Wakacje w Hiszpanii – dopuszczalna ilość alkoholu i inne przepisy drogowe
14 czerwca, 2022 Autor admin 0

Hiszpania jest cudownym krajem, który ma wiele do zaoferowania turystom, podróżnikom, wędrowcom i innym poszukiwaczom przygód. Hiszpania ma w sobie coś magicznego i wspaniały klimat, którym zaraża każdego, kto tam przybędzie. Jest to kraj luzu, radości, przyjemności, słońca, plaż i wspaniałych zabytków. Nic dziwnego, że wielu Polaków marzy o wakacjach w tym pięknym państwie. Warto wybrać się tam własnym samochodem, ale przed wyjazdem należy zapoznać się z najważniejszymi przepisami ruchu drogowego. Zatem przygotowaliśmy dla Ciebie kilka informacji na ten temat — wakacje w Hiszpanii w telegraficznym skrócie.

Wakacje w Hiszpanii — Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas przemierzania hiszpańskich dróg?

Każdy kierowca poruszający się po hiszpańskich drogach musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Co więcej, osoby prowadzące samochód, który ma innego właściciela, muszą dysponować również odpowiednim pełnomocnictwem. Oczywiście samochód musi posiadać OC. Ponadto, gdy przyjeżdżasz do tego kraju swoim samochodem, musisz też postarać się tymczasowe pozwolenie na poruszenie się po drogach, które obowiązuje przez sześć miesięcy. Dokument otrzymasz od władz celnych. Co więcej, potrzebna jest również naklejka informująca o kraju pochodzenia. Może to być na przykład flaga państwa znajdująca się przy numerze rejestracyjnym.

Jakie prawo jazdy akceptowane jest przez władze hiszpańskie?

Władze hiszpańskie akceptują prawo jazdy wydane przez jakikolwiek kraj należący do Unii Europejskiej. Ponadto respektowane jest także międzynarodowe prawo jazdy. Warto także wspomnieć o minimalnym wieku, od którego można prowadzić pojazdy mechaniczne w Hiszpanii. Zgodnie z przepisami musi to być osoba, która ukończyła 18 rok życia.

Wakacje w Hiszpanii — Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi, jeśli chodzi o kierowców w Hiszpanii?

Ze względu na specyfikę tego kraju, czyli wypijanie wina do różnych posiłków często zdarza się, że kierowcy prowadzą auto po spożyciu alkoholu. Dlatego przepisy są bardzo restrykcyjne. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Kierowcy, którzy przekroczą ten limit, ale nie będą mieć więcej niż 1,2 promila, z pewnością otrzymają wysoki mandat. W tym przypadku kwoty wahają się od 301 do 600 euro. Co więcej, władze hiszpańskie zatrzymują również prawo jazdy na okres od 3 miesięcy do nawet czterech lat. Zamiast tego można również trafić do aresztu na maksymalnie 12 tygodni. Niezdyscyplinowany kierowca otrzymuje również od 4 do 5 punków karnych.

Ponadto osoby, które zostaną przyłapane na prowadzeniu auta po spożyciu alkoholu, a tester trzeźwości pokaże wynik przekraczający wartość 1,2 promila, otrzymają karę pieniężną w wysokości od 360 euro do 72 tysięcy euro. Wszystko zależy od tego, jakie miesięczne przychody uzyskuje kierowca. Co więcej, prowadzący samochód traci prawo jazdy na okres od roku do 4 lat. Trafia też do aresztu na maksymalny okres do 6 miesięcy lub zobowiązany zostaje do zadośćuczynienia w postaci prac społecznych. W tym przypadku okres kary może wynieść nawet 60 dni. Prowadzenie samochodu na terenie Królestwa Hiszpanii po alkoholu traktowane jest jak przestępstwo.

Hiszpania, czyli jak wyglądają limity dotyczące prędkości w tym państwie?

Limity prędkości w Hiszpanii są podobne do polskich. Na terenie zabudowanym nie można jechać szybciej niż 50 km/h. Ponadto, kierowcy prowadzący samochody na autostradach i drogach ekspresowych nie mogą przekraczać prędkości 120 km/h. Z kolei na pozostałych drogach dwukierunkowych jest to wartość 90 km/h.

Wakacje w Hiszpanii – dopuszczalna ilość alkoholu i inne przepisy drogowe

Wakacje w Hiszpanii — Jakie jest niezbędne wyposażenie samochodu?

Warto także kilka słów powiedzieć o obowiązkowym wyposażeniu samochodów poruszających się po hiszpańskich drogach. W każdym aucie muszą znaleźć się dwa trójkąty ostrzegawcze. W sytuacji wystąpienia problemu trójkąty ustawia się z przodu i z tyłu samochodu. Co więcej, w pakiecie musi znaleźć się też koło zapasowe i kamizelka odblaskowa. Konieczny jest też zestaw żarówek i dwa wsteczne lusterka. Z kolei apteczka nie jest obowiązkowa, ale zalecana.

Pozostałe zasady dotyczące ruchu drogowego w Hiszpanii

Na koniec warto powiedzieć o pozostałych przepisach i ciekawostkach dotyczących ruchu drogowego na terenie Królestwa Hiszpanii. Na obszarze tego kraju absolutnie nie można rozmawiać przez telefon komórkowy podczas prowadzenia auta. Do tego celu służy zestaw głośnomówiący. Po drugie dzieci, które mierzą mniej niż 135 cm, nie mogą siedzieć na przednim siedzeniu. Co więcej, za każdym razem obowiązkowe jest też używanie homologowanego urządzenia przytrzymującego. Z kolei do przodu może przejść pociecha, której wzrost przekroczył wartość 150 cm. Istnieje też obowiązek zapinania pasów przez wszystkich pasażerów.

Wakacje w Hiszpanii — Przepisy dotyczące opłat drogowych

Poruszanie się po drogach krajowych w Hiszpanii jest bezpłatne. Jednak musisz przygotować się na to, że w niektórych przypadkach ponosi się pewien koszt. Dotyczy to niektórych autostrad. Najlepiej zweryfikować to za pomocą strony internetowej. Dzięki temu dowiesz się, które autostrady wymagają poniesienia opłaty. Płatności dokonasz kartą kredytową, gotówką bądź z użyciem elektronicznego systemu opłat.