Wakacje na Malcie i Cyprze – dopuszczalna ilość alkoholu i inne przepisy drogowe
5 lipca, 2022 Autor admin 0

Chciałbyś spędzić Wakacje na Malcie i Cyprze? Jest to cudowna kraina pięknych plaż, niezapomnianych zabytków i doskonałej kuchni. Co więcej, są to miejsca burzliwej historii. Dlatego Cypr i Malta to fantastyczne wyspy na udany urlop. Zamierzasz zwiedzać te kraje samochodem? Poznaj zatem najważniejsze przepisy ruchu drogowego, a także jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi.

Wakacje na Cyprze — Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas zwiedzania Cypru samochodem?

Na obszar wyspy można dostać się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Pierwszy dokument musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy, natomiast paszport co najmniej trzy miesiące po wjeździe na teren Cypru. Co więcej, osoba poruszająca się autem musi mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Nie trzeba tutaj wyrabiać Zielonej Karty, ponieważ Cypr przystąpił do Porozumienia Wielostronnego. Jest ona natomiast potrzebna przy przekraczaniu granicy z Turcją. Gdy przybywasz na Cypr samochodem służbowym, pamiętaj o zabraniu ze sobą upoważnienie od firmy leasingowej. Co więcej, powinno ono być przygotowane w języku angielskim.

Pamiętaj też o ubezpieczeniu NNW, a także dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, ponieważ koszty medyczne na wyspie są dość znaczne. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa wszystkich usług medycznych. Przykładem jest wizyta u specjalisty pracującego w publicznej służbie zdrowia, za którą należy ponieść niewielki koszt w wysokości 20 euro. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że cudzoziemiec ma przy sobie EKUZ i ważne ubezpieczenie dodatkowe.

Jak poruszać się po cypryjskich drogach?

Dobry stan dróg w tym państwie sprawia, że poruszanie się po cypryjskich drogach jest bardzo przyjemne i mało uciążliwe. Dzięki temu bez problemu dotrzesz do miejsc, które Cię najbardziej interesują. Pamiętaj jednak o tym, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Ponadto dużą ciekawostką jest to, że na obszarze wyspy nie można używać klaksonów od godziny 21:00 do 6:00. Obywatele Cypru jeżdżą także bardzo szybko i nie zawsze włączają kierunkowskazy. Częstą praktyką jest wykładanie ręki za okno. Gest ten może oznaczać, że kierowca pragnie jechać prosto, skręcić lub zahamować. Dlatego należy zachować dużą ostrożność i wyostrzyć swoją uwagę.

Wakacje na Cyprze — Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas podróżowania samochodem?

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi na Cyprze dla kierowców kształtuje się na poziomie 0,5 promila. Z kolei osoby, które mają prawo jazdy krócej niż 2 lata, nie mogą przekroczyć wartości 0,2 promila. Natomiast kierowcy zawodowi podlegają ograniczeniom na poziomie 2 promile we krwi. Przekroczenie tych limitów skutkuje nałożeniem przez służby policyjne mandatów od 250 do 500 euro i utratą od 3 do 4 punktów karnych.

Jaka jest dopuszczalna prędkość?

Na terenie zabudowanym należy się poruszać z prędkością do 50 km na godzinę. Poza terenem zabudowanym można spokojnie jechać z szybkością 80 km na godzinę. Z kolei na autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązuje limit do 100 km na godzinę.

Inne przepisy ruchu drogowego?

Na Cyprze wszyscy pasażerowie znajdujący się w samochodzie muszą zapinać pasy bezpieczeństwa. Dzieci do 3 roku życia muszą siedzieć z tyłu pojazdu w fotelikach. W takich okolicznościach wyłącza się też poduszkę powietrzną. Ponadto dzieci poniżej 12 roku życia i do 150 cm wzrostu podróżują w dziecięcym foteliku. Po zmroku także trzeba włączać światła. Natomiast ciągła jazda z uruchomionymi światłami dotyczy motocykli.

Wakacje na Malcie i Cyprze – dopuszczalna ilość alkoholu i inne przepisy drogowe

Wakacje na Cyprze — Jakie powinno być wyposażenie samochodu?

Podstawowym wyposażeniem samochodu na Cyprze są dwa trójkąty ostrzegawcze. Co więcej, zaleca się także posiadanie apteczki i gaśnicy. Na górskich drogach w okresie zimowym dozwolone są łańcuchy przeciwpoślizgowe, a także opony okolcowane.

Wakacje na Cyprze – jak wygląda kwestia związana z odpłatnością dróg?

Drogi na Cyprze są bezpłatne. Ponadto warto podkreślić fakt, że ich stan jest na bardzo wysokim poziomie. Do większych miast bez problemu dojedziesz autostradą. Znaki drogowe obowiązujące na Cyprze są zgodne z międzynarodowymi standardami. Umieszczane są one po lewej stronie ulicy.

Jakie zasady obowiązują pojazdy z przyczepą i takich, które przewożą większe gabaryty?

Pojazd podróżujący z przyczepą musi mieć na swoim wyposażeniu dodatkowy trójkąt ostrzegawczy. Ponadto, gdy przyczepa jest dużo szersza, od auta wtedy kierowca musi także wyposażyć pojazd w dodatkowe lusterka boczne.

Wakacje na Cyprze — Co warto wiedzieć na temat wypożyczania samochodu na Cyprze?

Na Cyprze samochód może bez problemu wynająć osoba, która ukończyła 21 rok życia. Pamiętaj jednak o tym, że opłaty za tą usługę na Cyprze należą do dość wysokich. Zdarza się, że łącznie z ubezpieczeniem trzeba ponieść koszt na poziomie 50 euro na dzień. Co więcej, na wyspie samochód wypożycza się minimalnie na trzy doby. Wypożyczalnie aut zlokalizowane są w pobliżu lotnisk, a także w każdym mieście.

Wakacje na Malcie — Najważniejsze przepisy ruchu drogowego obowiązujące na Malcie?

Osoby zwiedzające wyspę samochodem muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także polisę OC. W tym przypadku Zielona Karta również nie jest wymagana. Dopuszczalne prędkości kształtują się na następujących poziomach: 50 km/h dla terenu zabudowanego, do 40 km/h dla pojazdów kempingowych z przyczepami. Co więcej, nie można także przekraczać szybkości 80 km na godzinę poza terenem zabudowanym.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy na Malcie

Na Malcie jest duża tolerancja, jeśli chodzi o podróżowanie autem po spożyciu alkoholu. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy to nie więcej niż 0,8 promila. Nie jest to jednoznaczne, z tym że istnieje swoboda na to, aby jeździć samochodem w stanie po upojeniu alkoholowym. Podstawowe wyposażenie obejmuje: kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy. Trzeba również pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Ostatnia ważna rzeczy dotyczy tego, że na Malcie również obowiązuje ruch lewostronny.