W dzisiejszych czasach samochody są jednym z najpopularniejszych środków transportu. Zakup lub wynajem auta pozwala bowiem na szybkie przemieszczanie się między różnymi miejscami, co bez wątpienia jest ogromnym udogodnieniem dla wielu osób. Niestety, wciąż sporo posiadaczy prawa jazdy siada za kierownicą, będąc w stanie nietrzeźwości, co często prowadzi do niebezpiecznych wypadków na drodze. Jaki jest wpływ alkoholu na zachowanie kierowcy? Jakie objawy mogą wystąpić po spożyciu określonej ilości trunków?
Wpływ alkoholu na zachowanie kierowcy – dlaczego jazda w stanie nietrzeźwości jest groźna?
Spożycie trunków znacząco zaburza pracę mózgu, wywołując wiele różnych niepokojących objawów. Mogą one znacząco utrudnić prowadzenie samochodu, a także doprowadzić do obniżenia krytycyzmu. Nierzadko skutkuje to brawurą i podejmowaniem ryzykownych decyzji na drodze, które często kończą się tragediami. Wpływ alkoholu na zachowanie kierowcy znacząco wzrasta wraz z ilością spożytego trunku. Tym samym zdecydowanie nie warto prowadzić samochodu w stanie nietrzeźwości, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych.
Wpływ alkoholu na zachowanie kierowcy – jakie objawy mogą wystąpić po spożyciu określonej ilości trunków?
Zawartość alkoholu we krwi na poziomie około 0,3 promila
Wypicie tylko jednego kieliszka wina na przyjęciu, czy kilku łyków piwa podczas spotkania ze znajomymi może wydawać się niegroźne dla kierowcy i niewpływające zbytnio na jego styl jazdy. Jest to jednak mylne wrażenie.
Nawet niewielkie ilości trunków są bowiem w stanie znacząco utrudnić prowadzenie samochodu i w konsekwencji doprowadzić do wypadku. Posiadanie około 0,3 promila alkoholu we krwi może powodować poważne rozproszenie uwagi oraz problemy z koncentracją. Tym samym prowadzenie samochodu w takim stanie jest niezalecane.
Zawartość alkoholu we krwi na poziomie około 0,8 promila
Zasiadanie za kierownicą po wypiciu większych ilości alkoholu może skutkować upośledzeniem koordynacji ruchowo-wzrokowej, pobudliwością oraz znaczącym obniżeniem krytycyzmu. W praktyce przekłada się to na podejmowanie błędnych decyzji w trakcie jazdy i ignorowanie możliwych niebezpieczeństw. Zaburzeniu ulega także zdolność poprawnego odczytywania sytuacji na drodze.
Kierowca posiadający około 0,8 promila alkoholu we krwi wykazuje się również trudnościami w utrzymaniu samochodu na środku pasa jezdni. W konsekwencji może doprowadzić do zjazdu pojazdu na przeciwległą stronę drogi. Nierzadko kończy się to poważnymi wypadkami i uszkodzeniami ciała, a nawet utratą życia.