Kamery samochodowe są coraz popularniejsze wśród kierowców. Umożliwiają one nie tylko nagrywanie nietypowych zdarzeń w trakcie podróży, ale przydają się w wielu sytuacjach. Podczas wypadku film może udowodnić niewinność. Co więcej, nagranie z wideorejestratora może okazać się bardzo pomocnym materiałem umożliwiający usunięcie często powtarzanych błędów przez kierowcę. Dzięki temu poprawi styl i bezpieczeństwo jazdy. Szeroka oferta rynkowa nie ułatwia jednak wyboru odpowiedniego produktu. Dlatego poniżej prezentujemy 5 najważniejszych parametrów kamer samochodowych.
Układ optyczny jako jeden z ważniejszych parametrów kamer samochodowych
Jakość filmu zależy w dużej mierze od podzespołów optycznych. W ich skład wchodzi obiektyw i sensor obrazu. W przypadku drugiego elementu, matrycy, im jest on większy, tym jakość obrazu jest lepsza. Od niej zależy to, w jakiej rozdzielczości kamera rejestruje nagrania i jak radzi sobie w słabszych warunkach oświetleniowych. Jest to tak zwana czułość ISO.
Warto także zwrócić uwagę na jakość przesłony. Informuje ona o tym, jaką ilość światła zbiera obiektyw. Jest to bardzo ważne, jeśli chodzi o szczegółowość nagrywanego obrazu. Czynnik ten określa się za pośrednictwem oznaczenia F/x.y. Im wyższa wartość, tym lepiej.
Na jaką rozdzielczość należy się zdecydować?
Wśród istotnych parametrów kamer samochodowych koniecznie trzeba wymienić rozdzielczość. Mów ona o liczbie pikseli zapisywanych przez urządzenie do pliku wideo. W przełożeniu na bardziej przystępny język – im wyższa rozdzielczość, tym zobaczysz więcej szczegółów na obrazie. W tym sprzęcie standardem jest jakość Full HD, która wynosi 1920 x 1080 pikseli. Jednakże można znaleźć także bardziej zaawansowane modele, które oferują 2,5 K, czyli 2560 x 1440 pikseli na przykład model Mio 798, a nawet 4 K, a więc 3840 x 2160 pikseli.
Z rozdzielczością powiązany jest jeszcze inny parametr, a mianowicie klatka. Jest to inaczej liczba klatek rejestrowanych na sekundę. Tutaj także obowiązuje podobna zasada. Im wyższa wartość, tym więcej detali. Standardem jest od 25 do 30 fps. Natomiast modele lepszej jakości oferują 60 fps.
Sposób zasilania na liście najważniejszych parametrów kamer samochodowych
Wszystkie kamery samochodowe wykorzystują rozwiązanie w formie przewodu i zasilacza. Baterie pełną funkcję podtrzymującą dostawę energii przy odłączeniu głównego źródła. Specjaliści polecają raczej produkty wyposażone w kondensatory zamiast akumulatorów. Elementem, który za nimi przemawia, jest większa trwałość, a także odporność na czynniki atmosferyczne w stosunku do alternatywy.
Obecność kamery cofania jako ważna cecha produktu
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest kamera rejestrująca obraz za Tobą. Wówczas otrzymasz dwa urządzenia, jedno na przednią szybę, drugie na tylną. Dzięki temu zobaczysz to, czego nie widać w lusterkach. Taki produkt jest bez wątpienia bardzo wygodny podczas codziennego używania. Co więcej, zapisy z tej dodatkowej kamery także bardzo przydadzą się w wielu przypadkach, do których może dojść na drodze. Przykładem takiego modelu jest wideorejestrator Mio MiVue 826 lub MiVue 798 Dual.
Tryb parkingowy jako ostatni parametr, ale równie istotny, jak pozostałe
Tryb parkingowy należy do jednej z najbardziej poszukiwanych funkcji w kategorii kamer samochodowych. Wyróżnia się dwa rodzaje: pasywny i aktywny. W pierwszym po włączeniu wideorejestrator reaguje wyłącznie na wstrząsy. W konstrukcji takiego produktu ukryty jest G-Sensor, który uruchamia uśpioną kamerę po wykryciu uderzenia. Takie rozwiązanie znajdziesz raczej w tańszych produktach.
Natomiast tryb automatyczny występuje w kamerach należących do wyższej półki cenowej. Jednakże taki wideorejestrator musi być podłączony do stałego zasilania nawet po wyłączeniu zapłonu w aucie. W tym celu wymaga się obecności specjalnego adaptera zasilania. Co więcej, możesz także zainwestować powerbanka samochodowego kompatybilnego z konkretnym modelem kamery. Takie urządzenie samoczynnie wchodzi w tryb nagrywania zarówno na postoju, jak i podczas prowadzenia pojazdu.
Dostępne na rynku artykuły wykorzystują różne rozwiązania w tym zakresie. Znajdziesz między innymi takie udogodnienia jak detekcja wstrząsów, nagrywanie poklatkowe, czyli time-lapse, czy low-bitrate, które wyróżnia się troszkę obniżoną jakością obrazu.
5 najważniejszych parametrów kamer samochodowych – podsumowanie
To tylko kilka najważniejszych parametrów kamer samochodowych. Możesz także zwrócić uwagę na szereg innych czynników. Niektórzy uwzględniają kąt nagrywania, czujnik ruchu, moduł GPS, nagrywanie nocne, sposób montażu, przekątną ekranu, wykonanie i wiele innych. Do tego dochodzą też różne technologie, na przykład HDR. Musisz zastanowić się nad tym, co jest Ci najbardziej potrzebne. Dla każdego może to być coś innego. Dzięki temu pomoże Ci to wybrać najważniejsze czynniki i tym samym ułatwi zakup.
Wiele interesujących modeli dostępnych jest w sklepie internetowym Alkokalibrator. Oferta jest szeroka, dlatego bez wątpienia znajdziesz produkt dostosowany do Twoich potrzeb.
W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego [wp-svg-icons icon=”phone” wrap=”span” color=”#C5000B”] 42 244 50 34 [wp-svg-icons icon=”phone” wrap=”span” color=”#C5000B”] 727 444 644
lub odwiedzenia naszego sklepu w Łodzi. Razem dobierzemy model pasujący do Twoich potrzeb.