Kamery samochodowe stają się coraz popularniejsze. Ważnym elementem wideorejestratora jest też karta pamięci. Jest to potrzebne do dobrego funkcjonowania urządzenia. Dowiedz się, jaką wybrać, oraz jakie są fabryczne karty pamięci.
Jakie wyróżnia się rodzaje kart pamięci do kamer samochodowych?
Mała karta pamięci do wideorejestratora to absolutna konieczność, jeśli chodzi o wideorejestratory samochodowe. W praktyce znaleźć można różne fabryczne karty pamięci, które wykorzystują technologię flash. Wymienia się kilka podstawowych rodzajów. Są to karty SD, czyli karty mające małą pojemność do 2 GB. Z kolei SDHC jest to nowsza generacja kart SD. Mają one pojemność do 2 do 32 GB. Kolejny przykład stanowią karty SDXC jest to ostatnia generacja, która wykorzystuje technologię flash. W tym przypadku pojemność kształtuje się na poziomie od 64 GB do 2 TB. Karty te zapewniają także niezwykle szybki transfer danych w porównaniu z pozostałymi modelami. Ostatnie karty cieszą się ogromną popularnością.
Jakie są najważniejsze parametry kart pamięci?
Karty pamięci stosowane w kamerach dzieli się ze względu na klasę prędkości transferu danych. Jest to parametr, który określa minimalną prędkość zapisu danych i wydajność karty. Są to zatem klasy: 2 o prędkości 2 MB/s, 4 (4 MB/s), 6 (6 MB/s), 10 (10 MB/s), U1 (10 MB/s) i U3 (30 MB/s). Karty mające wyższy standard mają oznaczenie UHS z określeniem maksymalnej prędkości zapisu. Wymienia się zatem karty UHS-I mające maksymalną prędkość na poziomie 104 MB/s. Co więcej, mamy również karty UHS-II o prędkości maksymalnej 312 MB/s i UHS-III o szybkości 624 MB/s. W przypadku kart pamięci przeznaczonych do kamer samochodowych wyróżnia się również oznaczenie V. Tutaj znajdująca się przy tej literze liczba informuje o minimalnej i stałej prędkości zapisu materiału filmowego. Jest to więc: V6 (6 MB/s), V10 (10 MB/s), V30 (30 MB/s), V60 (30 MB/s) i V90 (90 MB/s).
Jaką kartę pamięci należy wybrać do kamery samochodowej?
Dobrze jest zainwestować w kartę pamięci o klasie prędkości transferu danych przynajmniej 10 lub U1. Istotne jest też to, że większa pojemność przekłada się na większą żywotność karty. Wynika to z tego, że w takim przypadku więcej materiału zmieści się na takiej karcie. Bardzo ważna jest też klasa szybkości wideo. Dlatego karta do kamery samochodowej nagrywającej w Full HD musi zapisywać obraz z szybkością minimalną 10 MB/s. Natomiast dla wideorejestratora nagrywającego obraz w 4K przynajmniej z oznaczeniem V30.
Na, jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie kart pamięci?
Karta pamięci do wideorejestratora musi być kompatybilna z urządzeniem, do którego zostaje zakupiona. Jest to ważne, ponieważ wpływa to na stabilność funkcjonowania kamery i płynność obrazu. Należy też inwestować w modele wyróżniające się największą pojemnością, czyli na poziomie minimalnym 32 GB. Dzięki większej pojemności można zapisać więcej godzin materiałów. Nie bez znaczenia jest też rozdzielczość obrazu i liczba kanałów strumieni wideo. W rozdzielczości przekraczającej wartość Full HD sprawdzą się karty mające pojemność na poziomie minimalnym 64 GB. Maksymalnym rozwiązaniem jest karta pamięci do wideorejestratora 128 GB
Ile godzin materiału zmieści się na karcie pamięci?
Najmniej godzin materiału zostanie zarejestrowane na kartach pamięci nagrywających w 4K. W tym przypadku karta, która ma pojemność 128 GB, zapisze około 3 godzin materiału. Istotne jest to, że wideorejestrator przód-tył wymaga dwa razy więcej danych niż normalna kamera. Zatem w tej sytuacji należy zainwestować w wideorejestrator samochodowy zapewniający dużą pojemność.
Informacje dotyczące formatowania karty SD w wideorejestratorze
Przed pierwszym użyciem kartę pamięci należy sformatować. Dzięki temu karta będzie gotowa do działania z kamerą samochodową. Gdy formatowanie jest przeprowadzane w wideorejestratorze, należy znaleźć folder pamięć lub ustawienia nośników. Później trzeba wybrać opcję formatowanie. Po przeprowadzeniu tej czynności dane, które zostały zapisane wcześniej, ulegną wykasowaniu. Formatowania można też dokonać z komputera wyposażonego w system Windows. Wówczas wkłada się kartę do czytnika i klika się prawym przyciskiem myszy, a następnie wybiera się treść: formatuj. Dla kart powyżej 64 GB wybieramy opcję FAT lub FAT 32.
Karty pamięci do kamery samochodowej, o czym jeszcze należy pamiętać?
Odpowiednia karta pamięci musi mieć rekomendację producenta do danego urządzenia. Istotne jest to, że jeśli komuś zależy na dobrej jakości nagrań, to nie powinien oszczędzać na kartach pamięci. Warto kupić kartę mającą większą pojemność i prędkość zapisu. Dlatego warto mieć pewność, że dysponujemy nie tylko dobrą kamerą samochodową, ale także kartą pamięci. Dzięki temu uda się dobrze nagrać sytuację na drodze lub kolizję. W efekcie podczas ekspertyzy nie będzie żadnych wątpliwości, kto jest sprawcą konkretnego zdarzenia. Inwestując w kartę pamięci, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w jaki sposób rejestrator będzie wykorzystywany. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się karta o pojemności większej, niż taka, która jest zalecana. Nie zawsze pojemność, którą oferują niektóre kamery i fabryczne karty pamięci jest wystarczająca. Dzięki jej zmianie zarejestruje znacznie więcej materiału!