Faktem jest, że dla niektórych ludzi impreza bez alkoholu to nie impreza. Urodziny, wieczór z przyjaciółmi lub wyjście do klubu. Każdej z wymienionych sytuacji towarzyszy alkohol. Napoje alkoholowe pomagają się rozluźnić. Dają nam poczucie, że jesteśmy szczęśliwsi. Po wypiciu alkoholu często robimy i mówimy to, na co normalnie byśmy się nie odważyli. Do tego dochodzi, także syndrom dnia wczorajszego, czyli popularny kac. W tym artykule dowiecie się jak szybko wytrzeźwieć. Oto najpopularniejsze mity i prawdy dotyczące alkoholu i trzeźwienia. Niestety w mity nie wierzy tylko jeden na pięciu zapytanych Polaków (źródło: ankieta „Kampanii Piwowarskiej”).
Czym jest popularny kac?
Kac to złe samopoczucie spowodowane wypiciem poprzedniego dnia nadmiernej ilości alkoholu. Objawia się on najczęściej bólem, lub zawrotami głowy, nudnościami i brakiem apetytu. Powoduje również wymioty, ogólne osłabienie organizmu, czy zaczerwienienie oczu. Do dolegliwości o podłożu psychicznym należy pesymizm i rozbicie emocjonalne.
Powodem powstania kaca jest aldehyd octowy CH3CHO. Jest to substancja toksyczna. Powstaje ona w wątrobie podczas przemiany alkoholu. Warto wiedzieć, że wypicie 100 ml alkoholu powoduje utratę aż 400 ml wody. Właśnie z tego powodu chce nam się pić, gdy mamy kaca.
Kac – jak go uniknąć?
Jest kilka sposobów na uniknięcie dolegliwości związanych z wypiciem nadmiernej ilości trunków poprzedniego dnia:
-
- Pamiętaj o tym, by nigdy nie mieszać alkoholi.
- Nie pal papierosów podczas picia.
- Unikaj takich alkoholi, jak tanie czerwone wino, rum, czy whisky – zawierają największą ilość toksyn i metanolu.
- Nie pij napojów gazowanych, zamiast tego pij w trakcie przyjęcia duże ilości wody oraz soków owocowych.
- Pamiętaj o wypiciu szklanki tłustego mleka. Spowolni to wchłanianie alkoholu do krwi. Uchroni też Twój żołądek przed podrażnieniami.
- Dobrym rozwiązaniem jest również zażycie witaminy B Complex, a także witaminy C.
- Porządnie się najedz przed planowaną imprezą – nie unikaj tłustych potraw. Proces trawienia będzie wówczas trwał dłużej i spowolni wchłanianie alkoholu do krwi.