Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prędzej czy później może dojść do kolizji lub wypadku. I niekoniecznie musi to być związane z poziomem umiejętności danego kierowcy. W ruchu drogowym udział bierze wielu uczestników. Ich ścieranie się ze sobą wywołuje różne zdarzenia. Czasami nie należą one do przyjemnych. Bardzo dobrym sposobem pozwalającym na monitorowanie takich zdarzeń jest kamera samochodowa. W Polsce staje się ona coraz popularniejsza. Najczęstszą przyczyną inwestycji w taki produkt jest możliwość nagrania przebiegu zdarzenia, co pozwoli szybko ustalić sprawcę wypadu. Są niezastąpiona w sprawach o otrzymanie odszkodowania. Dzięki nim ubezpieczyciel nie będzie miał wątpliwości, czy przyznać rekompensatę za szkodę.
Jak działa kamera samochodowa?
Działanie wideorejestratora jazdy jest podobne do zwykłej kamery. Obraz, który kierowany jest na urządzenie, przechodzi przez obiektyw, a w dalszej kolejności pada na matrycę, która przetwarza go na piksele i wysyła do mikroprocesora. Ten natomiast przetwarza elementy na właściwe ciągi impulsów, które nadają się do zapisu. W konsekwencji kieruje je do pamięci. Warto podkreślić, że obraz zapisuje się w pętli. Ma on formę kilkuminutowych plików. Gdy pamięć zostaje zapełniona, kasowany jest najstarszy film i zastępowany jest on nowym nagraniem. W przypadku, gdy użytkownik chce, aby dany materiał został na stałe na karcie pamięci, potwierdza ten fakt odpowiednim przyciskiem.
Kamerę samochodową umieszcza się w taki sposób, aby mogła ona rejestrować obraz przed samochodem. Najlepszą lokalizacją jest zatem przednia szyba. Elementem składowym urządzenia jest czujnik grawitacyjny, który przystosowany jest to rejestracji kierunku jazdy, przyspieszenia, a także siły przeciążenia. Sensor ten chroni także nagranie podczas gwałtownego manewru, czy kolizji drogowej. Dzięki temu mimo trudności materiał zawsze charakteryzuje się dobrą jakością.
Kamera samochodowa – w jakich krajach nie można ich używać?
Trzeba pamiętać o tym, że korzystanie z kamery samochodowej nie wszędzie jest zgodne z prawem. Na terenie niektórych państw nie ma takiej możliwości. Wiedza ta jest ważna szczególnie dla osób, które wyjeżdżają na wakacje własnym samochodem.
Piękny Luksemburg
Przykładem takiego kraju jest Luksemburg. Jest to niewielkie państwo zlokalizowane pomiędzy Niemcami, Francją, a także Belgią. Jest to kraj, który osiąga jedno z najwyższych PKB w Europie. Polacy, udając się tam, mogą zobaczyć Pałac Wielkich Książąt w Luksemburgu i wiele innych ciekawych miejsc. Jednakże na terenie tego państwa nie uda się nic nagrać za pomocą kamery samochodowej. Zgodnie z prawem obowiązuje tam bezwzględny zakaz korzystania z takiego urządzenia. Osoba, która złamie zapis otrzyma karę grzywny. Warto podkreślić, że nielegalna publikacja materiału może skończyć się nawet więzieniem.
Wspaniałe Węgry
Węgry to niezwykle ciekawe państwo europejskie. Każdy, kto udaje się na południe, musi zobaczyć piękną przyrodę tego uroczego kraju na mapie Europy. W przypadku Węgier obowiązuje jednak obowiązek usuwania materiałów filmowych pochodzących z kamer samochodowych najpóźniej pięć dni od nagrania. Osoby, które chcą publikować w sieci filmy pochodzące z rejestratora jazdy, muszą usunąć dane, które pozwoliłyby na identyfikację, a więc twarze i tablice rejestracyjne.
Prawo w Niemczech dotyczące stosowania kamerek samochodowych
W przypadku Niemiec kamerki samochodowe użytkuje się wyłącznie do celów prywatnych. Kierowcy, którzy udostępnią nagrania w przestrzeni publicznej bez zgody osób, które są na nagraniu, zostaną ukarani. Warto podkreślić, że kara może być niezwykle wysoka. Może ona nawet osiągać wartość 300 tysięcy Euro.
Jak to wygląda w Austrii?
Państwo, które bezwzględnie egzekwuje zakaz stosowania kamer samochodowych to Austria. Trzeba tam szczególnie uważać. Zakaz ten obowiązuje od 2012 roku. Istotne jest to, że mandat może wynieść nawet 80 tysięcy Euro. Interesujące jest także to, że osoba znajdująca się na nagraniu może żądać rekompensaty w wysokości 90 tysięcy Euro.
Kamera samochodowa w Hiszpanii i Portugalii
Na terenie takich państw jak Hiszpania i Portugalia rejestratory jazdy mogą być wykorzystane wyłącznie do celów prywatnych. Dlatego też materiał nie może być traktowany jako dowód podczas postępowań prowadzonych przed sądem.
Kamera samochodowa na terenie Słowacji
Warto podkreślić fakt, że kamer samochodowych nie można także wykorzystywać na obszarze Słowacji. W państwie tym zabrania się monitorowania urządzeń znajdujących się w polu wiedzenia osoby prowadzącej samochód. Jednakże kary obowiązujące u południowych sąsiadów Polski nie są tak bardzo restrykcyjne.
Kamera samochodowa we Francji
Państwem bardzo często odwiedzanym przez Polaków jest Francja. W tym państwie filmy pochodzące z rejestratorów mogą być używane tylko prywatnie. Do wyjątków należy nawigacja GPS. Kara za złamanie zakazu może kształtować się na poziomie około 6 tysięcy Euro.
Jak wygląda kwestia kamer samochodowych w Norwegii?
W Norwegii kamerki samochodowe traktowane są jak przenośna telewizja. W związku z tym jest to element rozpraszający uwagę kierowcy. Nie można zatem sobie na to pozwolić. Osoba prowadząca pojazd musi zachować pełną uwagę. Dlatego rejestratory jazdy są tam zakazane.