Wakacje w Mołdawii – dopuszczalna ilość alkoholu i inne przepisy drogowe
12 lipca, 2022 Autor admin 0

Mołdawia to piękny kraj, który z pewnością warto odwiedzić. Można powiedzieć, że jest tam wiele terenów nieodkrytych, tajemniczych i czekających na podróżników, wędrowców i poszukiwaczy przygód różnej maści. Czy Ty również należysz do tej grupy? Pragniesz odwiedzić ten kraj i dotrzeć do pięknych zakątków samochodem? Doskonałym pomysłem będą wakacje w Mołdawii. Jest to wspaniały sposób eksplorowania, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi przepisami drogowymi, a także limitami dotyczącymi spożycia alkoholu.

Wakacje w Mołdawii — Najważniejsze informacje dotyczące poruszania się po mołdawskich drogach

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że stan dróg w tym państwie wcale nie należy do najlepszych, a tak naprawdę jest wręcz przeciwnie. Co więcej, trudności przysparza także oznakowanie i nieprzestrzeganie przepisów przez rodowitych mieszkańców tego kraju. Dlatego pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Jakie dokumenty są niezbędne podczas wjazdu na teren Mołdawii?

Osoby, które pragną wjechać do Mołdawii, muszą mieć przy sobie dowód osobisty, który jest ważny przynajmniej 6 miesięcy po przybyciu na terytorium tego kraju. Co więcej, zamiast dowodu może to być paszport. W tym przypadku okres ważności dokumentu musi być dłuższy niż czas przebywania w Mołdawii. Jednakże w przepisach brak informacji na temat długości tego okresu. Oczywiście nie można pominąć takich dokumentów jak: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także ubezpieczenie OC. Konieczna będzie również Zielona Karta. Natomiast osoby przyjeżdżające do Mołdawii samochodem firmowym mają też upoważnienie od przedsiębiorstwa leasingowego przygotowane w języku angielskim. Ponadto, gdy nie jest to Twoje auto, pamiętaj o zabraniu oświadczenia notarialnego właściciela pojazdu. Dokument powinien być także przetłumaczony na język mołdawski lub rosyjski. Przyda Ci się również ubezpieczenie NNW i dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Musisz liczyć się też z poniesieniem opłaty za wjazd i ekologicznej, które pobierane są przez tamtejsze władze przy przekraczaniu granicy.

Wakacje w Mołdawii — Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi?

W tym względzie mołdawskie przepisy są bardzo restrykcyjne, ponieważ dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi w tym kraju 0,0 promila. Oznacza to, że nie można wsiadać za kierownicę po żadnej ilości spożytego alkoholu. Grożą za to bardzo wysokie mandaty, dlatego lepiej nie ryzykować i nie sprawdzać na własnej skórze.

Jakie są dopuszczalne prędkości w Mołdawii i inne przepisy?

Poza terenem zabudowanym istnieje ograniczenie prędkości do 90 km na godzinę. Natomiast na obszarze zabudowanym wartość ta kształtuje się na poziomie 50 km na godzinę. Co więcej, istnieje także obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa z tyłu i z przodu. Nie można także rozmawiać bezpośrednio przez telefon, a przez zestaw głośnomówiący.

Wakacje w Mołdawii — Co warto wiedzieć na temat wyposażenia samochodu przemierzającego drogi Mołdawii?

W Mołdawii obowiązkowe jest posiadanie trójkąta bezpieczeństwa, a także apteczki, gaśnicy i kamizelki odblaskowej. Jednakże dotyczy to wyłącznie samochodów zarejestrowanych w Mołdawii. Wynika to z tego, że państwo to podpisało Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Oznacza, że podróż autem, które zostało zarejestrowane w Polsce, musi mieć na wyposażeniu elementy, wymagane w państwie ewidencji.

Opłaty za poruszanie się po drogach

Każda osoba, która przekracza granicę z Mołdawią, musi ponieść opłatę ekologiczną i wjazdową. Pierwsza w przypadku samochodów osobowych kształtuje się w następujących wielkościach: 1,5 euro za 24 godziny pobytu, 2 euro za 15 dni i około 3 euro za 30 dni. Z kolei opłata za wjazd w przypadku samochodów osobowych wynosi 5 euro.

Wakacje w Mołdawii — Inne informacje dotyczące ruchu drogowego w Mołdawii

Ważną kwestią jest tankowanie paliwa. Pamiętaj, aby procedury tej dokonywać na stacjach, które budzą zaufanie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że benzyna, którą kupujesz, jest dobrej jakości. Na podejrzanych stacjach możesz sobie tylko zaszkodzić. Gdy dojdzie do wypadku lub kolizji drogowej, należy zawiadomić służby policyjne. Niezależnie od skutków zdarzenia nie można zmieniać położenia samochodu i pozostawić auto w danej pozycji, aż do przyjazdu policjantów.

Drogi w Mołdawii są w gorszym stanie niż w Polsce, ale za to lepsze niż na Ukrainie. Pamiętaj o tym, aby się dobrze przygotować do wyjazdu i zadbać o potrzebne dokumenty oraz wyposażenie. Dobrze zapoznaj się też z przepisami ruchu drogowego, aby w trakcie urlopu nie było żadnego zaskoczenia. Istotne jest to, że w Mołdawii podczas podróży mogą spotkać Cię różne niespodzianki. Zdarza się, że na ulicę wychodzą gęsi, kaczki, konie, krowy, owce, a także inne zwierzęta. Co więcej, możesz także spotkać furmankę, wóz i inne pojazdy, które w Polsce oraz w innych państwach zachodu odeszły do przeszłości. Unikaj też podróżowania po zmroku. Jest to istotne, ponieważ bardzo często drogi nie mają oświetlenia. Kierowcy także nie przestrzegają przepisów, jeżdżą brawurowo i nie włączają oświetlenia. Co więcej, w Mołdawii w każdych warunkach zalecana jest duża ostrożność. Jednak mimo tego warto wyruszyć na spotkanie z przygodą i poznać to ciekawe państwo.