Zdobywając umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdów mechanicznych, poznajemy także zasady obowiązujące na polskich drogach. Często dotyczą one przypadków rzadko spotykanych, które jednak mogą okazać się przydatne. Jedną z nich jest na przykład wyprzedzanie kolumny wojskowej. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak wykonać taki manewr w prawidłowy i bezpieczny sposób?
Niecodzienne sytuacje są jednak możliwe!
Choć kodeks drogowy uwzględnia bardzo różne sytuacje, do których może dojść na drodze, w praktyce większość z nas nie doświadczy nawet połowy z nich. Nie oznacza to jednak, że nasza wiedza musi być w tym zakresie ograniczona. Wręcz przeciwnie! Znacznie lepszym rozwiązaniem jest po prostu wiedzieć, aby nic nas podczas drogi nie zaskoczyło.
Napotkanie na trasie kolumny wojskowej jeszcze do niedawna było zdarzeniem niezwykle rzadkim. Niestety obecnie pojazdy wojskowe stały się częstym elementem drogowego krajobrazu i powinniśmy wiedzieć, jak w takiej sytuacji zareagować. Wynika to z faktu, że kolumna wojskowa ma swój specyficzny charakter i należy ją traktować w nieco inny sposób niż pozostałe samochody osobowe czy dostawcze. Jakie zasady obowiązują w tej kwestii? O czym musimy pamiętać, jeśli na swojej drodze napotkamy wojskową kolumnę?
Czym jest kolumna wojskowa?
Warto uświadomić sobie, że kolumna wojskowa jest dość specyficzną konstrukcją, którą obowiązują również ściśle określone zasady. Kolumną z pewnością nie jest sznur wojskowych pojazdów w kolorze zielonym. Muszą mieć one bowiem konkretne oznaczenia oraz barwy.
Za kolumnę wojskową uznaje się pojazdy jadące razem w linii. Co więcej, pierwszy i ostatni samochód w szeregu muszą posiadać pomarańczową tabliczkę. Opcjonalnie mogą mieć one również zamontowane niebieskie chorągiewki, umieszczone po stronie kierowcy. Ważne jest również to, że ostatni pojazd w szyku musi być w kolorze zielonym. Warto także wiedzieć, że kolumna wojskowa może stosować również sygnały świetlne, w postaci dodatkowych świateł błyskowych. Pozwala to na jednoznaczne ustalenie, czy faktycznie mamy do czynienia z kolumną wojskową. Takie oznaczenia ułatwiają ponadto kierowcom innych pojazdów na drodze zachowanie większej ostrożności i czujności.
Specyfika kolumny wojskowej
Kolumna wojskowa, aby ją za taką uznać, musi spełniać określone warunki. Warto jednak wiedzieć, że ma ona także swoją specyfikę. Pojedyncza formacja może bowiem składać się z aż 20 samochodów. Należy przy tym wiedzieć, że takich kolumn na drodze może być więcej, pomiędzy nimi musi być jednak zachowana określona odległość. Przyjmuje się, że musi ona wynosić przynajmniej 500 metrów. Kolejną istotną zasadą jest fakt, że szyk wojskowy podlega przepisom ruchu drogowego w takim samym stopniu, jak pozostałe pojazdy cywilne. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, kiedy ruchem zarządza żandarmeria wojskowa. Wówczas to oni określają bieżący porządek na trasie.
Ważną różnicą jest również sytuacja, kiedy kolumna wojskowa jest eskortowana przez pojazdy uprzywilejowane, na przykład przez policyjny radiowóz. Jeśli to samochody służb specjalnych kierują takim szykiem, wówczas znajdują się one na początku i na końcu szyku. Każdy z nich powinien ponadto dawać sygnały świetlne oraz dźwiękowe. Co więcej, pozostali uczestnicy drogi mają obowiązek maksymalnie ułatwić wojskowym pojazdom bezpieczny i sprawny przejazd. Kierowcy muszą, więc jeśli będzie to konieczne, ustąpić na przykład miejsca kolumnie, zjeżdżając na pobocze.
Czy możliwe jest wyprzedzanie kolumny wojskowej?
Przepisy drogowe dość dokładnie porządkują te kwestie. Wyprzedzanie kolumny wojskowej jest możliwe w ściśle określonych warunkach. Należy o nich pamiętać, aby, w pierwszej kolejności, uniknąć mandatu w razie kontroli drogowej przeprowadzonej przez policję. Należy także mieć świadomość, że kolumna wojskowa jest bardzo specyficzną formacją, a jej ewentualne wyprzedzanie wymaga od pozostałych kierowców przestrzegania zasad bezpieczeństwa, obowiązujących wszystkich uczestników ruchu drogowego.
W jakich warunkach można wyprzedzić kolumnę wojskową?
Kiedy napotkamy na swojej drodze kolumnę wojskową, musimy przede wszystkim pamiętać, że jest to formacja, która jedzie w określonym szyku. W praktyce oznacza to, że tworzy ona całość i żaden cywilny samochód nie może jej rozdzielać. O ile więc wyprzedzanie jej jest możliwe, o tyle należy ją traktować jako integralną formę. De facto należy wyprzedzić od razu cały szyk.
W jakiej sytuacji możemy wyprzedzić formację wojskową na drodze? Analizując takie zdarzenie, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy kolumnę prowadzi żandarmeria wojskowa lub inne służby uprzywilejowane. Jeśli tak jest, traktuje się ją jak pojazdy takie jak karetka czy radiowóz jadący na sygnale. Wyprzedzanie nie jest wówczas możliwe. W pozostałych wypadkach należy rozważyć, czy taki manewr jest w pełni bezpieczny i czy możemy wykonać go w danych warunkach. Jest on dopuszczalny jedynie na terenie niezabudowanym, sprzyjającym wyprzedzaniu. Nadrzędną zasadą w takiej sytuacji jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie najwyższej ostrożności. Każdorazowo trzeba wziąć pod uwagę specyfikę kolumny wojskowej oraz jej długość.