Alkomat to dziś coraz popularniejszy gadżet. Znajduje się nie tylko na wyposażeniu policji, kontrolującej kierowców, ale również w przedsiębiorstwach, a nawet w prywatnych domach. Zamiast stresować się, czy możemy już wsiąść za kółko po wypitym alkoholu, znacznie lepszym pomysłem jest zaopatrzenie się to przydatne akcesorium. Pozwala ono określić poziom stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, a co za tym idzie, zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz naszym współpasażerom. Przed zakupem warto jednak przejrzeć aktualną ofertę, aby wybrać model, który będzie pasował do naszych potrzeb. Należy mieć przy tym świadomość, że cena alkomatu uzależniona jest w dużej mierze od jego rodzaju oraz stopnia zaawansowania, a także ilości dziennych pomiarów.
Cena alkomatu — co na nią wpływa?
Co decyduje o cenie alkomatu? Czy warto szukać najtańszego rozwiązania, czy może droższe znaczy w tym wypadku lepsze? Aby odpowiedzieć na te pytania, najlepiej w pierwszej kolejności ustalić, po co potrzebujemy tego gadżetu. Jak często mamy zamiar go używać i w jakim zakresie? Czy będzie spełniał swoje zadanie w warunkach domowych czy komercyjnie na szerszą skalę?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów alkomatów, a każdy z producentów posiada ponadto w swojej ofercie różne modele, w różnych przedziałach cenowych. Alkomat cena waha się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Wybór konkretnej wersji powinien zależeć więc przede wszystkim od tego, jakie jest nasze realne zapotrzebowanie, czyli częstotliwość pomiarów.
Jakie rodzaje alkomatów wyróżniamy?
Obecnie na rynku znajdziemy trzy podstawowe rodzaje alkomatów:
- półprzewodnikowy;
- elektrochemiczny;
- spektrofotometryczny.
Każdy z nich ma inne cechy, a także inną specyfikę działania. Poszczególne rodzaje mają także różne przeznaczenie i sprawdzają się w nieco innych sytuacjach.
Alkomat półprzewodnikowy
To najtańsza wersja urządzenia. Jego cena waha się pomiędzy kilkudziesięcioma złotymi a kwotą 300 złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszty eksploatacji tego produktu są dość wysokie, ponieważ trzeba go często kalibrować. W ten sposób w krótkim czasie koszt utrzymania może przerosnąć wartość zakupu. Szczególnie jeśli chcieliśmy zaoszczędzić, kupując taniej produkt do intensywnego użytkowania.
Co więcej, wielu specjalistów zwraca uwagę na niedokładność pomiarów tego rodzaju alkomatu. Zaleca się go jedynie do sporadycznego użytku domowego. Ze względu jednak na swoje niedoskonałości, coraz rzadziej można go spotkać na rynku.
Alkomat elektrochemiczny
Zapewnia wyjątkowo dokładny i precyzyjny pomiar. Najczęściej stosowany przez policję oraz inne organy sprawdzające regularnie stan trzeźwości kierowców. Alkomaty elektrochemiczne są najbardziej popularną opcją do użytku osobistego.
Jest tańszy w eksploatacji, ponieważ kalibracji należy dokonywać raz na kilkaset lub nawet kilka tysięcy użyć. Koszt zakupu jest jednak wyższy. Za urządzenie tego rodzaju będziemy musieli zapłacić od kilkuset do nawet 3 000 złotych. Dobre alkomaty osobiste to wydatek rzędu 300-600 zł.
Alkomat spektrofotometryczny
Największy z dostępnych na rynku urządzeń tego typu. Przeznaczony do użytku na dużą skalę. To najdroższy rodzaj alkomatów, jednak gwarantuje on największą czułość oraz precyzyjność pomiarów. Trzeba za niego zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.
Alkomat — wydatek, który zwróci się po czasie!
Rozważając wybór konkretnego rodzaju i modelu alkomatu, warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Jest to bowiem ten rodzaj urządzenia, którego eksploatacja może nas sporo kosztować. Wymaga ono systematycznej kalibracji, a przy opcjach, z których korzysta więcej niż jedna osoba, należy doliczyć również koszt zakupu wymiennych ustników.
Koszty te warto wziąć wcześniej pod uwagę, aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Mniej precyzyjne, a przez to tańsze rozwiązania, trzeba także częściej kalibrować. Przeciętny koszt kalibracji wynosi około 50 złotych. Dla urządzeń do użytku domowego, przeznaczonych do sporadycznych pomiarów, wystarczy jedna kalibracja w roku. Jeśli jednak źle dobierzemy model, nieodpowiednio dopasowany do stopnia eksploatacji, narażamy się wówczas na jeszcze większe koszty, a nawet na ryzyko nieodwracalnego zniszczenia urządzenia.
Alkomaty przemysłowe stosowane są codziennie nawet po kilkadziesiąt razy. Ich wydajność jest znacznie większa, kalibruje się je rzadziej, ale ich cena rośnie proporcjonalnie do intensywności pracy.
Cena alkomatu — inne wydatki związane z eksploatacją
Do ewentualnych wydatków trzeba także doliczyć wymianę sensora w alkomacie. Jest to element, który zużywa się wraz z intensywnym użytkowaniem. Koszt serwisu waha się od 100 do 250 złotych. Jeśli wybierzemy tańszy model, który jednak będziemy zbyt intensywnie stosować, może czekać nas takich wymian nawet kilka w roku.
Analizując koszty użytkowania, szybko dojdziemy do wniosku, że zakup tańszego modelu może nas, w perspektywie kolejnych lat, kosztować więcej. Eksploatacja źle dobranego do potrzeb produktu, może oznaczać znacznie wyższe wydatki. Okazuje się często, że droższy alkomat zwróci się w kolejnych latach użytkowania, o ile został dobrany odpowiednio do specyfiki stosowania.
Cena alkomatu — zwróć uwagę, co kupujesz!
Mówi się co prawda, że cena czyni cuda. W przypadku alkomatów warto jednak być ostrożnym. Nie zawsze droższy, znaczy lepszy. Niekoniecznie jednak należy od razu szukać najtańszego rozwiązania. Podstawowym kryterium wyboru powinien być stopień eksploatacji urządzenia oraz ilość wykonywanych pomiarów.
Warto mieć świadomość, że zwykle za najtańszą opcją idą także mniej dokładne pomiary. Nawet jeśli z alkomatu korzystamy rzadko i jedynie w domowych warunkach, lepiej pokusić się o nieco droższy w zakupie alkomat elektrochemiczny. Tym bardziej jeśli z gadżetu tego korzystamy służbowo, na większą skalę, wówczas nie powinniśmy na alkomacie oszczędzać. Im więcej pomiarów wykonujemy na dobrej jakości sprzęcie, tym większa szansa, że jego zakup się zwróci, a my unikniemy zbyt wysokich, zbędnych kosztów w trakcie użytkowania.