skórzane etui oraz walizka do przechowywania ➕ 5+10 dodatkowych ustników
➕ jako przesiewowy i dowodowy ➕ skórzane etui i walizka ➕ 5 dodatkowych ustników, apteczka
Siadając za kierownicę powinniśmy być wyspani, wypoczęci i trzeźwi. Do tego powinniśmy wyłączyć wszelkie rozpraszacze, a telefon komórkowy przełączyć na tryb głośnomówiący lub połączyć Bluetoothem do głośników auta. Zaniedbanie tych czynności przekłada się w bezpośredni sposób na czas reakcji za kierownicą, a więc bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Często jednak stężenie alkoholu we krwi jest tak minimalne, że nie zdajemy sobie z niego sprawy. A już przy niewielkiej zawartości alkoholu we krwi sporo z nas ma gorszy refleks, zaburzoną uwagę i zdolność koncentracji.
Idealna sytuacja to taka, gdzie mamy pewność, że jesteśmy trzeźwi. Spożycie niewielkich ilości w dalekim horyzoncie czasowym np. tygodni czy miesięcy, może nam ją dać. Pozostaje wtedy zadbać o likwidację innych zagrożeń. Solidna drzemka przed długą nocną trasą, zadbanie o osobę towarzyszącą, która może pełnić rolę pilota i obsługiwać telefon i nawigację lub mapę to przykłady takich zachowań. Dobrze jest pamiętać o regularnych przerwach. Jeżdżąc po mieście lepiej wyjść z domu kilkanaście minut wcześniej, aby uniknąć korków lub obniżyć poziom stresu w razie utknięcia w nich.
Stężenie alkoholu 0,1 do 0,19‰
W Polsce dozwolone jest minimalne stężenie alkoholu we krwi o wartości BAC 0,1 do 0,19‰. W zależności od indywidualnych cech osobniczych organizmu może to być jedno wypite piwo przez dorosłego mężczyznę albo kilkunastogodzinne echo dłuższego spotkania towarzyskiego. Co więcej, ogólne samopoczucie nie zawsze ma bezpośrednie przełożenie na posiadane w ciele promile.
Stężenie alkoholu 0,2 do 0,5‰
Jeżeli w naszym organizmie BAC wynosi od 0,2 do 0,5‰ to mamy stan, który według przepisów nazywa się „stanem po użyciu alkoholu” i jest wykroczeniem. To oczywiście w Polsce już niedozwolona zawartość alkoholu we krwi, co powoduje oprócz w/w objawów szereg innych. W tej sytuacji nasz wzrok wolniej adaptuje się do panujących warunków. Mamy pogorszoną ostrość widzenia i co gorsze błędnie oceniamy odległość. Co w połączeniu z dłuższym czasem reakcji może być fatalne w skutkach.
Stężenie alkoholu od 0,5‰
Stan gdy BAC jest większe od 0,5‰ to stan nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdów mechanicznych w tym stanie to nie wykroczenie, ale przestępstwo. Wszystkie objawy się tu sumują. Kierowca w tym stanie ma zaburzoną koordynację wzrokowo – ruchową, opóźnione reakcje na wszelkie bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Jeżeli dodamy do tego brak ostrości widzenia i błędną ocenę odległości to prawdopodobieństwo wypadku drastycznie rośnie. Przy większych stężeniach następuje dalsze pogorszenie koordynacji ruchowej, sprawności intelektualnej oraz prawdopodobieństwo zaśnięcia.