Ile mogę wypić? Takie pytanie zadają sobie zarówno odpowiedzialni kierowcy, jak i piesi udający się np. na spacer, do pracy, czy na zakupy. Najlepszą radą dla kierowców jest stwierdzenie, że jeżeli piłeś, to nie jedź, a dla pieszych pozostań w domu. Nie pytaj zatem ile mogę wypić, jeżeli masz zamiar następnego dnia wyruszyć w drogę.
Okazuje się bowiem, że każda dawka alkoholu może wpłynąć na wynik badania alkomatem policyjnym. Pierwszą radą jest to, że jeżeli naprawdę nie możemy powstrzymać się od picia alkoholu na imprezie, koniecznie musimy zakupić dobrej klasy alkomat osobisty, by następnego dnia mieć pewność, czy możemy bezpiecznie usiąść za kierownicą. Właśnie takie urządzenie pozwoli nam na dokonanie wiarygodnych pomiarów ilości alkoholu zawartego w organizmie po określonym czasie od jego wypicia. Wtedy bowiem alkomat pokaże, czy mamy promile w wydychanym powietrzu. Jeżeli tak, to lepiej darujmy sobie prowadzenie samochodu tego dnia. Należy odczekać, aż alkohol we krwi spadnie do poziomu 0,00 promila.
Ile mogę wypić – wpływ alkoholu na funkcjonowanie organizmu człowieka
Centralny Instytut Ochrony Pracy w Warszawie przeprowadził szereg badań na temat wpływu alkoholu na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz na niebezpieczeństwa wynikające z prowadzenia pojazdu po jego spożyciu. Okazuje się, że każda ilość spożytego alkoholu, w tym piwa, wina lub wódki wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Cząsteczki alkoholu w nich zawarte nie wymagają trawienia tak jak pozostała zawartość tych napojów. Są wyjątkowo małe i organizm je wchłania. Dzięki krwiobiegowi trafiają one szybko do mózgu, a tam dzięki właściwościom chemicznym oddziałują na psychikę i zachowanie człowieka.
Alkohol jest „usypiaczem i znieczulaczem”. Przy czym oddziaływanie jego na mózg jest stopniowe i zaczyna się od ośrodków sprawujących kontrolę nad różnymi czynnościami. Powoduje on zatem czasowe ujawnianie się niektórych zahamowań i dlatego wypicie pierwszych dawek alkoholu odczuwane jest jako stan ożywienia, pobudzenia i ekscytacji. Natomiast dalsze spożywanie alkoholu prowadzi już do uśpienia i zatrzymywania następnych czynności mózgu, aż do stanu utraty równowagi i koordynacji, śpiączki. Również może prowadzić do zatrzymania procesów niezbędnych do życia. Warto dodać, że alkohol rozkłada się w wątrobie i w ciągu godziny wątroba „spala” około 1 porcji standardowej alkoholu w ilości 8-10 g u kobiet oraz 10-12 g u mężczyzn.