Wyspy Brytyjskie dla Europejczyków z kontynentu stanowią pewnego rodzaju wyzwanie. Źródłem komplikacji mogą być przede wszystkim nieco inne przepisy drogowe, a także fakt, że na angielskich drogach obowiązuje inna orientacja w ruchu. Zamiast prawej strony jeździmy tu bowiem lewą stroną, co może nastręczać pewnych trudności. O czym jeszcze warto pamiętać i jak będą wyglądać nasze wakacje w Wielkiej Brytanii i Irlandii, jeśli wybierzemy się tam samochodem?
Wakacje w Wielkiej Brytanii — europejski kraj, inne zasady
Ruch lewostronny jest podstawową zmianą, jeśli chodzi o poruszanie się po brytyjskich drogach. Dla nieprzyzwyczajonych kierowców może to być spora niespodzianka, bo chociaż większość z nas zna teorię, w praktyce możemy się łatwo pogubić. W wyniku tej zmiany obowiązujące przepisy, nawet jeśli zbliżone do polskich, będą realizowane w inny sposób. Manewry na drodze należy bowiem dopasować do tej organizacji ruchu. Wybierając się na Wyspy Brytyjskie własnym autem, musimy o tym pamiętać, aby uniknąć mandatu albo kolizji drogowej. Znajomość pozostałych przepisów również pozwoli nam skupić się wyłącznie na wakacyjnym odpoczynku.
Wakacje w Wielkiej Brytanii i Irlandii własnym samochodem — najważniejsze przepisy
Zmiana w organizacji jest najistotniejszą różnicą pomiędzy Anglią a innymi europejskimi krajami. Poza tym jednak większość przepisów jest zbliżona do tych już nam znanych. Co więcej, większość skrzyżowań w dużych miastach jest doskonale oznaczona. Dzięki temu od razu wiadomo, kto ma w danym miejscu pierwszeństwo.
Na rondach należy ustąpić drogi tym kierowcom, którzy nadjeżdżają z prawej strony. Należy przy tym zwrócić uwagę, że ruch lewostronny narzuca inny kierunek, co oznacza, że jedziemy wówczas zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Dodatkowo musimy włączyć wtedy lewy kierunkowskaz w chwili, kiedy je opuszczamy.
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy, w Wielkiej Brytanii
Bardzo ważną kwestią dla każdego kierowcy są również przepisy dotyczącej norm spożycia alkoholu. Oczywiście najlepiej zachować pełną abstynencję, jeśli planujemy wsiąść za kółko, jednak znajomość ustaleń również nie zaszkodzi.
Brytyjskie przepisy odnoszą się do kwestii alkoholu nieco inaczej. W razie kontroli analizuje się bowiem stężenie napojów alkoholowych we krwi lub w moczu. Czasem bada się także jego ilość w oddechu. Obecnie dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy w Wielkiej Brytanii wynosi 80 miligramów na 100 mililitrów krwi, choć trwają prace nad zmniejszeniem go do 50 miligramów. Zmiany te budzą jednak pewne kontrowersje, ponieważ w praktyce te dopuszczalne normy zależą przede wszystkim od wzrostu oraz wagi kierowcy. Oznacza to więc, że drobna osoba, po spożyciu jednego małego piwa, przekroczy normę 50 mg z łatwością. Z kolei granica 80 mg jest praktycznie nieprzekraczalna dla kogoś wyższego i tęższego, nawet jeśli wypił on kilka kieliszków wina. Wciąż jednak trwają rozmowy na temat uregulowania tych zasad.
Wakacje w Wielkiej Brytanii i Irlandii — Pozostałe przepisy drogowe
Wybierając się do Wielkiej Brytanii lub Irlandii własnym samochodem, musimy znać także inne zasady obowiązujące na drogach. Ważną sprawą jest również dopuszczalna prędkość. W terenie zabudowanym można jechać maksymalnie 48 kilometrów na godzinę. Poza nim liczba ta wynosi 68 kilometrów, a na autostradach i drogach szybkiego ruchu nie możemy przekroczyć prędkości 110 km. Oczywiście wszelkie zmiany są na bieżąco oznaczane w danym miejscu, za pomocą znaków drogowych.
Prowadząc pojazdy mechanicznie na Wyspach Brytyjskich, musimy pamiętać o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Tej zasady muszą przestrzegać wszyscy pasażerowie. Wyjątek stanowią jedynie kobiety ciężarne, o ile mogą wylegitymować się stosownym dokumentem wystawionym przez lekarza. Co więcej, dzieci do 12. roku życia muszą podróżować w specjalistycznych fotelikach. Nie wolno również rozmawiać w czasie prowadzenia auta przez komórkę. Wykroczenie to karze się z pełną surowością i traktuje się je tak samo, jak jazdę pod wpływem alkoholu. Dopuszcza się jedynie stosowanie zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego.
Podróż do Wielkiej Brytanii własnym samochodem
Wyjazd na własną rękę do Wielkiej Brytanii daje nam bardzo wiele swobody. Zanim jednak wyruszymy w podróż, musimy pamiętać, że pojazd zarejestrowany w innym kraju obowiązują inne zasady. Oznacza to, że dopuszcza się, aby obcy samochód jeździł po tamtejszych drogach nie dłużej niż pół roku. W razie kontroli powołane do tego służby mogą zweryfikować, jak długo używamy własnego samochodu. Co więcej, pojazd musi mieć wszystkie niezbędne przeglądy i badania pochodzące z kraju macierzystego. Należy przy tym pamiętać, że rezydenci, czyli osoby pracujące lub mieszkające na stałe w Wielkiej Brytanii, muszą korzystać jedynie z aut zarejestrowanych na miejscu.
Poruszając się własnym samochodem, musimy mieć przy sobie wszystkie ważne dokumenty, nie tylko prawo jazdy i dowód rejestracyjny, ale również ubezpieczenie OC. Brak stosownej ochrony grozi mandatem, a w ekstremalnych przypadkach nawet konfiskatą pojazdu. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ kary pieniężne są bardzo wysokie, ze względu na dość wysoką pozycję funta. Co więcej, przestrzegając przepisów obowiązujących w danym kraju, możemy skupić się na odpoczynku. Minimalizujemy tym samym ryzyko wypadków oraz groźnych sytuacji, które mogłyby zakłócić nasz spokój.