Obecność tylnej kamery w samochodzie to w obecnych czasach niemal standard. Producenci aut coraz częściej montują ją jako element podstawowego wyposażenia. Czasem także można ją dokupić za niewielką opłatą. Niestety nadal wielu kierowców uważa, że jest to zbędny gadżet. W praktyce może okazać się jednak niezwykle przydatny i potrzebny. Co zyskujemy, używając to akcesorium? Jakie ma wady, a jakie zalety?
Kamera tylna a wideorejestrator przedni
Warto rozgraniczyć te dwa sprzęty. Wideorejestrator montuje się z przodu pojazdu i stanowi on przede wszystkim urządzenie nagrywające przebieg jazdy. Dzięki niemu możemy, w razie konieczności, analizować przebytą drogę, a nawet rozstrzygać kwestie sporne, jeśli dojdzie do kolizji. To także świetny sposób na tworzenie fotograficznych wspomnień z podróży. Coraz częściej jest to podstawowy element wyposażenia każdego kierowcy. Wielu z nich nie wyobraża już sobie jazdy bez tego urządzenia we wnętrzu samochodu. Co jednak z kamerą tylną? Czy ona również cieszy się tak dużym zainteresowaniem?
Tylna kamera, określana też jako kamera cofania, to w pewnym sensie uzupełnienie wideorejestratora montowanego z przodu pojazdu. Jej brak nie stanowi być może dużej niedogodności, jednak dopiero razem tworzą oni spójną całość i wspierają kierowcę w czasie codziennych podróży. Jakie korzyści może przynieść nam stosowanie takiego rozwiązania?
Posiadanie tylnej kamery w samochodzie – ważna pomoc w czasie jazdy
Często zdarza się tak, że, dopóki nie zaczniemy czegoś stosować w praktyce, wydaje nam się to nieszczególnie przydatnym przedmiotem. W przypadku kamery cofania jest podobnie. Mimo tego, że we współcześnie produkowanych samochodach stanowi ona coraz częściej element podstawowego wyposażenia, mało kto od razu docenia jej walory. Duża część kierowców rzadko z niej korzysta, uważając, że nie jest im do niczego potrzebna. Tymczasem rzeczywistość może nas zaskoczyć. Obecnie wideorejestratory pełnią bardzo ważne funkcje w codziennych podróżach. Wspierają użytkowników aut w zwykłych sytuacjach, pomagając rozstrzygać spory czy polepszać styl jazdy. Tego typu zalety zaczynamy doceniać dopiero z czasem, kiedy praktyka pokazuje, jak ważne one są.
Zalety wideorejestratorów są już niemal powszechnie znane. Co jednak z kamerą tylną? Czy ona również jest tak niezbędna? Czy warto się w nią zaopatrzyć?
Dlaczego obecność tylnej kamery w samochodzie ma znaczenie?
Podstawowym błędem, popełnianym szczególnie przez świeżo upieczonych kierowców, jest przekonanie, że tył samochodu nie jest tak istotny jak przód. Często nawet prowadząc auto, skupiają się oni bardziej na tym co przed nimi, nie zwracając uwagi na to, co z tyłu. Tymczasem nasze cztery kółka stanowią całość i na ogół musimy mieć „oczy naokoło głowy”, aby mieć pełen obraz sytuacji na drodze.
Kamera tylna może być naszym ważnym sprzymierzeńcem w czasie codziennych podróży. Nie wolno nam przecież ignorować żadnego aspektu prowadzenia pojazdu. A do takich z pewnością należą manewry, takie jak cofanie lub wyjazd tyłem. Duża część wypadków drogowych wiąże się także z przysłowiowym wjechaniem komuś w tył, co często rodzi spory, jako że nie mamy oczu z tyłu głowy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nagranie z tylnej kamery, które może funkcjonować na przykład jako dowód w sprawie.
Obraz zarejestrowany za pomocą kamery znajdującej się z tyłu pojazdu, może być bardzo ważnym wsparciem w czasie różnego rodzaju zdarzeń na drodze. Jeśli dojdzie do stłuczki, a my nie możemy wskazać winnego albo sprawca uciekł z miejsca wypadku, nagranie umożliwi rozstrzygnięcie sprawy. Warto dodać, że dopiero zestawienie plików z kamery przedniej i tylnej da pełny obraz zajścia i pomoże ustalić niezbite fakty.
W czasie prowadzenia pojazdu również ma to znaczenie, ponieważ obraz z obu stron daje większe spektrum oraz więcej możliwości działania w sytuacji awaryjnej. Tylna kamera pozwala nam także wykonywać zwykłe manewry. Na przykład wyjazd z zatłoczonego parkingu lub cofanie w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona. Jej stosowanie może przynieść więc jedynie korzyści.
Kamera z przodu i z tyłu – idealny duet podczas codziennych podróży
Połączenie tych dwóch urządzeń może być świetnym pomysłem dla tych kierowców, którzy nade wszystko cenią sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Warto przy tym wiedzieć, że większość kamer danej marki może wzajemnie się uzupełniać. W praktyce oznacza to zwykle, że włączenie przedniego wideorejestratora uruchamia jednocześnie kamerę tylną.
Przykładem wysokiej jakości, funkcjonalnego urządzenia może być tylna kamera A30 Mio A30, która jest kompatybilna z modelami przednich wideorejestratorów Mio. Jest to niewielkich rozmiarów produkt, który można umieścić na tylnej szybie, gdzie nie rzuca się w oczy, dyskretnie rejestrując drogę za nami. Nagrany obraz wyróżnia wysoka rozdzielczość i nienaganna jakość. Z pomocą obu kamer zyskamy pełen obraz sytuacji, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Warto więc rozważyć uzupełnienie swojego wyposażenia o to ważne urządzenie.
W praktyce okazuje się ono bardzo istotne i przydatne w wielu różnych sytuacjach na drodze. Zasadniczo zwiększa nasz obraz i pole widzenia, a co za tym idzie, również bezpieczeństwo. Co więcej, w razie wypadku może stanowić rozstrzygający dowód w sprawie, który umożliwia przeanalizowanie zdarzenia krok po kroku i wskazanie sprawcy. Tylna kamera to funkcjonalny, a przy tym estetyczny dodatek, który z pewnością przyda się w samochodzie każdego kierowcy.