Wakacje w Portugalii – dopuszczalna ilość alkoholu i inne przepisy drogowe
19 lipca, 2022 Autor admin 0

Portugalia to piękny i niezwykle urokliwy kraj. Jest to także doskonała destynacja letnich wypraw. Należy on do kontynentalnej Europy, dzięki czemu można się tam wygodnie dostać własnym samochodem. Posiadacze prawa jazdy mogą także bez przeszkód wypożyczyć auto na miejscu. Zanim jednak wyruszymy w drogę, dobrze jest poznać panujące tam zwyczaje oraz przepisy obowiązujące kierowców. Jak będą więc wyglądać wakacje w Portugalii? Czego warto dowiedzieć się przed podróżą?

Wakacje w Portugalii — podróż do fascynującego świata

Portugalia to wyjątkowe miejsce, które zachwyca nie tylko krajobrazami, ale również wspaniałą kuchnią oraz niezwykłymi zabytkami. Nie brakuje tu także słońca oraz licznych atrakcji, które uprzyjemniają wakacyjny wyjazd. Obecnie bez trudu możemy dostać się tam samolotem, jednak coraz więcej turystów decyduje się na podróż samochodem na własną rękę. Z pewnością jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które czyni całą wyprawę znacznie bardziej komfortową. Co więcej, zapewnia nam także samowystarczalność. Wybierając tę opcję, musimy jednak pamiętać, aby wcześniej zapoznać się z aktualnymi przepisami obowiązującymi w ruchu drogowym. Dzięki temu unikniemy ryzyka wystąpienia komplikacji w czasie urlopu.

Wakacje w Portugalii – dopuszczalna ilość alkoholu i inne przepisy drogowe

Poruszanie się po drogach w Portugalii

Przepisy drogowe w Portugalii, jako że jest ona członkiem Unii Europejskiej, są podobne, jak w innych krajach kontynentu. W praktyce oznacza to, że poruszając się po jej drogach, obowiązujące zasady nie powinny nas zaskoczyć. Większość z nich jest bowiem podobna do tych już nam znanych. Osoby związane z tym krajem sugerują jednak, żeby uważać szczególnie na pieszych, którzy mają większe uprawnienia niż ci polscy. Warto także zwracać baczniejszą uwagę na miejscowych kierowców, którzy, doskonale znając drogi, jeżdżą dość brawurowo.

Jeśli chodzi o dopuszczalne prędkości, tu również nie powinno być niespodzianek. W terenie zabudowanym można jeździć 50 kilometrów na godzinę. Poza nim limit wynosi 90 kilometrów na godzinę. Z kolei na drogach ekspresowych możemy jechać z prędkością 100 kilometrów na godzinę, a na autostradzie 120. Podczas jazdy wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy. Światła nie są obowiązkowe, o ile warunki atmosferyczne są korzystne. Należy włączyć je nocą oraz w czasie przejazdu przez tunel.

Wakacje w Portugalii — Obowiązkowe wyposażenie auta oraz dokumenty potrzebne w podróży do Portugalii

Wybierając się na wakacje do Portugalii, musimy mieć pod ręką trójkąt ostrzegawczy (konieczny będzie dodatkowy, jeśli jedziemy przyczepą) oraz kamizelki odblaskowe dla wszystkich uczestników podróży. Zaleca się również posiadanie apteczki oraz sprawnej gaśnicy. Dodatkowo obowiązkowym elementem są lusterka boczne, o ile poruszamy się po drogach z przyczepą szerszą niż samochód.

Wjeżdżając na teren Portugalii, musimy mieć ze sobą także odpowiednie dokumenty. W razie kontroli powołane do tego organy będą sprawdzać, czy mamy ważny dowód osobisty lub paszport (ważny jeszcze minimum trzy miesiące od chwili zaplanowanego wyjazdu). W takiej sytuacji weryfikowane będą również: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także ubezpieczenie OC. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów, który często podlega weryfikacji. W przypadku stwierdzenia braku jego ważności, kierowca może otrzymać wysoki mandat. Co więcej, jeśli podróżujemy samochodem wziętym w leasing, dobrze jest mieć przetłumaczone na język angielski pozwolenie na jego użytkowanie, podpisane przez właściciela przedsiębiorstwa. Dodatkowym wsparciem może okazać się także ubezpieczenie NNW oraz karta EKUZ, która poświadcza ubezpieczenie uczestników podróży. Zaleca się także wykupienie ubezpieczenia prywatnego o szerszym zakresie, które umożliwia między innymi korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej.

Wakacje w Portugalii a kontrole trzeźwości — dopuszczalna ilość alkoholu we krwi

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Portugalii nie należy do szczególnie restrykcyjnych. Przepisy mówią bowiem, że doświadczony kierowca (pod uwagę bierze się staż) może mieć we krwi nie więcej niż 0,5 promila. Z kolei początkujące osoby oraz kierowcy zawodowi mogą mieć jedynie 0,2 promile.

Należy przy tym pamiętać, że rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest surowo zabroniona. Dopuszczalne jest jednak korzystanie z zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Podróżując po Portugalii, musimy zwrócić uwagę również na dzieci. Do 12. roku życia, przy wzroście niższym niż 150 centymetrów obowiązkowe jest bowiem przewożenie pociechy w profesjonalnym foteliku lub na podwyższeniu.

Warto wiedzieć, że infrastruktura drogowa jest w Portugalii bardzo dobrze rozwinięta. Część z nich jest ogólnie dostępna, ale drogi szybkiego ruchu i autostrady są w większości płatne. Aby uregulować należność, wykupuje się specjalne karty przedpłacone, z których później pobierana jest stosowna kwota. Można ją również uregulować na niektórych przejściach granicznych. W razie problemów turyści mogą skorzystać ze specjalnie dla nich powołanych posterunków policji, gdzie można skorzystać ze wsparcia odpowiednich organów. Językiem obowiązującym jest tam angielski, dzięki czemu możemy się bez przeszkód porozumieć. Załatwimy tam bieżące sprawy, takie jak kradzież czy zgubienie dokumentów.